Hava işaret topları

Yolda yürürken elektrik tellerinde hava işaret toplarını hepimiz görmüşüzdür. Bu asılı olan renkli topların güç hatları boyunca asılı olduğunu fark etmişizdir. Ancak, bu toplar sadece elektrik hatları ile sınırlı değildir. İletişim hatlarında ve elektrik tellerinde asılı bu renkli topları bulabilirsiniz. Peki elektrik tellerindeki toplar ne işe yarar? bu sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Hava işaret topları, elektrik hatlarına ek yük asarlar elbette bu plastik topları bir işe yarıyor mu veya süs olarak asılı olduğunu düşünmüşüzdür. Fakat öyle değil tabiki de elektrik telleri üzerinde asılı olan renkli plastik toplara hava işaretleyici topları denir ve görsel bir uyarı olarak hareket etmek için kabloların uzunluğu boyunca monte edilirler. Böylece alçaktan uçan uçaklar bunlara çarpması önlenirler.

Yere çok yakın uçan bir uçağın zorluklarını bildiğiniz gibi, uçaklar gökyüzünde çok yükseğe uçuyor. Örnek olarak ticari jetler yerden 35.000-40.000 feet yukarıda uçmaktadırlar. Askeri uçaklar, operasyonlara bağlı olarak farklı yüksekliklerde uçmaktadır. Bu, çoğu uçağın oldukça yüksek bir irtifada uçtuğunu ve bunun birkaç nedeni var. İlk olarak, yere çok yakın uçmak, yüksek binalar, kuleler ve hatta ağaçlar gibi yere çarpma veya yere çarpma tehlikesi doğurur.

Kalkış ve iniş  bir uçuş için en kritik iki parçasıdır. Bildiğiniz gibi çoğunlukla uçak kazaları bu iki aşamadan birinde meydana geldiğini göstermektedir. Uçaklar kalkış ve iniş sırasında yere çok yakın uçtuğundan, havacılık uzmanları herhangi bir istenmeyen olay şansının en aza indirildiğinden emin olmak durumundadır. 1 ay önce yaşanan bir olay uçağı pisten kalkış sırasında yeterince havalanmadığından dolayı yere çakıldı. Büyük bir paniğe neden oldu ve birçok sefer bu yüzden iptal edildi. Burada enkaz kaldırma çalışmaları 3 gün sürdü ve buradan uçuş izni sağlanamadı. Bu yüzden önlem almak çok önemli bir hal alıyor.

Havai kablolar Ne Gibi Tehlike Oluşturur

Elektrik telleri, iletişim kabloları uçağın içinden fark edilemeyecek kadar ince olduklarından dolayı özellikle kalkış ve iniş sırasında uçaklar için önemli bir tehdit oluşturmaktadır. Görüş mesafesine girmediği için uçak pilotları bu elektrik tellerini görmezler bunlara çarpma ihtimalleri artar. Bu yüzden bu renkli topları kullanmamız gerekiyor.

Hava işaret topları

Havai enerji hatlarından asılı olarak gördüğümüz plastik toplara hava işaret topu denir. Bu renkli topların havai kabloların uzunluğu boyunca monte edildiğini söyleyebilirsin, böylece teller alçaktan uçan uçak pilotları tarafından görülebilir. Nehirler, göller ve vadiler boyunca uzanan tellerin üzerinde bu tür işaretleri görebilirsiniz.

Bu işaretlerin birkaç bin metre uzaklıktan kolayca tespit edilmesi gerekiyor. Bu yüzden bu işaretleyiciler uzaktan gözlemlenecek kadar büyüktür. 91 santimetre büyüklüğünde belirgin olarak küresel veya silindirik şeklindedir. Genellikle basketbol topuna benzetilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here