Elektrik Yangınlarının Sebebi

İnsanlık tarihinin en büyük buluşlarından biri de elektriktir. Elektrik, hayatımıza sağladığı faydaların yanında dikkatsizlik durumunda çok büyük maddi ve can kayıplarına da neden olabilmektedir. Özellikle yangınların ana sebebine bakıldığı zaman, elektrik kaynaklı oluşan yangınların oldukça fazla sayıda olduğunu söyleyebiliriz.

Elektriğin bulunduğu her alanda standartlara uyulmalı ve gerekli tedbirler alınmalıdır. Bunun dışında belirli periyotlarda mutlaka kontroller gerçekleştirilmelidir. Kontrollerin sağlanmadığı, tasarımların doğru ve uygun bir şekilde gerçekleştirilmediği her durumda elektrik yangınlarına neden olunabilir.

Elektrik Yangınlarının En Yaygın Nedenleri

Yanıcı maddenin, ısı ve oksijen ile temas etmesi sonucu yanma olayı oluşur. Elektrik yangınlarının oluşum nedeni ise diğer yangın türlerinden biraz farklıdır. Elektrik yangının oluşması için ark olması gerekir, ark ise ortamda yer alan iki zıt kutup arasında kısa devre oluşması sonucu ortaya çıkan kıvılcımdır.

Elektrik yangınının oluşması için; tek gereken ısı veya tek bir kıvılcımdır. Elektrik yangınlarının başlıca nedenlerinden bazıları şunlardır:

Eski veya Yıpranmış Elektrik Kabloları

Bu durum genelde eski evlerde oluşabilecek bir durumdur. 20 yıldan daha uzun bir süre önce inşa edilen evlerin büyük olasılıkla eski kabloları vardır. Elektrik yangınlarının en yaygın nedenlerinden birisi de eski kablolamalardır.  Ev yangınlarının önde gelen nedenlerinden biri olan eski veya yıpranmış kablolar; modern teknolojinin ve enerji tüketiminin taleplerini karılama kapasitesine sahip değildir.

Yaşı büyük bir evde oturuyorsanız, mutlaka eski ve yıpranmış kablolarınızı değiştirmelisiniz. Evinizdeki aşırı elektrik yüklenmeleri sonucu; sık sık devre kesicilerin devreye girmesi, elektrik kesintileri veya diğer kötü kablolama belirtileri, sizlere kablo değişim vaktinin geldiğini gösteren ilk sinyaller olacaktır.

Eski veya yıpranmış elektrik kablolar sonucu oluşabilecek elektrik yangınlarını önlemek için; evinizin elektrik tesisatının incelenmesi, eski veya hasarlı kabloların değişmesi için kalifiye bir elektrikçi çağırmanızı tavsiye ederiz.

Arızalı Elektrik Çıkışları

Elektrik yangınlarının çoğunun prizlerde başladığını biliyor muydunuz? Topraklanmamış prizlerin kıvılcım oluşturması, elektrik arkı oluşturması veya alev alması daha olasıdır. Arkalarındaki kablolar gevşerse, topraklı prizler bile yangın çıkarabilir. GFCI çıkışları; kısa devre olması durumunda devreyi açarak yangınların önlenmesine yardımcı olabilir.

Arızalı elektrik çıkışlarından oluşabilecek yangınları önlemek için; çıkışları düzenli olarak kontrol edin. Soketlerin veya anahtarların çevresinde kurum da dâhil olmak üzere aşınma belirtileri varsa bir an önce tedbir alın. Teller gevşekse sıkın, sıkmak yangın olasılığını azaltacaktır. Priz değişimleri ve ciddi elektrik onarımları gereken durumlar için her zaman profesyonel bir elektrikçiden yardım alın.

Elektrik Devresi Aşırı Yükleri

Elektrik devresindeki aşırı yükler elektrik yangınlarının en yaygın nedenlerinden bir diğeridir. Tek bir güç kaynağına birden fazla kablo takmak, elektrik yangınına davetiye çıkarır. Örnek vermek gerekirsek bir adet 3 prize birden fazla yüksek akım cihazın fişini takmak ısıtıcı, bulaşık makinası ve buzdolabı gibi. Aynı anda birden fazla elektronik cihaza güç sağlamak için tek bir uzatma kablosu kullanmak en çok yapılan yanlışların başında geliyor. Tek bir uzatma kablosuyla birden fazla cihaza güç sağlamak; devrenin aşırı yüklenmesine neden olacağı için sistemi yıpratıp, yangına neden olabilir.

Elektrik devresinin aşırı yüklenmesi sonucu oluşabilecek elektrik yangınlarını önlemek için; uzatma kablolarına güvenmek yerine, birden fazla çıkış kullanmayı deneyin.

Eski Aletler

Evlerde kullanılan eski aletler, elektrik yangınlarının sebeplerinden biridir. 1960’lı yıllardan kalma bir tost makinesi klasik görünümü nedeniyle hoşunuza gidebilir, hatta görevini yerine getirdiği için güvenli olduğunu düşünebilirsiniz fakat eski cihazlar modern standartlara uygun değildir. Ayrıca, eski cihazların yıpranmış veya gevşek kablolara sahip olma olasılığı daha yüksektir, bu yüzden risklidirler.

Eski aletlerin kullanımı sonucu oluşabilecek elektrik yangınlarını önlemek için; bu cihazları elektrik hasarı belirtileri açısından inceleyin. Değişik sesler çıkaran veya yanık kokusu çıkaran tüm cihazlar; bir cihaz tamir uzmanı tarafından incelenmelidir. Arızalı cihazları, güvenlik standartlarına uyan yeni cihazlarla değiştirin.

Aydınlatma Armatürleri

Her ampul her armatürle çalışmaz. Uyumsuz bir lambaya yüksek voltajlı bir ampul takmak, elektrik yangınlarının en önemli nedenlerindendir. Lambayı geçici bir kumaş abajurla örtmek de yangına neden olabilir.

Aydınlatma armatürlerinden doğabilecekler elektrik yangınlarını önlemek için; yeni ampulleri takmadan önce, watt değerini iki kez kontrol edin. Bir aydınlatma armatürü kullanım esnasında çok ısınırsa, değiştirme zamanı gelmiştir. Armatürünüzün şekline ve boyutuna uyan abajurları kullanmak olası risklerin önüne geçecektir.

Portatif Isıtıcılar

Alan ısıtıcıları, ev yangınlarına neden olma konusunda bir üne sahiptir. Özellikle kış aylarında, bir oda gibi dar alanı ısıtmak için kullandığımız bu cihazlar hızlı ısınarak, bulunduğu ortamı da hızlı ısıtır fakat yanıcı malzemelerde temas halinde olması durumunda bu malzemeleri hemen tutuşturabilir.  Portatif ısıtıcıyı; perdelere, yatak takımlarına veya döşemelere çok yakın yerleştirmek yangına neden olabilir.

Portatif ısıtıcıların oluşturabileceği elektrik yangınlarını önlemek için; bu ısıtıcıları, düz, yangına dayanıklı yüzeylerde saklamanız gerekir. Portatif ısıtıcıları, yanıcı maddelerden uzak tutun ve asla gözetimsiz bırakmayın. Kullanmadığınız zaman fişini her zaman prizden çekin.

Ailenizi Elektrik Yangınlarından Korumanın İpuçları

Yukarıda elektrik yangınlarına neden olabilecek en yaygın durumlardan bahsettik. Bazen her ne kadar güvenlik önlemlerini alıp, kurallara uysanız bile, elektrik yangınları olabilir. Bu yüzden elektrik yangınlarından korunmanın ipuçlarını da bilmeniz gerekebilir. Güvende kalmanıza yarayacak önerilere göz atalım.

  • Elektrik sistemlerinizin kurallara uygun ve kullanım için güvenli olduğundan emin olun. Bu önlemler; GFCI çıkışlarını yükseltmek, eski bir elektrik panelini yenilemek, eski kabloları değiştirmek ve daha fazlasını içerebilir.
  • Kabloları yıpranmış, kopmuş veya kıvrılmış elektronik cihazları asla kullanmayın. Kıvılcım çıkarabilir ve tutuşabilirler.
  • Evinizin her yerine çalışan duman dedektörleri kurun ve pilleri sık sık değiştirerek, çalıştıklarından emin olun.
  • Elektrik yangınlarında su işe yaramaz ve durumu daha da kötüleştirebilir. Bu yüzden mutlaka bir yangın söndürücü bulundurun. C veya ABC sınıfına sahip bir yangın söndürücü seçin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here