Elektrik ÇarpmasıElektrik çarpması anında elektrik akımın insan vücudunun üzerinden elektrik yükünü toprağa ileterek deşarj olmasıdır.
Çarpılma esnasında elektrik akımı insan vücudunun sinir sistemini bozarak vücutta kasılma, kramp, deride yanmalar, kalpte ve beyin de hasar meydana getirir. Elektrik akımının yüksek oranda olması durumunda ise insan ölümü ile sonuçlanabilir. Çarpılma şiddeti insan vücudundan geçen gerilimin büyüklüğü, akımın şidddeti, çarpılma esnasında akımın insan üzerinden geçme süresi ve bulunduğu ortamda vücudun  kuru ve ıslak olması durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Kuru gövde direnci cm2 başına 70k ohm ile 100k ohm arasında değişir. Ancak ıslak vücutta cm2 başına 700 ohm ile 1000 ohm arasında  büyük düşüş meydana gelir. Elektrik işleri ile uğraşırken mümkün oldukça sol elimizden çarpılmamaya dikkat etmeliyiz. Bunun sebebi ise kalbimiz sol elimize daha yakın olduğundan dolayı çarpılma esnasında çarpmanın etkisi kalbe zarar vererek çarpılma dahada tehlikeli olur.

Elektrik akımın insan üzerinden belirli miktarda akım geçmektedir; ve insan üzerinden geçen akım değerini Ohm kanunu ile hesaplanır.I=U/R’ dir. Akım ile gerilim doğru orantıda dır. Gerilim yükseldikçe üzerimizden geçen akım miktarıda yükselmektedir. İnsan vücudunun dirençi 1000 ohm ile 2000 ohm arasında değişmektedir. Her insanın vücut değeri aynı değildir. Erkek lerin dirençi kadınlara göre daha düşüktür. İnsan vücudunun iç direnci (organlar) dış (deri) direncine göre daha düşüktür.

Örneğin: 9 voltluk pili elimiz ile (+)(-) kutuplarına dokunduğumuzda hiç bir şekilde etkilenmeyiz buda vücudumuzun dış direncinin yüksek olmasını göstermektedir. Pilin (+) ve (-) kutuplarına dilimiz ile dokunduğumuz zaman dilimiz etkilenir buda iç direncimizin düşük olduğunu göstermektedir.

GERİLİM Mİ ÇARPAR YOKSA AKIM MI?

Gerilim ile akım bir birleri ile ilişkilidir. İnsan vücudunun belirli bir voltaja dayanma gücü vardır. Voltaj çarpar akım ise öldürür. Bunu bir örnek ile açıklayalım.

Örneğin: kendimizi savunmak amaçlı yanımızda bulundurduğumuz şok cihazları insanı çarpar ama öldürmez bunun nedeni ise gerilim yüksek akım değeri ise düşüktür. 75 volt üzeri kalp hastaları için risklidir. normal insan için bu değer 90 volt’ dur.

220 voltta vücuttan kaç amper geçer bunuda ohm kanunuyla hesaplıyabiliriz 220/1000=0.22 amper yani 220 miliamperdir ve öldürücüdür

Bazı dünya ülkelerinde şebeke gerilimi 110 volttur bunun nedeni ise insanların çarpılmadan çok fazla etkilenmemeleri için şebeke voltajı düşüktür.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here