Elektrik elektronik mühendisliği maaşları

Günümüzde oldukça popüler olan bir mühendislik türü de, elektrik elektronik mühendisliğidir. Bu bölümü okumak isteyen öğrenciler, kariyer planlaması yapan her insan gibi, okuldan mezun olduktan sonraki maaş durumunu merak etmektedir. Elektrik elektronik mühendisliği bölümünden mezun olanların sayısı oldukça fazla olduğu gibi, ülkemizdeki iş alanı da oldukça geniştir.

Bir elektronik mühendisinin ne kadar kazandığını görmeden önce, yurt dışında verilen maaşlarla kıyaslandığında aldığı ücretin yüksek olmadığı bir ön kabul yapmak gerekir. Bunun nedeni, teknolojik düzeyde ülkemizin Amerika Birleşik Devletleri, Almanya veya Birleşik Krallık gibi diğer ülkelerle aynı seviyede olmamasıdır. Bu gerekli değerlendirmeyi yaptıktan sonra, bir elektronik mühendisinin maaşı, yeni başlayanlar için bile hala ilginçtir

Tüm mühendislik dallarında olduğu gibi elektrik elektronik mühendisliğinde de mezun olunan okul, bilgi birikimi ve tecrübe gibi faktörler iş bulmada önemli rol oynamaktadır. Elektrik elektronik mühendisi olmak isteyen bir kişi, sınavdan alacağı puana göre tercih edebileceği en iyi okulu seçmeli ve mezun olduktan sonra kendisini sürekli olarak geliştirmelidir. Kişinin, alanı yönündeki kişisel gelişimi, iş tecrübesi kadar önemli bir konudur.

Bu yüzden sürekli değişen elektrik – elektronik dünyasında haberleri takip etmeli, gündeme yakın kalmalıdır. Özel sektörde çalışan bir mühendis, alanındaki gelişmeleri takip edip, yeteneklerini öne çıkarabiliyorsa, tecrübe yılının dışında işveren tarafından performans zammıyla desteklenebilir. Özetle, elektrik elektronik mühendisliği maaşları, devlet, özel sektör ve yurtdışında değişkenlik gösterdiği için, ilgili bölümden mezun olan bir kendisini çok iyi yetiştirmeli ve kariyer planlamasını iyi yapmalıdır.

Elektrik elektronik mühendisliği bölümünden mezun olan bir kişi, hem özel sektörde hem de kamuda iş imkânı bulabilir. Elektrik elektronik mühendisliği maaşları, kamuda ve özel sektörde farklılık gösterebildiği gibi, ayrıca bazı faktörlere göre kendi içerisinde de değişiklikler gösterebilir.

Elektrik elektronik mühendisliği maaşlarını etkileyen temel faktörler, genel olarak birçok iş alanında olduğu gibi, tecrübe, bilgi birikimi, çalışılan sektör ve firma başlıklarıdır. Bu temel kriterlere göre değişkenlik gösteren Elektrik elektronik mühendisliği maaşları birkaç faktörden daha etkilenir. Bu faktörlere başlıklar halinde bir göz atalım.

 • Çalışılan firma
 • Çalışılan sektör
 • Bilgi birikimi
 • Sektördeki tecrübe yılınız
 • İş pozisyonunuz (Proje yöneticisi, Ar-Ge Müdürü vb.)
 • Çalışma koşulları

Her ne kadar hem belirttiğimiz faktörlere hem günümüz şartlarına göre değişkenlik gösterse de, Elektrik elektronik mühendisliği maaşlarını, özel sektör, devlet ve yurt dışında olmak üzere yaklaşık olarak biraz inceleyelim.

Özel Sektörde Elektrik Elektronik Mühendisliği Maaşları

Mühendislik bölümlerinde, maaş aralıklarının; tecrübe, bilgi birikimi, sektör ve kuruma göre farklılık gösterdiğinin bir kez daha aldığını çizelim. Özel sektördeki Elektrik elektronik mühendisliği maaşları kişinin bilgi ve becerilerine göre büyük farklılıklar gösterebilir.

Elektrik elektronik mühendisliği türkiye maaşları

Özel sektörde elektrik elektronik mühendisliği maaşlarının aralıkları yukarıdaki tabloda belirttiğimiz şekildedir. Tabloda maaş aralıklarının sektördeki tecrübe yıllarına göre değiştiğini görüyorsunuz. Tecrübe, maaş konusundaki önemli etkenlerden biri olsa da, mezun olunan okul, kişinin kendisini ilgili alanda yetiştirmesi, yetenekleri ve bu yeteneklerini firmaya ispatlaması, özel sektördeki firmanın bakışa açısına bağlı olarak tecrübe yılının önüne geçebilir.

Devlette Elektrik Elektronik Mühendisliği Maaşları

Özel sektör ile kıyaslandığında, mühendislerin maaşları çok fazla değişkenlik göstermemektedir. Devlet kurumlarındaki maaş belirlemeleri, mühendislerin derecelerine göre memur olmaları ve derece arttıkça maaşın da artması şeklinde değişiklik göstermektedir.

Devlette elektrik elektronik mühendisliği maaşları, 2021 Temmuz ayında 7902 TL iken, 2022 Ocak ayından itibaren 8385 TL’dir. Rakamlardan da anlaşıldığı üzere Devlette elektrik elektronik mühendisliği maaşları, Özel sektörde elektrik elektronik mühendisliği maaşları tablosuna bakıldığı zaman yaklaşık olarak 2 yıl tecrübeli kıdemli elektrik elektronik mühendisini maaşına tekabül etmektedir.

Kariyer planlamasını devlette yapmak isteyenler için iyi bir maaş rakamı olmakla birlikti daha fazlasını hedefleyen mühendisler için tecrübe yılının artmasıyla da birlikte, özel sektördeki rakamlar daha cezbedici olabilir.

Yurt Dışında Elektrik Elektronik Mühendisliği

Elektrik elektronik mühendislerine yurt dışında da ihtiyaç vardır. Çeşitli ülkelerde duyulan bu mühendislik türü ihtiyacında da yazımızda belirttiğimiz; tecrübe, bilgi birikimi ve sektör değişkenlik göstermektedir. Bu kriterler ülkelere göre farklılık göstermesiyle birlikte, gidilmek istenilen ülkenin dilini bilmekte de çok önemlidir. Gidilmesi istenilen ülkenin dilini bilmek hem daha fazla iş ilanına başvuru yapabilmeniz hem de gittiğiniz zaman yaşam standartlarınızı oluşturmanızda büyük fayda görmeniz demektir.

Yurt Dışında Elektrik Elektronik Mühendisliği maaşlarını ülkelerin para birimi üzerinden yıllık ve brüt olacak şekilde örnek ülkeler olarak liste halinde iletelim.

 • Almanya: 59000 €/yıl
 • ABD: 91765 $/yıl
 • Fransa: 42000 €/yıl
 • Birleşik Krallık: 37230 £/yıl
 • Kanada: 79000 C$/yıl
 • Avustralya: 87612 A$/yıl

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here