Elektrikli Aktüatör Nedir

Üretim tesislerinde basınçlı hava her yerde mevcut değildir. Bazı durumlarda, basınçlı hava hijyenik nedenlerle bile yasaklanmıştır ve bazı üretim süreçleri, sistemdeki türbülansı önlemek için yavaş kapama valfleri gerektirir. Bu gibi durumlar için elektrikli döner aktüatör kullanılmaktadır.

Aktüatör bir mekanizmayı veya bir sistemi kontrol ederek ya da hareket ettirerek mekanizmanın çalışmasını sağlayan bir tür motordur.  Basitçe söylemek gerekirse, hareketi sağlayan herhangi bir makinedeki bileşendir.

Çalışması için bir tür enerji kaynağına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kaynak çoğunlukla hidrolik akışkan basıncı, elektrik akımı ya da pnömatik basınçtır. Ancak bazı durumlarla bazı tür hareketler ile de enerji sağlanır. Bu kontrol sistemi insan tarafından yönetilebileceği gibi, basit tabanlı yazılım sistemi de olabilir. Diğer kontrol etkileri de bulunmaktadır.

Elektrikli Aktüatör Çeşitleri

Aktüatörler hidrolik ve pnömatik aktüatörler ve elektriksel aktüatörler olarak ikiye ayrılmaktadır. Elektriksel aktüatörler manyetik alan değişimlerini kullanarak çalışmaktadır. İçlerinde bulunan elektrik motoru vasıtasıyla elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştürürler ve bu sayede mekanizmanın açma kapama kontrolünü sağlayan sistemlerdir.

Elektrikli aktüatörler yalnızca vananın açma kapama mekanizmasını kontrol etmek vasıtasıyla ortaya atılmamıştır. Aynı zamanda, oransal kontrollü elektrikli aktüatörler, bataryalı elektrikli aktüatörler, açma kapama kontrollü elektrikli aktüatörler ve yerinde kontrollü elektrikli aktüatörler de bulunmaktadır.

Elektrikli aktüatörler hayat kurtarıcı öneme sahiptir. Çalışan mekanizmaların birçoğunda bu sistemler kullanılmaktadır. En çok kullanılanları vana merkezli olanlardır, ancak oransal olanların da çok fazla kullanıldığı bilinmektedir. Bıçaklı vana, küresel vana, glob vana, kelebek vana  gibi birçok vananın kontrolünde elektrikli aktüatör teknolojisi kullanılır.

Elektrikli bir döner aktüatör seçerken, aktüatör torku ve hareket açıklığı dikkate alınmalıdır. Aktüatör torku, dönmeye neden olan gücü ifade ederken, tüm hareket aralığı nominal, çeyrek dönüş veya çok dönüşlü olabilir.

Elektrikli Aktüatörlerin Kullanılma Nedenleri

 • Elektrik dünya üzerinde her yerde kullanılan ve kullanımına ihtiyaç duyulan bir enerjidir. Hayat kurtarıcı bir niteliği bulunmaktadır. Elektriği dünya üzerinde her yere dağıtabilmek için elektrikli aktüatör teknolojisine ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle ülkelerin, ülkenin dört bir yanına elektrik enerjisini yeteri kadar dağıtmaları ve israf kavramını ortadan kaldırmak için elektrikli aktüatör teknolojisine ihtiyaç duyulmaktadır.
 • Elektrikli aktüatör teknolojisi elektrik verimini arttırmak amacıyla da önemlidir. Az elektrik kullanarak daha çok işlev elde etmeyi sağlayan bu sistem, ülkelerin harcadığı enerji miktarını düşürmektedir. Bu sistem sayesinde daha az üretim ile daha çok elektrik enerjisi elde edilmektedir.
 • Elektrikli aktüatör teknolojisi sayesinde, ürünlerin ömürleri daha uzun olmaktadır. Kullanılan enerji miktarı, sisteme fazla gelmediğinden dolayı mekanizma içerisinde herhangi bir yıpranma söz konusu olmayacak, dolayısıyla ürünlerin ömrü daha uzun olacaktır.
 • Ürünlerin daha kompakt ve daha hafif olması için de bu teknoloji önemlidir. Görüntünün büyük önem kazandığı günümüzde, hafif ürünler daha çok tercih edildiğinden dolayı elektrikli aktüatör teknolojisi büyük öneme sahiptir.
 • Elektrikli aktüatör teknolojisinin bir diğer avantajı, hassas oransal kontrol imkanı sunmasıdır. Günlük hayatta olmasa da, iş hayatında makinaların ne kadar enerji kullandıkları görüntülenmektedir. Sistem üzerinde herhangi bir artış sağlandığında bu düşürülebilir, aynı şekilde birdenbire oluşan azalmalar da yükseltilmektedir. Bu durum ürünlerin bu konuda sıkıntı yaşamalarını engelleyecektir. Özellikle fabrikalarda kullanılan makinaların çok pahalı olması ve ömrü ne kadar uzun olursa o kadar avantaj sağlaması, bu konunun önemini vurgulamaktadır.
 • Elektrikli aktüatör teknolojisinin sağladığı diğer bir avantaj, yüksek koruma sınıfı oluşturmasıdır. Ürünlerin elektriksel sıkıntılarının hızlı bir şekilde fark edilmesini sağlayan ve düzeltilmesine fırsat sağlayan bu sistem, birçok ürünün ömrünün uzamasını sağlayarak şirketleri maddi hasarlardan kurtarmıştır.
 • Geniş çalışma gerilimi aralığı bulunan bu sistem sayesinde, tüm mekanizmalar aynı anda kontrol edilebilir hale gelir. Bu durum her mekanizmaya tek tek elektrikli aktüatör teknolojisi yükleme sorununu ortadan kaldırmaktadır. Birçok mekanizmanın aynı anda kontrolü, ciddi bir tasarruf sağlamaktadır.
 • Elektrikli aktüatör teknolojisi geniş maksimum dönme açısı toleransı sağlayarak, mekanizma içerisinde sorun oluşturmamakta ve bu amaçla kullanılmaktadır.

Elektrikli Aktüatörler Nerede Kullanılır?

Elektrikli aktüatörler bir dizi endüstride görülür. Tipik olarak, imalat vanaları, pompalar ve motorlarla ilişkili endüstriyel uygulamalarda kullanılırlar. En yaygın olarak endüstriyel vanaları otomatik hale getirir ve aşağıdakileri içeren birçok teknik proses tesisi bunları kullanır.

 • Yukarı, orta ve aşağı yönde petrol ve gaz tesisleri
 • Atık su arıtma tesisleri
 • Enerji santralleri
 • Yiyecek ve içecek tesisleri
 • Tarım ve tarım tesisleri
 • Selüloz ve kağıt fabrikaları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here