Elektrik Sayacı

Elektrik sayacı, mülklerde tüketilen elektriği ölçen alettir. Hepimizin evlerin bulunan ve elektrik kurumunun kullandığımız elektriği faturalandırmasına yardımcı olan bu aletler, tanımlamaya göre ön ödemeli veya faturalı olabilmektedir. Ön ödemeli sayaçlar, yüklenilen kontör kadar kullanıma izin verirken, faturalı sayaçlar, önce kullan sonra öde mantığıyla aylık olarak faturalama şeklinde bir düzene sahiptir.

Elektrik sayacı nedir kısaca tanımladık. Şimdi elektrik tüketimini ölçen bu aletler hakkında biraz daha bilgi edinelim. Evinizin elektrik sayacı, elektrik şirketinizin güç tüketimi için sizi nasıl faturalandırabileceği üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Örneğin, analog bir sayaç kullanıyorsanız, elektrik hizmeti veren şirket, önceki okuma ile yeni okuma arasında ne kadar elektrik kullandığınızı bilir ve bu verileri yalnızca okumayı almak için bir işçi göndererek alabilirler. Şebeke, belirli bir zamanda kullandığınız elektrik miktarı veya en fazla elektriği ne zaman kullandığınız hakkında bilgi sahibi değildir. Bu nedenle tükettiğiniz tüm elektriği faturalandırmak için yalnızca bir oran kullanabilirler. Daha yeni akıllı bir sayaç, elektrik şirketinize tükettiğiniz elektrik miktarı ve bu elektriği ne zaman tükettiğiniz konusunda daha iyi ve daha hızlı bilgi verir. Akıllı elektrik sayacı, şebekenizin güç kullanım alışkanlıklarınız hakkında daha fazla bilgi toplar.

Şebekenizin kullandığı oranın türüne ve elektriği en çok ne zaman kullandığınıza bağlı olarak, akıllı bir sayaçla gücünüz için az ya da çok ödeme yapabilirsiniz. Burada iyi olan şey, şebekeniz, güç kullanımınız hakkında daha fazla veri toplarsa, tüketiminizi ve enerji kullanımınızın aylık faturanızı nasıl etkilediğini daha iyi anlamak için kullanabileceğiniz bu verileri sizinle paylaşabilir.

Sahip olduğunuz sayacın türü, güneş enerjisi sistem kurumuna da katkıda bulunur. Akıllı bir sayaç kullanıyorsanız, güneş enerjisi tesisatçıları ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir sistem tasarlamak için kullanımınız hakkında daha fazla ayrıntı toplayabilir.

Elektrik Sayacı Nasıl Çalışır?

Elektrik sayaçları, evinize güvenli ve sabit bir elektrik kaynağı sağlamak için hepsi birlikte çalışan birkaç bileşenden oluşur. Elektrik kaynağı, sayacın gerektiğinde güç almasını sağlayan şebeke hattıdır. Ayrıca bir güvenlik katmanı sağlayan bir ‘kesme’ vardır. Elektrik tesisatı aşırı yüklenirse, ‘devre dışı’ moduna geçerek sigorta atacak, mülke elektrik akışını keserek elektrik çarpması veya yangın olasılığını önleyecektir.

Sayacın sol tarafı ‘canlı taraftır. Elektrik kesintisinden sayaca giden iki kablo vardır. Bunlar, sayacın ‘canlı tarafı’ olarak ifade edilen sol taraftadır. Tellerin sırası: canlı, nötr, nötr, canlı. Canlı teller kahverengidir, nötr olanlar mavidir. Bu renk kodlaması herkesi güvende tutar.

Elektrik, cihazlarınıza güç sağlamak için sayacın sağ tarafından ya bir izolasyon anahtarına ya da doğrudan evinize akar.

Sayacınız, kalite standardında uygun olduğunu ve tüketiminizi doğru bir şekilde kaydedeceğinden emin olmak için, üretim sırasında takılan bir endüstri mührü ile markalanmıştır.

Elektrik sayacının yapısın da böyle incelemiş olduk. Muhtemelen bir elektrik sayacına baktınız, ölçerde dönen sayılar dikkatini çekti. Elektrik sayacı enerji tüketimimi nasıl hesaplar? diye merak ettiniz. Analog bir sayaçtaki disk, şebekeden kilovat saat (kWh) elektrik çekerken çoklu ölçüm kadranlarını döndürerek yeni bir okuma sağlar. İki okuma arasındaki fark (mevcut okuma ve önceki okuma), elektrik hizmeti sağlayan şirketin, enerji kullanımınızı ve faturalandırmaları gereken tutarı belirlemesine yardımcı olur. Daha eski bir sayacınız varsa, mevcut sayaç okumasını almak için her ay evinize gelen bir kamu hizmeti görevlisini fark etmiş olabilirsiniz.

Akıllı bir sayacınız varsa, sayacı okumak için evinizi fiziksel olarak ziyaret eden herhangi bir kamu hizmeti çalışanı görmezsiniz. Çünkü akıllı bir sayaç, mevcut kullanım ayrıntılarınızı paylaşmak için doğrudan yardımcı programınızla iletişim kuracak şekilde tasarlanmıştır.

Bazı akıllı sayaçlar hücresel bir sinyal aracılığıyla iletişim kurar, ancak akıllı sayacınızın radyo dalgaları yayması da mümkündür. Bir kamu hizmeti çalışanı sayaç okumalarını toplamak için mahallenizden geçecektir. Radyo dalgalı akıllı sayaçlar, yardımcı programın evinizi ziyaret etmeden veri toplamasına izin verir, ancak hücresel bir akıllı sayacın yaptığı gibi doğrudan yardımcı programla iletişim kurmaz.

Güneş enerjisi sistemi kurmaya karar verirseniz, şebekeniz eski sayacınızı yeni bir sayaçla değiştirmenizi gerektirebilir. Net ölçümün olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, yeni güneş sayacı, şebekeden ne kadar elektrik çektiğinizi ve şebekeye ne kadar enerji beslediğinizi belirlemenize yardımcı olacaktır.

Elektrik Sayacı Çeşitleri

Elektrik sayaçları devre bağlantısı, yapıları, fonksiyonları, imalat ve bağlantı şekilleri gibi birçok farklı çeşitte olabilir. Bu yazımızda ise elektrik sayacı çeşitleri konusunu analog ve dijital sayaçlar olmak üzere iki ana kategoride inceleyeceğiz.

1.      Analog Elektrik Sayacı

Yeni bir akıllı sayaç takılmamış çoğu ev ve işyerinde geleneksel bir analog sayaç bulunur. Bu mekanik sayaç, kurcalama riskini azaltmak için cam veya plastik bir muhafaza içine yerleştirilmiştir. İçinde şebekenin servis kablolarından akım çekerken dönen metal bir disk bulunur. Keskin bir gözlemciyseniz, diskin düşük elektrik tüketimi zamanlarında daha yavaş, yoğun kullanım zamanlarında daha hızlı hareket ettiğini fark etmiş olabilirsiniz.

Mekanik bir elektrik sayacı, manyetik alanlar oluşturan iki iletken bobine sahiptir. Bir bobin iletkenden geçen voltajdan, diğeri ise iletkenden geçen akımdan etkilenir. Bu bobinlerin etkileşimi ile üretilen manyetik alanlar daha sonra ince bir alüminyum diski, tüketilen elektrik miktarıyla orantılı bir oranda kontrollü bir hızda döndürür.

Diskin dönüşü, kilovat saat cinsinden tüketilen toplam elektriği gösteren kadranları hareket ettirir. Faturalandırılmanız için bir kamu hizmeti çalışanının mevcut okumaları ziyaret etmesi, okuması ve kaydetmesi gerekir. Ne kadar elektrik tükettiğinizi belirlemek için sayacı kendiniz de okuyabilir ve elektrik ücretlerinin doğru olduğunu onaylayabilirsiniz.

2.      Dijital Elektrik Sayacı

Birkaç tür dijital elektrik sayacı vardır. En eski dijital elektrik sayacı stili, şebekeden evinize elektrik akışını ölçen mekanik bir sayaca benzer. Okumaları dijital bir sinyale dönüştürmek için analogdan dijitale dönüştürücü kullanır.

Modern dijital sayaçlar, şebekeden amper ve voltajı algılayan AC (alternatif akım) sensörleri ile donatılmıştır. Bu sayaçlar, bir devredeki tüm gücü kaydetme konusunda daha iyi bir iş çıkarır. Bu da onları analogdan dijitale dönüştürücü kullanan eski dijital elektrik sayaçlarından ve analog elektrik sayaçlardan biraz daha doğru hale getirir.

Dijital sayaçlar, mekanik muadillerinden farklı olarak, mevcut okumayı gösteren elektronik bir ekrana sahiptir. Ekranı manuel olarak okuyabilirsiniz ve elektrik hizmeti şirketi, yüksek frekanslı sinyallerle sayaçtan okumalar alabilir.

Güneş enerjiniz varsa ve net ölçüme katılıyorsanız, dijital net sayacınız kullanımınızı kaydedecek, şebekeye geri beslenen enerjiyi izleyecektir. Bu sayede elektrik hizmeti sağlayan şirket, toplam enerji kullanımınızı ve faturalandırmaları gereken tutarı kolaylıkla belirleyebilecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here