en popüler programlama dilleri

En popüler bilim dalları arasında yer almakta olan yazılım ve programlama hemen her sektörde karşımıza çıkmaktadır. Nitekim bu alanda birçok girişim örnekleri de mevcut olup uzun vadede insanların gerçek manada fazla paralar da kazandığı bir alandır. Yazılım ve programlama kapsamında çeşitli eğitim veren bölümler, okullar, kurslar da mevcuttur. Buna göre yazılım mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, bilgisayar programcılığı, web programcılığı gibi alanlar yazılım ve programlamaya yönelik olarak eğitim verilen alanlardır.

Yazılım sektörü içerisinde yer almak isteyen kişi ya da kişilerin bu gibi alanlarda eğitimlerini tamamlamaları da kendileri için ekstra bir avantaj oluşturacaktır. Bununla birlikte yazılım alanında kullanılmakta olan çeşitli programlama dilleri de mevcuttur. Dünyada en yaygın kullanılan programlama dilleri kapsamında da geçmiş yıllara göre değişkenlik göstermekte olup ihtiyaca göre de şekillenmektedir. Mobil kısımda, web kısımda, görüntü işleme kısmında ya da yapay zeka gibi çeşitli kısımlarda kullanılmakta olan programlama dilleri farklılık gösterebilir. Burada önemli olan hangi alanda proje yapılacağıdır. Sonrasında da bu projeye uygun programlama dili tercih edilmektedir.

Dünyada En Çok Tercih Edilen Programlama Dilleri

Dünya üzerinde en yaygın kullanılan programlama dilleri kapsamında aslında kalıplaşmış projelerde hep aynı programlama dillerinin kullanıldığını görmekteyiz. Buna göre dünyada en popüler programlama dilleri için şu sıralamayı yapabiliriz:

 • Java
 • Python
 • Javascript
 • C++
 • C#
 • PHP

Bu sıralamaya göre kullanılmakta olan bu gibi programlama dillerinin çeşitli varyasyonları mevcuttur. Buna göre son dönemlerde en çok kullanılan programlama dilinin Java olduğunu söylemek mümkündür. Özellikle de android, mobil taraflı fazlasıyla kullanılmakta olan Java programlama dilini Backend tarafta da düşünebiliriz. Çeşitli birçok otomasyon projesi de yine Java dili tarafından ele alınabilir.

Bununla birlikte Javascript de son dönemlerde adından söz ettiren en önemli diller arasında yer almaktadır. Özellikle web projeleri için desteklenmekte olan scriptlerin yazımında Javascript tercih edilmektedir. Çok daha iyi ve göze hitap eden görüntüleri Javascript ile gerçekleştirmek mümkündür.

C++, C#, Python ve PHP dilleri de yine birçok alanda yaygın olarak kullanılmakta olan programlama dilleri arasında gösterilmektedir. Sizler de yapacağınız projeye göre tercih edeceğiniz programlama dilini iyice araştırmalı ve buna göre hareket etmelisiniz.

Günümüzde En Çok Kullanılan Programlama Dilleri

Günümüzde en çok kullanılan programlama dilleri olarak yine belirttiğimiz üzere ilk sırada Java gelmektedir. Aslında Python ile ilk sıra için yarışmakta olan Java dili mobil tarafta daha çok tercih edilmektedir. Python dili ise daha çok görüntü işleme, yapay zeka, otonom sistemler gibi alanlarda tercih edilen programlama dilidir. Görüldüğü üzere programlama dilleri çeşitlilik göstermekte olan ve değişik amaçlar için kullanılmakta olan yazılım dilleridir. Bu kapsamda programlama dilleri arasındaki farkı anlamak, programlama dillerine ait özellikleri bilmek ve neticesinde hangi dilin hangi projeye daha yatkın olduğunu da anlamak gerekmektedir. Aksi taktirde iyi bir plan yapılmadan başlatılan bir projede başarıyı yakalamanız oldukça zordur. Bunu kolaya çevirmek için belirttiğimiz üzere iyi bir planlama yapmalı ve neticesinde de doğru programlama dilini seçerek projeye uydurmalısınız.

Programlama Dilleri

Bahsettiğimiz üzere programlama dilleri çeşitlilik göstermektedir. Nitekim programlama dillerinden önce öğrenilmesi gereken algoritma yapısı bulunmaktadır. Bir projeye başlanmadan önce yazılım yaşam döngüsü kurallarına uyulması gerektiği gibi bu döngüdeki gerçekleştirme kısmında algoritmanın, kod yapısının oluşturulması gerekmektedir. Nitekim bu alan belki de projenin en can alıcı noktalarından biridir. Algoritma yapısını kendi kafasında oluşturan ve daha sonrasında da proje adımlarını belirleyen yazılımcıların daha net ve esnek biçimde projeler gerçekleştirmesi de mümkündür. Bu kapsamda özellikle de yazılım yaşam döngüsünün bilinmesi ve neticede çok daha iyi biçimde kurallara uyulması gerekmektedir. Bu döngü ve algoritma mantığı kapsamında projede hedeflenen başarı da yakalanmış olur.

 1. Python Programlama Dili

Python, öğrenmesi kolay bir programlama dilidir, kolayca okunabilir bir koda sahiptir ve çok yönlüdür. Aslında, nesne yönelimli programlama, yapısal ve işlevsel programlama için uygun, yüksek seviyeli bir dildir.

Bu özelliklerinden dolayı Python, birçok geliştirici tarafından programlamaya başlamak için en iyi programlama dillerinden biri olarak kabul edilir.

Python’un en yaygın uygulama alanı web uygulamalarının geliştirilmesidir (örneğin Instagram, Django çerçevesiyle birlikte Python kullanır), ancak aynı zamanda makine öğrenimi ve veri analizi alanlarında da harika sonuçlar elde etmektedir.

 1. PHP Programlama Dili

PHP, basit ve yaygın olarak kullanılan bir sözdizimine sahip, yorumlanmış bir betik dilidir. PHP hem zorunlu hem de nesne yönelimli bir yaklaşımı destekler.

Günümüzde PHP, sunucu tarafı web uygulamalarını, komut satırı komut dosyalarını ve bağımsız uygulamaları grafik arayüzle programlamak için kullanılmaktadır. En son uygulamalar PHP’yi daha hızlı ve daha güvenilir hale getirerek bu programlama diline yeni bir popülerlik kazandırdı. Wikipedia, Facebook ve Yahoo PHP’de programlanmıştır.

 1. Android Programlama Dili

Özellikle mobil projelerde kullanılmakta olan Android platformunda da çeşitli diller mevcuttur. Buna göre Anroid programlama dili olarak en çok Java ve kotlin kullanılmaktadır. Platform ise Android studio, React Native, Flutter, Swift ya da Unity’dir. Bu gibi platformlar üzerinden hemen her türlü android tabanlı mobil uygulamalar gerçekleşmekte olup istenen başarı da sağlanmaktadır.

 1. Java Programlama Dili

Belirttiğimiz üzere dünya genelinde en çok tercih edilen programlama dilleri kapsamında Java programlama dili ilk sıralarda yer almaktadır. Mobil sektörün en öncül dili olan Java programlama dili en çok kullanılmakta olan diller arasında yer almakta olup popülaritesini de sürekli olarak koruyan ve aynı zamanda da artıran bir yapıya sahiptir. Linux, Mac ve Windows gibi çeşitli platfomrlarda rahatlıkla kullanılabilen bir programlama dilidir. Sizler de başta mobil uygulamalar olmak üzere çeşitli otomasyon sistemler, stok takip programları, ürün envanter programı gibi çeşitli programları da yine Java üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

 1. Web Programlama Dili

Yazılım alanında en çok tercih edilen alanlardan biri de web alanıdır. Nitekim dünya genelinde bireysel ya da kurumsal olarak karşımıza çıkan web siteleri için çeşitli web programlama dili de kullanılmaktadır. En öncül ve en çok kullanılan web programlama dili olarak PHP’yi örnek gösterebiliriz. En büyük örneği Facebook olan PHP eski bir programlama dili olmasına karşın günümüzde en çok kullanılan programlama dilleri arasında yer alan bir programlama dilidir. Mantıksal olarak çok kolay biçimde programlanabilen PHP dilinin bu kadar çok tercih edilmesinin bir sebebi olarak kolay biçimde kodlanabilir olmasıdır. Sizler de web projeleriniz için PHP dilini kullanabilir ve neticesinde başarıyı da elde edebilirsiniz.

Backend Programlama Dilleri

Yazılım sistemlerini Front-end ve Back-end olarak ayırmak da mümkündür. Frontend kısmında genellikle arayüz tasarımları gerçekleştirilmektedir. HTML, CSS, Javascript gibi yapıların kullanıldığında Frontend yazılımlarda görünüm oldukça önemlidir. Backend programlama dilleri ise bilinen ve en çok kullanılmakta olan programlama dilleridir. Bu kapsamda PHP, Java, Python, C#, C++, C, Unity örnek verilebilir. Daha birçok programlama dilleri de mevcuttur. Bu gibi örnek verdiklerimiz dünyada en çok kullanılan programlama dilleri arasında gösterilmektedir.

Frontend ve backend programlama dilleri kapsamında birçok alternatif mevcuttur. Bu alternatifler arasında tercih edeceğiniz programlama dilinin projenize uygun olması noktasında önem vermelisiniz. Çünkü özellikle yapmak istediğiniz projeye uygun programlama dili size uzun vadede katkı sağlayacaktır.

Hangi Programlama Dili Nerede Kullanılır

Programlama dilleri arasında karşılaştırmalar yaparak kendisine en uygun programlama dilini tercih etmek isteyen yazılım geliştiricilerin ya da bu alanda çalışmak isteyenlerin sorduğu sorulardan biri de hangi programlama dili nerede kullanılır sorusudur. Nitekim bu alanda çeşitli dil alternatifleri de bulunmaktadır. Bu kapsamda şöyle sıralamalar yapabiliriz:

 • Java – Mobil yazılım, Otomasyon sistemleri
 • Python – Otomasyon sistemleri, sosyal medya uygulamaları, görüntü işleme
 • MATLAB – Yapay zeka, görüntü işleme,
 • C# – Web, mobil, oyun, sosyal medya uygulamaları, otomasyon sistemleri,
 • C – Linux tabanlı sistemler
 • C++ – Görüntü işleme vb.

Daha birçok programlama dili çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here