En İyi Akıllı Işıklar

Akıllı ışık, kablolu veya kablosuz ağ üzerinden, cep telefonu veya bir cihaz aracılığıyla yönetilebilen, programlanabilir aydınlatma sistemleridir. Akıllı ışık, sadece iç ve dış mekan aydınlatmanın kolaylık sağlayan bir yolu değil aynı zamanda enerji tüketimini azaltmanın ve kişiselleştirilmiş bir ortam oluşturmanın bir fırsatıdır. En iyi akıllı ışıklar listemize göz atmadan önce akıllı ışık seçimlerinde dikkat edilmesi gereken konulara kısaca değinelim.

Akıllı ışıklara, TV ve oyun deneyiminizi arttırmanıza yarayan Bias akıllı ışıkları, Nanoleaf Lines özelleştirilebilir akıllı ışık çubukları veya Nanoleaf Essentials A19 E27 Akıllı Ampul örnek olarak verilebilir. Bu ürünlerin hepsi akıllı ışık kapsamındadır. Buradaki farklılıkları farklı kullanımlara göre seçimlerden kaynaklanır. Evin içindeki ampullerinizi akıllı ampullerle değiştirmeyi düşünüyorsanız, akıllı ampullere bakmalı, mutfak dolapları, dış mekan süslemesi gibi yerler için akıllı aydınlatma düşünüyorsanız, akıllı ışık şeritlerine bakmalısınız. En iyi akıllı ışıklar tercih edilirken, dikkat etmeniz gereken bazı şeyler vardır. İlki, ışığın bir hub’a ihtiyacı olup olmadığı, ikincisi, Bluetooth uyumlu olup olmadığıdır. Çünkü tamamen Wi-Fi’nizden çalışan, ayrı bir pahalı hub gerektirebilecek tam bir sistem gerekebilir veya yalnızca Bluetooth ile ampulü kullanabilirsiniz. Bluetooth ile çalışan seçenek maliyet açısından daha uygun olacaktır, ancak sadece yanında olduğunuz kontrol edebilirsiniz. Bir hub veya Wi-Fi özellikli bir ampul alırsanız, tam ev otomasyonu için diğer marka akıllı cihazlara bağlayabilirsiniz. Özetle en iyi akıllı ışıklar seçilirken, kullanım şeklimize ve maliyetimize göre tercih edilmelidir.

En iyi akıllı ışıklar tercih edilirken dikkat etmemiz gereken bir diğer konu da lümenler veya görünür ışık miktarını ölçen sayılardır. Temel rakamlar 800 lümen, 60 watt akkor ampul parlaklığıdır. Akıllı ışıklar genellikle kısılabilir, bu yüzden bu rakamlardan daha yüksek rakamlı bir tercihte bulunursanız, kısabileceğinizi unutmayın. Önemli olan bu rakamlardan daha düşük değerlere sahip bir ampul almamaktadır. Çünkü bu değerlerden daha düşük bir ampul aldığınızda, bu değerlere ulaşamazsınız.

Son olarak, standart bir beyaz ampul veya çok renkli bir şey isteyip istemediğinizi düşünmeniz gerekir. Bu bir kriter kadar önemli değildir, çünkü renkli ampuller bile her zaman sıcak ve serin beyaz bir seçeneğe sahiptir. Yine de bu noktada karar süreci tamamen size aittir. Renkli ekranlar veya özelleştirilebilir sahnelerle ilgilenmiyorsanız, renkli ampulleri tercih etmek istemeyebilirsiniz. Çünkü çok renkli ampuller ile tamamen beyaz ampuller arasında fiyat farkı vardır.

En İyi Akıllı Ampul ve Akıllı Işık Şeritleri

Akıllı ışıklar hakkında bilgi sahibi olduğumuza göre en iyi akıllı ışıklar listemize akıllı ampul ve akıllı ışık şeritlerini inceleyerek göz atalım.

1.      Genel Olarak En İyi Akıllı Işık: GE CYNC Akıllı LED Ampuller

Phillips Hue, Govee ve TP-Link’in hakim olduğu bir pazarda GE CYNC Akıllı Ampulün en iyisi olduğunu düşünmek biraz garip gibi görünebilir. Ancak bu ampulleri öne çıkaran birkaç iyi neden var. Bu nedenler, sadece mükemmel yapı kalitesi ve makul fiyatı değil.

GE ampulleri, birçok kullanıcı için büyük bir artı olabilecek bir hub gerektirmez. Akıllı ev teknolojisi ile yeni tanışmak isteyen bir kullanıcı için akıllı ampulün bir hub gerektirmemesi aslında mükemmel bir başlangıçtır. Akıllı ev sistemlerinizde daha fazla kontrole ihtiyaç olduğuna karar verirseniz, yeni GE ampullerinin, hub ile uyumlu olduğunu da söyleyelim.

GE akıllı ampullerin kontrolü, yeniden tasarlanmış ve çok geliştirilmiş uygulamaları aracılığıyla yapılabilir. Ayrıca Alexa veya Google Asistan’a bağlanarak sesli komutları kullanabilirsiniz.

İsteğe bağlı olarak bazı ekstra kontrol yöntemlerini de vardır. Hareket sensörü, kısma düğmesi veya GE uzaktan kumandası, bunları piyasadaki en uyarlanabilir akıllı ampullerden bazıları yapar. GE akıllı ampullerin bir diğer önemli artı noktası Bluetooth veya Wi-Fi ile kontrol edilebilmeleridir. Bu özellikle sadece bu ampullere özgü değildir, ancak Wi-Fi bağlantınızda bir sorun olursa alternatif kontrol seçeneği kullanışlı bir yedeklemedir.

GE ampulünün tam çok renkli, yumuşak beyaz ve ayarlanabilir beyaz dahil olmak üzere birkaç farklı versiyonu vardır. Hepsi gömme spot ampuller gibi çeşitli form faktörlerinde de mevcuttur. Ayrıca, Dinamik Renkli sürüm, odada çalınan müziğe göre renk değiştirecek şekilde ayarlanabilir.

Hareket halindeyken akıllı bir ev merkezine ihtiyacınız yoksa, GE CYNC Akıllı Ampuller evinize akıllı aydınlatma eklemenin yüksek kaliteli ve güvenilir bir yoludur.

2.      En İyi Akıllı Işık Platformu: Philips Hue Başlangıç Seti

Sadece birkaç akıllı ampul eklemek yerine evinizi gerçekten akıllı yapmayı planlıyorsanız, hub sistemlerini tercih etmelisiniz. Wi-Fi ağınıza hiç zorlanmadan, akıllı ev cihazlarının eklenebileceği ve kontrol edilebileceğiniz kolaylıklara kadar hub kullanmanın önemli faydaları vardır.

Sadece birkaç odaya akıllı aydınlatma eklemeyi planlıyorsanız, hubless bir sistem daha ucuz ve mükemmel bir şekilde iyi olsa da bazı güçlü entegrasyonları kaçırırsınız. Bu yüzden Philips Hue Başlangıç Seti en iyi akıllı ışık platformu olarak listemizin ikinci sırasında yer alıyor.

Hue Hub’ı modeminize veya Wi-Fi ağınıza bağlamalısınız. Bu başlangıç kiti, diğer ışık ve otomasyonları yönetmeye kadar bir dizi avantaj sağlar.

Örneğin, bu başlangıç kiti ile tüm bir sahne ayarlanabilir. Philips Hue ışık şeridi, Spotify’de geçen müziğe göre ışık geçişleri yapar. Bu sahne, birçok akıllı ışıkta şaşırtıcı bir şekilde bulunmayan Alexa, Google Asistan ve Apple HomeKit aracılığıyla da kontrol edilebilir. Hub bağlantı işlemini basitleştirirken, Wi-Fi’ye güvenmek nadiren dengesiz bağlantılarda sorunlara yol açabilir.

Işığın kendisi, bazılarının biraz fazla parlak bulabilecek canlı bir 1.100 lümen sunuyor. Neyse ki, her ampul ayrı ayrı soluklaştırılabilir ve 16 milyondan fazla renkten birine değiştirilebilir. Bazı renkler diğerlerinden daha iyi göze çarpar, ancak bir bütün olarak spektrum zengin ve derindir.

Philips Hue Başlangıç Seti, akıllı aydınlatmaya dönüştürülen herhangi bir ev veya ofis için harika bir başlangıç noktasıdır. Ürün pahalı bir seçenek gibi görünse de evinizi olabildiğince akıllı hale getirmeye hazırsanız, çok daha ayrıntılı bir şey oluşturmak için mükemmel bir temel oluşturacaktır.

3.      En İyi Akıllı Işık Şeridi: Govee RGBIC LED Işık Şeridi

En iyi akıllı ışıklar listemize geçmeden önce bu aydınlatma sistemlerinin, akıllı ampul veya akıllı ışık şeritlerinden oluşabileceğinden bahsetmiştik. Eğer akıllı bir ampul yerine akıllı şeridiyle bir alanı aydınlatmak istiyorsanız, Govee RGBIC LED Işık Şeridine mutlaka göz atmalısınız.

Govee, akıllı aydınlatma alanında sürekli olarak düşünceli bir şekilde tasarlanmış, iyi yapılmış, mükemmel çalışan ürünler üretiyor. Govee RGBIC LED Işık Şeridi bunun bir başka örneğidir, çok makul bir fiyata çok güzel özellikler sunar.

Ürünle ilgili bahsetmek istediğimiz ilk şey, ışık şeridinin her bölümü için bağımsız bir denetleyici yongası kullanan bir sistem olan RGBIC’dir. Bu, şeridin uzunluğu boyunca aynı anda birden fazla rengi neredeyse tükenmez bir kombinasyon aralığında gösterebileceği anlamına gelir. Birkaç ışık şeridini birleştirmek zorunda kalmadan odadaki aydınlatmayı kolayca segmentlere ayırmanızı sağlar.

RGBIC, ışık şeritlerinin pim konektörleri ile kesilmesine ve birleştirilmesine izin vermediği bir şeydir. Bu nedenle, aydınlatma çalışmasını kapsayacak kadar uzunluk sağlamak için ölçümlerinizde oldukça doğru olmanız gerekir. Bu sınırlama nedeniyle Govee, 4.87 metreden, 30.48 metreye kadar geniş bir uzunluk yelpazesi üretti.

Govee RGBIC LED Işık Şeridi, Govee uygulamasından kontrol edilebilir. Alexa veya Google Asistan aracılığıyla sesli komutlarla kullanımı kolaydır. Dinamik mod ile renkleri, odadaki müzikle veya diğer seslerle eşleştirebilirken, sahneler farklı ruh halleri için önceden ayarlanmış renk kombinasyonları sağlar. Beğendiğiniz bir ön ayarı bulamazsanız, DIY modu aydınlatmayı tamamen özelleştirmenizi ve temayı ileride kullanmak üzere kaydetmenizi sağlar.

Özellikle daha kısa uzunluklar için daha ucuz ışık şeritleri mevcuttur. Ancak RGBIC’in sunduğu mükemmel aydınlatma, ses kontrolü ve iyi tasarlanmış bir uygulamayı yenmek zor gözüküyor.

4.      En İyi Dış Mekan Akıllı Işığı: Govee Outdoor Ground Lights

Bir dış mekan aydınlatmayı amaçlıyorsanız, en iyi akıllı ışıklar arasında yer alan yine Govee’nin bir ürünü olan Govee Outdoor Ground Lights ürününe mutlaka bakmalısınız Bu ürün, ön veya arka bahçenize aydınlatma ve renk getirmenin eşsiz bir yoludur. Daha güvenli bir yürüyüş yolu oluşturmak için kaldırımlar, verandalar ve araba yolları boyunca tek tek ışıklar yere yerleştirilebilir. Her ışık yaklaşık 50 cm’lik kordon ile ayrılır ve yaklaşık 7.5 metre zemini kaplayabilir.

Telin toplam uzunluğu yaklaşık 11 metredir, ancak ilk ışık ve adaptör arasında yaklaşık 3.5 metre boşluk vardır. Bu, çok fazla boşa alan gibi görünse de, boşluk iki amaca hizmet eder. İlk olarak, çıkışların amaçlanan yoldan daha uzak olduğu açık alanları barındırır. İkincisi, ışıklar hava koşullarına dayanıklı olsa da adaptör nemli çim de dahil olmak üzere ıslanabilecek herhangi bir yere yerleştirilmemelidir.

Her ampul sadece 80 lümen olmasına rağmen, bu çok renkli yer ışıklarının amacı göz önüne alındığında fazlasıyla yeterlidir. Bu ürün, gecenin karanlığını görünür kılarken komşuları rahatsız edecek kadar parlak değildir. Eğer size çok parlak geliyorsa Govee’nin özel uygulamasında yerleşik bir dimmer var. Buradan daha kısık bir ayara getirebilirsiniz.

Uygulama tüm Govee ürünleri avantajlıdır. Uygulama ile sahne oluşturabilir, her zemin ışığı için ayrı renkler ayarlayabilirsiniz. Dans ışıkları, zamanlayıcı ve ihtiyacınız olandan daha fazla renk için bir müzik senkronizasyon moduna erişebileceksiniz. Başka Govee ışıklarınız varsa, uygulama ile her şeyi birbirine bağlayabilirsiniz.

Govee Outdoor Ground Lights’ı yol ışıkları olarak kullanıyorsanız, bir hareket sensörünün eksikliğini dengelemek için haftalık bir program ayarlayabileceğiniz için Govee uygulamasındaki zaman işlevi paha biçilmez olacaktır.

5.      En İyi Yılbaşı Akıllı Işıkları: Twinkly Strings Generation II

En iyi akıllı ışıklar listemizde son tanıtacağımız ışık, geleneksel yılbaşı ışıklarının ötesinde olan Twinkly Strings ürünüdür. Tamamen kontrol edilebilen her iplik, tatil estetiğinize uyan bir ışık gösterisi için Twinkly uygulaması aracılığıyla eşleştirilebilir.

En uzun tel yaklaşık 46 metre uzunluğunda olmasına rağmen, onları uçtan uca bağlamak güzel olurdu. Twinkly’ı dışarıda çalıştırmaya çalışıyorsanız, her bir tel, çıkış gerektirdiğinden bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Adaptör telin merkezinde olduğundan, birden fazla kablo çalıştırmak daha da karmaşıktır.

Kurulum aşamasında bazı zorluklar yaşayacağınız olasıdır, ancak çalıştırdığınızda, gerçek bir aydınlatma deneyimiyle karşılaşacaksınız. Twinkly Strings tartışmasız en eşsiz yılbaşı akıllı ışık setidir. Özel grafikler oluşturmaktan, ışık şovları düzenlemeye kadar birbirinden farklı yeteneğe sahiptir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here