Elektrikten bahsetmişken, birçok insan ilkokul ders kitaplarındaki Benjamin Franklin’in uçurtma deneyi aklına gelebilir. Bu yazımızda Elektriğin hikayesine tarihsel gelişmeleriyle göz atalım.

Elektriğin icadı (M.Ö. 640-546) tarihleri arasında yunanlı bilim adamı Thales of Miletus sürtünme kürkü (hayvan derisi), üzerinde meydana gelen statik elektrik ile zıt kutuplu bazı nesnelerin birbirini çektiğini ve ittiğini keşfederek elektriği icat etmiştir. Yunanlıların elektrik yükünü ilk keşifçileri olmasından dolayı Elektrik kelimesi, Yunanca elektron dan gelmektedir. Bilim adamı gerçekleşen olayı henüz açıklayamadı. Ama elektriğin keşfinin kaynağıydı.

Elektriği kim buldu sorusuna cevap vermek istersek o yıllardaki birçok bilim adamı, mucit ve araştırmacıların hepsinin büyük emekleri ile gerçekleşmektedir. Elektriği sadece 1 kişi tarafından bulundu dersek birçok bilim insanlarının emeklerini görmemiş oluruz. Elektriğin bulunmasına ve elektrik enerjisine katkı sağlayan bilim adamlarının elektriğin icadın dan sonraki yıllarda kendi çabalarıyla insan hayatını kolaylaştırmak adına yaptıkları çalışmaların sonucun daki icatların birkaç örnekleri aşağıda açıklanmıştır.

Tarihsel Keşiflerle Elektriğin Gelişim Hikayesi

 • Alman fizikçi Geor Simon 1826 yılında yaptığı deneyler sonucunda direnç, akım şiddeti ve uçlar arasındaki potansiyel fark arasında bir bağ olduğunu buldu.
 • Briton William Gilbert Çok geçmeden, 1600 yılları civarında, Thales of Miletus’ un
  Sürtünmeden meydana gelen statik elektrik buluşunun üzerinde kendi yaptığı deneyler sonucunda ilk tez ve kuralları geliştirdi ve dünyadaki diğer araştırmacıların ve bilim adamlarının tüm deneylerinin temeli oldu.
 • 1672 . Otto von Guericke elektrik enerjisini üretebilen bir makine geliştirdi. Bu buluş ilk jeneratör olarak kabul edilir.
 • İtalyan bilim adamı Alessandro Volta ilk elektrik pilini ve bundan da ilk elektrik akımını elde etmeyi başarmıştır.
 • 1831’de Britan Faraday, elektromanyetik indüksiyonun etki tarzını keşfetti. Mıknatısların hareketi ve hareketiyle elektrik üretilebileceğini öğrenir.
 • 1840 yılında İngiltere’de hukuk eğitimi alan Armstrong, makine ile ilgilenmeye başladı ve bir hidroelektrik jeneratörü icat etti.
 • 1866’da Alman mühendis Siemens elektrik üretebilen ilk dinamoyu icat etti
 • Amerikalı mucit ve iş adamı olan Thomas Edison 1879 yılında ampulü icat etmesi ile Elektrik enerjisinin 1880’lerde kullanımına başlanmasıyla beraber hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmuştur.
 • 1891 yılında Tesla, alternatif akım için yüksek voltaj üretimi için bir transformatör geliştirdi.
 • Sırp asıllı mühendis Nikola Tesla Edison ile birlikte çalıştıkları elektromanyetizma alanında birçok devrimci gelişmeye katkıda bulundu. Tesla geliştirdiği bobin elektrik dağıtım sistemi ile ilgili yaptığı çalışmaları devrim niteliği taşımaktadır.
 • Andre Ampere , Alessandro Volta ve Georg Ohm gibi önde gelen bilim adamlarının katkıları ilerki zamanlarda kapasitör, anot ve katot ve batarya gibi icatların bulunmasının yolunu açtı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here