Elon Musk'ın Gizli Projesi Neuralink

Elon Musk’ın üzerinde çalışmakta olduğu gizli bir teknolojisi bulunmaktadır. Üstelik bu teknolojinin direkt olarak insan beynini kontrol etmek ile bir bağlantısı bulunmaktadır. Çünkü bu gizli projeye göre insan beyni, bilgisayarlara bağlanarak kontrolü elinde tutabilmektedir.

Musk şirketi tarafından Neuralink olarak adlandırılan teknoloji, insan beynine yerleştirilerek kontrol edilebilmeyi sağlamaktadır. Böylelikle, felçli insanlar bilgisayar ya da telefonları bu teknoloji sayesinde ile kontrol edilebilecektir. Özellikle felçli hastaların hareket özgürlüğünü sağlayacak olan teknoloji oldukça büyük bir merak uyandırmaktadır.

Elon Musk, her geçen gün ilerleyen teknolojilerin zihin kontrollerinde, tıpta ve buna benzer daha birçok alanda kullanılabileceğine ve daha birçok atılımların gerçekleşebileceğine inanmaktadır. Buna bağlı olarak Elon Musk, Neuralink ile birlikte teknolojinin çok daha ileri gidebileceğine ve insan beyninin benzersiz bir şekilde kontrol sağlayabileceğine inanmaktadır.

Neuralink Teknolojisi Nasıl Çalışıyor?

Peki, bahsi edilen bu Neuralink teknolojisi nasıl çalışmaktadır? Sorunun cevabı ise şu şekildedir: şirkete göre ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA)’nin, önümüzdeki yılın başlarında verilebilecek olan Neuralink onayı ile; Neuralink hastalar üzerinde çalışılmaya başlanacaktır ve bu hastaların kafataslarında 8 mm çapında olmak üzere dört farklı delik açılacaktır. Ve bu deliklere Neuralink yani hastaların beyin fonksiyonları ile etkileşime girecek olan ‘iplik’ adı verilen binlerce elektrot yerleştirilecektir. Bahsi edilen bu teknoloji bir robot tarafından hastaların kafataslarına yerleştirilecektir.

Günümüz şartlarına ve tıp dünyası deneyimlerine göre, bir insanın kafatasında delik açmak elbette ki çok sağlıklı olan bir yöntem değildir. Bu sebeple Elon Musk, Neuralink için hastaların kafatasını açmak ve bu teknolojiyi yerleştirmek için en uygun olan yöntemi de düşünmüş; göz ardı etmemiştir. Bu sebeple Musk, bu teknoloji için lazer ışınlarının kullanılacağının altını çizmektedir.

Açık olarak belirtmek gerekir ki, Neuralink teknolojisi yeni bir gelişme değildir. Geçmiş dönem kayıtları incelendiğinde, teknolojik bir aleti yani bilgisayarı kontrol etmek için beyin implantı taktıran ilk insan 2006’da bu işleme tabi olmuştur ve bu kişi de felçlidir. Fakat bu tıbbi ve teknolojik gelişme, söz konusu felçli hastanın sadece Pong adlı oyunun kontrol edebilmesini sağlamıştır.

Neuralink ise kesinlikle daha gelişmiş bir çalışmadır ve buna bağlı olarak belki de, insanların beyin gücü ile bilgisayar ve telefonları kontrol etmesinin önünü açacaktır. Sonuç olarak, bu çalışma sayesinde insanlar belki de saniyede birçok kelimeyi karşı tarafa mesaj yazmak için de kullanabileceklerdir.

Verge’ye göre; Neuralink teknolojisi kullanılarak bir maymun beyniyle bile bir bilgisayar kolaylıkla kontrol edilebilmiştir.

İleriye ve yaşanmakta olan gelişmelere bakıldığı zaman; Neuralink teknolojisine geçiş yapmak sanıldığı kadar kolay olamayabilir. Şirket, söz konusu çalışmasında başarı gösterebilmek için robotik ve tıbbi cihazlar üzerinde sürekli ilerleme sağlamak zorundadır ve Elon Musk’ın belirttiği gibi, Neuralink’in yapay zekâ yardımı ile insanlar için çığır açıcı bir çözüm olarak hayat bulacaktır. Neuralink projesi, felçli olan insanların hayatlarını değiştirmek için oldukça umut vaat edici.

Günümüzde mevcut bir işletme sahibi olanlar ve girişimciler için Neuralink teknolojisi belki de bir sıçrama noktasıdır. Elon Musk’ın önderliğinde, bu çalışmanın gerçekleşmesinde yeterli düzeyde fon bulunmaktadır. Fakat bu çalışma için teknolojik gelişmelerin kaydedilmesine gereksinim vardır. Dolayısı ile robotik alanlarında çalışan ve cerrahi işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlayan ve yeni ortaya çıkacak olan bu teknolojinin daha iyi nasıl olabileceğini bulabilen şirketler, Neuralink ile daha yakından çalışabilir, yeni fırsatları tespit edebilir.

Sonuç olarak; Elon Musk, Neuralink projesi ile yeni nesil, insan beyni odaklı teknolojinin neler olabileceği konusunda rol almak isteyen iş sahiplerine heyecan verici ve yeni bir fırsat sunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here