Elektrik Dağıtım Bedeli nedir

Elektrik kullanımları, teknik olarak açıklanacak olursa, tek ya çift olarak tarifelerin sınıflandırılması ve abonelerin aynı zamanda dağıtımlarını sistemlerden çekilmekte olan elektrik enerjisi miktarlarını ve bu miktar üzerinden üretim durumlarını kapsayan dağıtım sistemi olarak ifade edilebilir.

Elektrik dağıtım bedeli aynı zaman da Kwh birim bedeli olarak da adlandırılabilir. Daha açık bir dille açıklayacak olursak, elektrik dağıtım bedeli elektriğin kaynaktan size ulaşmasına kadar bakım ve onarımların alınması ve size ulaşmasıdır.

Aktif olarak enerji bedellerini ise fiyatlandırmalarda EPDK tarafından yapılmaktadır. Bu işlemler toplamda yıl içinde 4 kez çeyrek dönemlerde ise başında açıklanmaktadır. Elektrik dağıtım bedeli nedir? Konusunu, tüketim tutarları olarak endeksli bir şekilde oranlayacak olursak,faturaların tutarlarını sabit bir şekilde değilde, tükettikçe artmakta olan tutarları olarak düşünmek doğru olacaktır.

Faturaların, kabataslak olarak yaklaşık %30 kadarını bu bedeller oluşturmaktadır. Ayrıca elektrik dağıtım bedelleri daha önceki dönemlerde kayıp ya da kaçak durumlarında iletimlerin tüm bedellerini perakende olarak ayrı kalemde ele almaktadır.

Dağıtım bedeli olarak bu bedeller açıklanmaktadır. Tutarlar aynı zaman da iletim bedellerini kabul kısmında, elektrik iletimlerinde görevli olarak TEİAŞ kurumlarına aktarmaktadır.

Elektrik Dağıtım Bedelini EPDK Belirliyor

Dağıtım bedelleri belirlenirken perakende ve elektrik dağıtımı olarak satış şirketlerinin yetkilendirilmesi olmadığından dolayı, belirtilmiş olan açıklamalar gereğince dağıtım bedelleri bazı maliyetlerden dolayı hizmetlerin karşılanması adına EPDK tarafından belirlenmiş olan bazı şirketlerce tarifeye uygulanmaktadır.

Dağıtım bedelini EPDK belirliyor. Açıklama ise, faturaların, bedelleri sadece o faturaların ya da sayaçların okunması olarak değil, elektriklerin üretimi ve tüketicilerin teslimatını oluşturmuş olan maliyetlerin hepsi olarak rakamlar oluşturulmaktadır. Dağıtım bedelini EPDK belirliyor. Çünkü o ürünlerin kullanıcılara teslim edilmesi ve yerine getirilmesi için maliyetleri tüketiciler ödemektedir. Aynı zamanda dağıtım bedelleri ise ülkemizde has bir bedel olarak ödenmemektedir. Elektrik bedelleri ve faaliyetleri yapılmakta olan hemen hemen her ülkede maliyetli bir konudur.

Bu konu AB’de toplamda 38 ülkede ortalama olarak enerjiye bakıldığında bedellerin hemen hemen 9 avro olarak belirlendiği ülkemizde ise bu bedelin 5 avro olarak dağıtım bedeli olarak belirlendiği bilinmektedir. Bu dağıtım bedelleri toplam olarak AB’deki oranlarla ortalama olarak 51 ülkenin Türkiye’deki oranlarını %35 oranında düşürmüştür.

Elektrik Hizmetlerinde Neden Dağıtım Bedeli Ödenir?

Bilindiği gibi evlerde ya da işyerlerinde kullanılmakta olan elektrikler için taşınma işlemi sağlanarak kullanımının sağlanması mümkün oluyor. Bu işlemler ise iletim ve dağıtım bedeli olarak adlandırılmaktadır.Peki elektrik hizmetlerinde neden dağıtım bedeli ödenir? Bu soruya gelin hep birlikte yanıt verelim. İletim bedelleri otoban, dağıtım hatları D-100 karayolu olarak da düşünülebilir.

Son yıllarda kayıp ve kaçaklar artmıştır. Bu nedenle bedellerde oldukça rahatsızlık verici olarak toplumda elektrik faturalarının bedelleri sorgulanmaya başlanmıştır. Üretilen elektrik ise taşıma hizmetleri olarak gidebilmektedir. Elektrik hizmetlerinde neden dağıtım bedeli ödenir? Bunu biraz daha açacak olursak, bu enerjinin üretim sağlanan santraller ve genel olarak tüketim merkezlerinin uzak olmasından kaynaklı olarak bu bedellerin ödenmesi gerekmektedir. Aynı zamanda santrallerin üretim sağlanan elektrik enerjilerinin yüksek gerilimli olarak iletim hatlarıyla yerleşim sağlanması aynı zanda sanayi bölgelerinde yakın yerlere kurulması ve ulaşımının, barınma durumunun zor olmasından dolayı ödenmesi gerekmektedir.

Elektrik enerjilerinin üretimleri kadar enerjileri de önemlidir. Kayıpsız ve kaçaksız bir şekilde üretimin en üst düzeyde kullanımı sağlanmak için çalışmalar sağlanmaktadır. Alınan her hizmetin bedelinin ödenmesi zorunlu bir durumdur. Bu nedenle dağıtım bedellerinin de ödenmesi şarttır. Elektrik kullanımı olarak kamu hizmetinin vatandaşlar adına kullanımı sağlandırılarak bedeli de vatandaşlardan her zaman istenecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here