Bir ev elektrik tesisatında bir priz, buat veya lamba anahtarı kutusunu açtığınızda, farklı renklerde bir dizi kablo renkleri ile karşılaşabilirsiniz. Bizler bu yazımızda elektrik iç tesisat kablo renkleri, elektrik kablo renklerinin anlamı, elektrik kablo renkleri artı eksi ve elektrik kablolarında faz nötr anlamlarını anlatacağız. Unutmayın, belirli kablo renkleri bir tesisatta her kablonun işlevini tanımlar.

Kablo Rengi Elektriksel Kurulumun Anlamı ve İşlevi – Kablonun renginin bilinmesi, avize, lamba anahtarı ve priz bağlamamızı kolaylaştıracaktır, herhangi bir tereddütünüz varsa, elektrik işlerini kalifiye bir uzmana bırakın.

Çeşitli markalar ve kablo renkleri mevcuttur, marka ne olursa olsun, kablo rengi aynı kalır, yani, kahverengi, kırmızı, mavi, siyah ve sarı yeşil

elektrik kablosu 3 renk

Kurulum ve bakımı kolaylaştırmak için farklı kablo renkleri üretmenin amacı, tesisattaki kabloların karışmamasını önlemek, çünkü tesisat kurulumunda her kablonun işlevinin anlamı farklıdır. Aşağıda, elektrik tesisat kablolarının anlamı ve renk fonksiyonlarının bir açıklaması bulunmaktadır.

AC Elektrik Kablo Renkleri

Evlerimizdeki elektrik iç tesisat kablo renkleri,

kablo rengi mavi kahve

Siyah-kahverengi kablo: Bu kablo rengi Tek fazlı faz iletkeni (L), elektrik gücünü tesisattaki anahtarlara ve prizlere aktarmak için kullanılır.

Mavi kablo: Nötr iletkeni (N): Prizlerde ve avizelerde negatif veya nötr elektrik yükleri için kullanılır.

Sarı-yeşil topraklama kablosu: Topraklama için kullanılan en yaygın kablo rengidir. Elektrikli cihazlardaki sarı-yeşil kabloyu asla topraklama dışında bir amaç için kullanmayın. Topraklama kablosu, prizler ve armatürler gibi elektrikli cihazların metal aksamları ile bağlıdır.

3 Faz (Trifaze) Elektrik Kablo Renkleri

R-L1: kahverengi (Faz)

S-L2: siyah (Faz)

T-L3: Gri (Faz)

Mavi: Nötr

Sarı yeşil: toprak (PE)

Elektrik panolarında genelde güç kabloları (380v-220v) siyah renktedir.

Kumanda kabloları renkleri ise, 24V için,

  • Artı (+): kahve
  • Nötr(-) eksi: mavi

220 volt için,

  • Faz: kırmızı
  • Nötr: beyaz
  • sarı-yeşil (PE): toprak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here