Elektrik Faturanızı Artıran Nedenler

Elektrik faturalarımız hem evimize yeni aldığımız elektronik ürünler hem de enflasyon artışından kaynaklanan birim fiyat güncellemeleri nedeniyle artmaktadır. Tabi faturalandırma aşamasına etki eden bir diğer husus ise mesken veya ticarethane işletilmesi ya da belirli bir kotadan sonra birim fiyatı değişmesi de yer almaktadır. Ülkemizde bu duruma örnek olarak 1 Ocak 2022 tarihinde geçilen kademeli elektrik tarifesi nedeniyle, elektrik faturalarındaki 150 kw kotası 210 kw’ya çıktı. Elektrik faturanızı arttıran nedenler görüldüğü gibi farklı faktörlerdir. Ancak bunlardan elektrik kullanılan yer, birim fiyattaki değişikler müdahale edemeyeceğimiz etkenlerken bir de bazı şeylere dikkat ederek müdahale edebileceğimiz etkenler vardır.

Elektrik faturalarınızdaki kW kullanımlarınıza dikkat eden bir kullanıcısıysanız, elektrik faturanızı arttıran nedenler birim fiyat artışından mı yoksa kW artışınızdan mı olduğunu tespit edebilirsiniz. Ancak bunu takip eden bir kullanıcı değilseniz artışından neden kaynaklandığını tespit etmeniz zordur. Elektrik faturanızdan tasarruf etmenin birçok yolu vardır. Bunlardan en temel olanları, oturulmayan odanın ışıklarını kapatmak ve cihazların fişini çekmektir. Ancak bu tasarruf yöntemleri her zaman gözle görülür bir değişikliğe sebep olmayabilir. Bu nedenle elektrik faturanızı arttıran nedenler arasında daha çok tüketim sağlayanları bulup, tedbir almamız ay sonunda paramızın daha çok cebimizde kalmasını sağlayacaktır.

Eğer evinizdeki elektronik cihazların ne kadar bir tüketim yaptığını biliyorsanız, o cihazı günlük çalıştırdığınız saat ile elektrik kullandığınız yerdeki elektrik birim fiyatını çarparak bir hesap yapabilirsiniz. Elektronik cihazların elektrik tüketimi rakamlarını hesap edebiliyor olmak elbette ki sizi bu konuda daha bilinçli bir kullanıcı yapar. Çok elektrik tüketen cihazları, zorunlu olmadıkça kullanmayarak elektrik faturanızdan tasarruf sağlayabilirsiniz. Buzdolabı ne kadar elektrik harcar? ve Airfryer ne kadar elektrik tüketir? Adlı yazılarımıza göz atarak bu örnek elektronik cihazların ne kadar elektrik tükettiği konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu yazılarımızda yapmış olduğumuz hesaplamaları siz de diğer elektronik cihazlarınızda kullanarak, evinizdeki elektronik cihazların elektrik tüketimlerini hesap edebilirsiniz.

Elektrik Faturanızı Arttıran 6 Neden

Tüm bunların dışında elektrik faturanızı arttıran nedenler olarak bilinen belki de günlük yaşantımızda birçoğumuzun yaptığı 6 yaygın hatayı ele alacağız.

1.      Isıtma ve Soğutma Sistemlerinin Aşırı Kullanımı

Nerede yaşadığınıza bağlı olarak, muhtemelen elektrik faturanızın yaz veya kış aylarında önemli ölçüde arttığını fark etmişsinizdir. İç ortam sıcaklığını düzenlemek ve yıl boyunca konforumuzu sağlamak için HVAC sistemlerimize güveniyoruz. Onlar modern yaşamın harikalarından biridir. Ayrıca ortalama bir evin enerji kullanımının yaklaşık yarısını oluştururlar. Bu nedenle, elektrik faturanızı düşürmek istiyorsanız, başlamanız gereken yer burasıdır. AC ve ısıdan tamamen vazgeçmenizi önermiyoruz. Bununla birlikte, termostatınızda küçük ayarlamalar yapmak, her ay ne kadar ödediğiniz konusunda büyük bir fark yaratabilir.

Birçok kişi, evde olsun ya da olmasın termostatlarını sabit bir sıcaklıkta tutar. Bu da HVAC’larının gereğinden fazla çalışmasına neden olur. Birkaç saat evde olmayacaksanız, siz yokken daha az güç kullanmak için AC’nizi kapatabilir veya daha yüksek bir sıcaklığa ayarlayabilirsiniz. Bununla birlikte, ısınızı uzun süre kapatmaya dikkat edin, çünkü evinizi yeniden ısıtmak için sahip olduğunuzdan daha fazla enerji harcayabilir ve siz yokken HVAC sisteminizin çalışmasına izin verebilirsiniz. Klimanızı bir tavan ve takılabilir bağımsız fanlarla desteklemek, yaz aylarında AC kullanımınızı azaltmanıza yardımcı olabilir. Kışın, yatağa birkaç battaniye daha eklemek sıcak kalmanıza yardımcı olabilir.

2.      Programlanabilir Termostat Kullanmamak

Programlanabilir termostat kullanmak, evinizin ısıtma ve soğutma sistemlerini aşırı kullanmaktan kaçınmanın en kolay yoludur. Akıllı termostatlar, günün saatine bağlı olarak sıcaklığınızı birkaç derece değiştirmenize olanak tanır. Termostatınızı günde sekiz saat boyunca 7 ila 10 derece geri çevirmek, ısıtma ve soğutma faturanızda yıllık %10’a varan tasarruf sağlayabilir.

Programlanabilir termostat kullandığınızda sıcaklık ile otomatik olarak ilgilenecektir. Eğer, akıllı termostatınızı programlamadan evden ayrılırsanız, onu, internet bağlantısı olan her yerden akıllı telefonunuzdaki bir uygulama ile yapabilirsiniz. Bazı programlanabilir termostatlar davranışınızdan öğrenecek ve siz hiçbir şey yapmadan sıcaklığı en verimli ayarlara ayarlayacaktır.

3.      Verimsiz Aydınlatma Uygulamaları

Hepimiz içinde olmadığımız bir odada ışıkları açık bırakmamamız gerektiğini biliyoruz. Bununla birlikte, çoğumuz kullandığımız ampul ve aydınlatma armatürlerinin elektrik faturamıza nasıl etki ettiğini bilmiyoruz.

LED ampullere başlangıçta daha fazla harcama yapacak olsanız da akkor ampullere göre %75 daha az enerji kullanırlar ve 25 kat daha uzun süre dayanırlar. Bu da elektrik faturanızda göreceğiniz önemli bir tasarruftur.

Çoğu insan gibi siz de evinizdeki odaların çoğunu aydınlatmak için büyük bir tepe lambası kullanıyorsanız, bilmediğiniz şey, bu alışkanlığınız, elektrik faturanızı arttıran nedenler biri olarak fazladan para harcamanıza neden olacaktır. Evinizin daha fazla ışığa ihtiyaç duyduğunuz kısımlarını aydınlatmak için lamba kullanmak daha enerji verimli bir seçenektir. Bunu yapmak, daha az enerji gerektiren ampulleri kullanmanıza ve enerji kullanımınızı daha kolay kontrol etmenize olanak tanır. Bu da paradan tasarruf etmenize yardımcı olabilir.

4.      Kötü Cihaz Yönetimi

Bazılarımız, cihazlarımızı elimizden geldiğince uzun süre tutarak paradan tasarruf ettiğimizi düşünüyoruz. Ancak eski cihazlar elektrik faturamızı düşürmede bizi engelliyor olabilir. Çünkü bir cihaz ne kadar eskiyse, o kadar fazla enerji tüketir. Bunun nedeni, donanımı yaşlandıkça, eski cihazların düzgün çalışması için daha fazla enerjiye ihtiyaç duymasıdır.

Televizyonlar, çamaşır makineleri ve buzdolapları, elektrik faturasını arttıran eski cihazlar söz konusu olduğunda en yaygın suçlulardan bazılarıdır. Daha yeni cihazlar teknolojik gelişmelerden yararlanmıştır ve eski cihazlara göre daha fazla enerji verimliliğine sahiptir.

Eski cihazları değiştirmek önemli bir masraftır ve kısıtlı bir bütçeyle çalışıyorsanız bir öncelik olmayabilir. Ancak, eski cihazları değiştirdikten sonra kısa vadede tasarrufu fark etmeseniz de uzun vadede önemli tasarruflar göreceğinizi söyleyebiliriz.

Eski cihazları değiştirmenin yanı sıra, cihazlarınızın cüzdanın düzenli bakımı yapmak da önemlidir. Cihaz filtrelerini düzenli olarak temizlemek ve düzgün çalışıp çalışmadıklarını kontrol ederek, elektrik faturanızı artırmadıklarından emin olmak gerekir.

5.      Aşırı Su Isıtma Kullanımı

Uzun bir sıcak banyo yapmaktan çamaşır yıkamaya kadar, günlük hayatımızda, çoğu zaman iki kez düşünmeden çok fazla sıcak su kullanıyoruz. Bu, elektrik faturamızdan tasarruf etmemiz için büyük bir hatadır. Standart bir evde kullanılan enerjinin yaklaşık %18’i su ısıtmasından gelir ve bu da onu bir evdeki en büyük ikinci enerji gideri yapar. Uzun süre duş almak ve su ısıtıcılarında sıcaklığı yüksek ayarlamak gibi birçok alışkanlık, yüksek enerji kullanımına katkıda bulunur. Çünkü her ekstra ısı derecesi daha fazla enerji gerektirir ve elektrik faturalarımızı artırır.

Sıcak su kullanmadığınız zamanlarda bile, su ısıtıcısı bekleme modundayken sürekli enerji kullanır. Konforunuzdan ödün vermeden su ısıtıcınızın sıcaklık ayarını düşürürseniz, önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Ayrıca su ısıtma maliyetlerini düşürmek, ısı kaybını azaltmak ve verimliliği artırmak için düşük akışlı duş başlıkları kullanabilir, uzun duşları azaltabilir, su ısıtıcınızı ve borularınızı yalıtabilirsiniz. Bunları denedikten sonra hala su ısıtıcınızın çok fazla enerji kullandığını fark ederseniz, tanksız bir su ısıtıcısıyla değiştirmeyi düşünebilirsiniz Tanksız su ısıtıcıları, büyük bir tankı sıcak tutmak için sürekli enerji çekmeden gerektiği kadar sıcak su sağlar. Bu da %27 ila %50 oranında enerji tasarrufu sağlayabilir.

6.      Enerji Yönetimi Araçlarını Kullanmamak

Akıllı cihazlar ve sistemler günlük hayatımızın bir parçası haline geldi. Evinizin enerji kullanımını yönetmek için bu araçları kullanmıyorsanız, muhtemelen enerji tüketiminizi azaltma ve elektrik faturalarınızı düşürme fırsatlarını kaçırıyorsunuzdur. Tüketicilerin evdeki enerji tüketimini daha verimli bir şekilde basitleştiren, azaltan ve yöneten ürünleri belirlemelerine yardımcı olan birçok akıllı ev enerji yönetim sistemleri bulunmaktadır. Bu programlar, enerji verimliliği yönergelerinden oluşan akıllı termostatlar, aydınlatma ve cihaz kontrollerini içerir.

Evinizin enerji tüketimi hakkında fikir edinmek ve gerektiğinde ayarlamalar yapmak için bu araçları kullanabilirsiniz. Bu araçlar, evinizin enerji kullanımına ilişkin gerçek zamanlı veriler ve analizler sağlarlar. Bu da elektrik faturanızda önemli tasarruflar sağlayabilir. Örneğin, akıllı aydınlatma armatürleri ve ampulleri, geleneksel akkor ampullere göre %90’a kadar daha az enerji kullanır ve siz evde yokken otomatik olarak kapanacak şekilde programlanabilir.

Benzer şekilde, akıllı fişler, kullanılmadığında cihazlara giden bekleme gücünü kapatabilir. Akıllı termostatlar, siz uzaktayken bile evinizin sıcaklığını izleyebilir ve ayarlayabilir. Bu akıllı teknolojileri kullanmak, ortalama %30-40 daha az enerji kullanmanıza yardımcı olabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here