kademeli elektrik tarifesi

Elektrik ve doğalgazda yapılan düzenlemeler, faturalara artış olarak yansımıştı. Elektrikte kademeli tarifeye geçiş, faturaları artış yönünde fazlasıyla etkiledi. EPDK tarafından 1 Ocak 2022 itibariyle geçilen kademeli elektrik tarifesi, özellikle yüksek elektrik tüketimi gerçekleştirenler tarafından tepkiye yol açtı.

EPDK tarafından belirlenen kademeli elektrik tarifesinin detayları şu şekilde; mesken aboneler için aylık 150 kWh’ya kadar olan kısım için fiyat 1,37 TL/kWh iken, 150 kWh’ın üstündeki tüketim miktarlarında 2,06 TL/kWh olarak ücretlendirilmekteydi. Bu rakamlar, 1 Ocak 2022 öncesinde; 1 kWh için 0,91 kuruştu. Geçen senenin bu rakamları göz önüne alındığında; 150 kWh’e kadar olan fiyatlarda %50, 150 kWh üzerindeki tüketimlerdeki rakamlarda %124 artmış oldu. Bu artış, 2021 yılında 100 TL elektrik faturası ödeyen bir abonenin 150 TL, 150 TL fatura gelen bir aboneye ise 234 TL ödemesine sebep oldu.

Gelen tepkilere kayıtsız kalmayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısında elektrik faturalarıyla ilgili müjdeli haberi verdi. Bu haberle birlikte, kademeli elektrik tarifesinin kotasının 150 KW’dan 210 KW’ya çıkarıldığını söyledi. Erdoğan, elektrik faturalarındaki kotanın 150 KW’dan 210 KW’ya çıkarılmasının etkisini vatandaşların, Şubat ayındaki kullanımlarını etkileyecek şekilde devreye alınacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı: Kademeli Elektrik Tarifesine Düzenleme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirdiği, kademeli elektrik tarifesindeki kota artışı, vatandaşlar tarafından sevinçle karşılandı. Erdoğan, konuya ilişkin devam ettirdiği açıklamalarında; “ Dünyadaki kömür fiyatlarının, salgın döneminde 5 kat, doğalgaz fiyatlarının da 10 kat arttığını işaret ederek, bu rakamları vatandaşlara mümkün olduğu kadar yansıtmadıklarını belirtti.”

Uzunca bir süre doğalgazda %75, elektrik faturalarında da %50 sübvansiyon uyguladıklarının altını çizen Erdoğan, enerji piyasalarındaki sürdürülebilirliği sağlamak adına, yılbaşı itibariyle tarifelerdeki düzenlemelere mecbur kaldıklarının da altını çizdi. Tüm bunlara rağmen, vatandaşların elektrik faturalarında 2-3 kat artış olduğu yönündeki şikayetlere kayıtsız kalamadığını belirten Erdoğan, kademeli elektrik faturalarına uygulanacak indirim sınırının 150 kilovattan 210 kilovata yükseltildiğini duyurdu.

Elektrik tarifelerinin yeniden düzenlenmesi talimatı veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, sanayi kuruluşlarına uygulanan kısmi enerji kesintisini de önemli ölçüde azalttıklarını, yakın bir zamanda ise tamamıyla kaldırılacaklarını söyledi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here