Elektrikli Kaynak Makinesi

Bazı işlerde, elektrik işinden biraz daha fazla mekanik iş yapma ihtiyacı vardır. Bu iş ne olursa olsun; ekipmanlar, sürecin yönetiminde çok önemlidir.

Bu tarz işlerde kullanılan elektrikli kaynak makinesinin nasıl çalıştığını ve transformatör kaynak makinesi ile inverter kaynak makinesi arasındaki farkları biliyor musunuz?

Bu yazımızda, bir kaynak makinesinin elektrik akımının nasıl düzenleneceğine dair incelemeler yapıp, bu incelemeleri teknik veriler eşliğinde tablolarda sizlere sunacağız.

Elektrikli Kaynak Makinesinin Çalışma Prensipleri

Elektrikli kaynak makineleri; doğrudan akım ve alternatif akım olmak üzere bir elektrik enerjisiyle çalışır. Bu makinelerde, akımları birbirine dönüştüren veya tersine çeviren iki enerji işleme sistemi vardır.

Elektrotun ucu, eklenecek metal parça ile temas ettiğinde oluşan bu elektrik arkı, elektrot çubuğunun malzemesini kaynak yapılacak nesnenin metaliyle kaynaştırmak için gerekli ısıyı sağlar. Akım ne kadar yüksek olursa bu sıcaklık o kadar yüksek olur.

Yüksek bir akım değeri her zaman daha kolay veya daha verimli kaynak sağlamayacağı gibi aynı zamanda çok düşük bir değer de faydalı olmayabilir. Bu nedenle kullanılacak akım değerinin yapılacak her uygulamaya göre düzenlenmesi ve böylece işin kötü yapılmasının önüne geçilmesi gerekmektedir.

Genel olarak kaynak makineleri; elektrik enerjisine dayalı çalışmalarının yanı sıra, gazla da çalıştırılabilir. Elektrikli kaynak makineleri yüksek akımlarda çalışmak için tasarlanmıştır. Ortalama bir elektrikli kaynak makinesi 80 A’da çalışırken, otomotiv üretim hatlarında ise 1200 A’ya ulaştığı bilinmektedir.

Transformatör Kaynak Makineleri İle İnverter Kaynak Makineleri Arasındaki Fark

Son yıllarda kaynak makinesiyle yapılan işlemlerin bir hayli arttığı görülmektedir. Gelişen teknolojiyle birlikte kaynak makinelerinde de yenilikler yapılmaktadır. Bir kaynak makinesi satın alınırken; trafo ve inverter teknolojisiyle karşılaşacaksınız, peki farkları nelerdir? Öyleyse, transormatör kaynak makineleri ile inverter kaynak makineleri arasındaki farklılıkları göz atalım.

  • Teknolojik yönü:Trafo işlemine tabi tutulan makineler, emaye bakır tellerin bobinleri ile kaplanmış bir çekirdek ile oluşturulmuş, çalışmalarını alternatif akımda yaptırmış ve çekirdeğin konumuna göre akım ve gerilim değerleri değişmektedir. Bazı elektrot türlerinde zorluklar yaşayabilirken, diğer taraftan; inverter kaynak makineleri, yapılarını elektronik devreler vasıtasıyla elde etmektedirler. Akım ve gerilim değerlerini değiştirmek çok daha basit ve gerçekleştirmeleri daha kolaydır. Ayrıca daha güçlüdürler ve çok daha yüksek bir elektrot uyum aralığına sahiptirler. Bu yüzden teknoloji açısından kaynak makinelerini karşılaştırdığımızda; inverter kaynak makineleri, birçok artısıyla transormatör kaynak makinelerinden daha öndedir.
  • Enerji tüketimi açısından:İnverter kaynak makineleri enerjiyi en iyi kullanan makinelerdir. Bu yüzden transformatör kaynak makinelerine göre daha ekonomik olduklarını söyleyebiliriz.
  • İş yönü:Bu noktada makinelerin çalıştığı süre analiz ediliyor. Hem noktalama hem de sürekli kaynak yönünden incelendiğinde, inverter kaynak makinelerinin, mevcut değerlerini kaybetmeden, daha iyi performansa sahip oldukları görülmektedir.
  • Yapısal yön:İnverter kaynak makineleri; daha kompakt ve daha hafiftir, bu sayede rahat taşınabilirler, ayrıca, birçok sektörde denk gelinen dar alanlarda kullanılabilme avantajına sahiptirler. Transformatör kaynak makineleri ise daha ağırdır. Ayrıca geniş transformatör göbekleri nedeniyle dar alanlarda çalışma için uygun değildir.
  • Kullanım kolaylığı:İnverter kaynak makinelerinin büyük çoğunluğunda akım ve voltaj seçimi için potansiyometre düğmeleri vardır. Hatta bazılarının seçim için elektronik ekranları bile vardır. Fakat transformatör kaynak makinelerinde bu işlem, elle yordamıyla bir krankla yapılır, bu yöntem; yorucu ve bazen yanlış olabilir.

Kaynak Makinelerinin Elektrik Akımı Ayarı

İş için ideal akımın ayarlanması, kaynak veya noktalama işaretlerinin iyi uygulanmasını çok önemlidir ve bunun iki yolu vardır.

  • Yöntem: Elektrotların kodlarını ve çeşitli uygulamalardaki reaksiyonlarını iyi bilmektedir. Bu yöntem karmaşıktır.
  • Yöntem: Uygulanacak elektrotun çapının bir fonksiyonu olarak kullanılan elektrik akımının hesaplanmasından ibarettir. Temelde AWS standardına göre çapın her milimetresi için 30 A akım hesaplanması istenir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here