elektronik müh

Bir elektrik elektronik mühendisi kendini nasıl geliştirir? Sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Yazdığımız maddeler diğer mühendislik alanları için de geçerlidir. Öncelikle şunu unutmamak gerekir ki kişisel gelişim yaşamın anında olmalıdır. Tabi kimsenin her alanda her şeyi bilmesi mümkün değildir.

1- Kitap Okumak

Kitap okumanın faydaları saymakla bitmez. En basitinden yeni şeyler öğrenmek istediğimiz zaman o konuyla ilgili kitapları okumak bizi bilgi, birikim sahibi yapar. Kendimizi daha iyi ifade eder hem sosyal yaşamda hem de iş hayatında başarılı bir insan oluruz. Başarılı insanların ortak özelliklerine baktığımız zaman her gün en az 30 dk kitap okuduklarını görürüz.

Okuyacağınız kitap roman olabilir mesleğinizle alakalı olabilir. Okuma alışkanlığı kazanmak için öncelikle sevdiğimiz türden eserlerle başlayın. Mesela bana okumayı sevdiren SherlockHolmes romanları olmuştur. Kitap okuma alışkanlığı kazanmamda Ünlü Youtuber Barış Özcan’ın Zinciri Kırma videosu da bana ilham vermiştir.Kendinize her gün 15 dk kitap okuyacağım gibi bir hedef koyun ve zinciri kırmadan yani ara vermeden bu kurala uyun.

2- Kişisel Blog Açın

Neden blog açmalıyım diye soruyor olabilirsin. Blog açtığın zaman her yazdığın yazıda yeni şeyler öğrenirsin. Yazı yazmak insanı araştırma yapmaya teşvik eder. Bir mühendis kendini nasıl geliştirir sorusunun en güzel cevaplarından bir tanesi de blog yazmaktır.

Açtığın blog mesleğinle alakalı olursa çok daha iyi olur. Örneğin elektrik-elektronik mühendisi bloğu açarak bilgilerini paylaşabilirsin. Açtığın blogda C programla dili ve Arduino hakkında makaleler yayınlayabilirsin. Blog yazarak çok ciddi paralar kazanan insanlar var. Öğrenciyken yapılabilecek en güzel işlerden birisi blog yazmaktır.Blog açmanın maliyeti ise çok azdır. Bunun  için domain(alan adı) ve hosting satın alman gerekmektedir. Hatta ücretsiz Blogger alt yapısı ile blogspot bir blog kurarak kendini geliştirmeye hemen başlayabilirsin.

3- Linkedin’de Hesap Açın

Linkedin iş dünyasındaki kişilerin diğer insanlarla bilgi alışverişi yapmasının sağlayan bir sosyal medya aracıdır. Linkedin sayesinde çalışmak istediğin firmalardaki insanlara soru sorup bilgi alabilirsin. Hatta kendine yeni staj imkanları ve işler de yaratabilirsin.

4-Kurs Ve Seminerler

İnternet üzerinde birçok ücretli-ücretsiz kurs bulunmaktadır. Özellikle İstanbul İşletme Enstitüsü’nün online ve ücretsiz kurslarına katılmanızı tavsiye ederim. Bunun yanında online kurs için Udemy’ide kullanabilirsiniz. Çok uygun fiyatlara(25 TL’den başlayan fiyatlara) C programlama dili,Java öğrenebilir kendinizi geliştirirsiniz.

5- Üniversite Kulüpleri

Kişisel gelişim için en önemli maddelerden birisi de kulüplere üye olmaktır. Peki üniversite kulüplerine üye olmak bize ne kazandırır?

-Yeni insanlar tanıyarak çevreni genişletirsin.

-Seminer,teknik gezi ve kurslara düzenler ve katılırsın.

-Sektörün önde gelen isimleriyle tanışma fırsatı yakalarsın.

-Sorumluluk bilincin gelişir.-Daha sosyal bir insan olursun.-

-Projelere katılarak tecrübe kazanırsın.

6-Yabancı Dil Ve Programlar

Son ve en önemli maddeye geldi sıra. İngilizce bilmek sizi rakiplerinizden bir adım öne çıkaraktır. Kullandığınız programların,kitapların büyük bölümünün İngilizce olduğunu unutmamak gerekir. Kursa giderek, alt yazılı yabancı dizi izleyerek, İngilizce roman okuyarak, İngilizce şarkı dinleyerek. İngilizce öğrenebilirsiniz.

Bir elektrik elektronik mühendisi özellikle Microsoft Excel,Word,Power Point programlarını çok iyi bilmelidir. Bunların yanında mesleğinizi geliştirme adına ilk C programlama diliyle başlayıp programlamayı öğrenmeniz ve her  zaman sektörünüzdeki gelişmeleri takip ederek bilgilerinizi tazelemelisiniz.

İlgili yazı

Elektrik Elektronik Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here