Gerçek bir akıllı ev yapmak için, uzaktan kontrol edilebilmesi, yönetilebilmesi ve izlenebilmesi için kablolamanızın çalışma şeklini yükseltmeniz gerekir. Mevcut prizlerinizi sökmesi ve bunları akıllı duvar içi modellerle değiştirmesi için bir elektrikçi tutabilirsiniz, ancak daha kolay ve daha ucuz bir yol var: bu prizlere akıllı bir priz yapıştırın. Tıpkı göründükleri gibi çalışırlar, duvardaki priz değişmez, sadece eklenti fişini bir uygulama kullanarak yapılandırır, ağınıza bağlar ve takılı olan her şeyi kontrol etmek için kullanırsınız.

Akıllı prizler her şekilde kullanışlıdır. Bazı modellerde yerleşik dimmerler bulunur, böylece bunlara takılı olan lambanın parlaklığını ayarlayabilirsiniz; diğerleri, fan veya ısıtıcı gibi küçük cihazlara güç sağlayabilir. Diğerleri programlanabilir, böylece siz tatildeyken evinizin yaşanmış gibi görünmesini sağlayabilirsiniz veya çocuklarınızın video oyunları oynayabileceği veya TV izleyebileceği saatleri sınırlayabilirsiniz.

Eviniz için en iyi akıllı priz hangisi? İşte en iyi seçeneklerimiz ve seçimlerimizden hiçbiri ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa hangisinin sizin için doğru olduğuna karar vermenize yardımcı olacak bir alışveriş rehberi.

Leviton Decora Smart Wi-Fi Plug-in Switch (2. Nesil) (model D215P)

Çoğu insan için en iyi akıllı priz diyebileceğimiz bir modeldir. Leviton marka ikinci nesil D215P modeli akıllı priz, HomeKit uyumluluğu ile geliyor. Selefinde olduğu gibi, bu akıllı prizi Wi-Fi üzerinden doğrudan ağınıza bağlanır, böylece bir hub’a yatırım yapmanız gerekmez.

Leviton Decora Smart

İnce form faktörü, ikisini aynı çift yönlü çıkışa takabileceğiniz anlamına gelir. Bu bir açma/kapama cihazıdır, dimmer değildir. Karartma işlevlerine ihtiyacınız varsa, Lutron’un ikinci nesil Decora Smart Mini Plug-In Dimmer’ını (model D23LP) düşünün.

Wyze Akıllı Priz (İki Paket)

Bütçeye uygun en iyi akıllı priz diyebileceğimiz Wyze akıllı priz listemizin ikinci sırasında yer alıyor. Wyze Labs’in akıllı prizi, enerji tüketiminizi bildirmez ve açma/kapama işleviyle sınırlıdır, karartma işlevini yerine getiremez.

Wyze Akıllı Priz

 

Bulabileceğiniz en ucuz akıllı priz olması nedeniyle, Wyze Akıllı Priz, akıllı ev ekosistemine dahil olur. Bütçe kategorisinden en iyi seçim olması dolayısıyla, bu akıllı prize bir şans vermenizi tavsiye ederiz.

Lutron Caseta Kablosuz Akıllı Aydınlatma Lambası Dimmer Başlangıç ​​Kiti ( Model P-BDG-PKG2P)

Uzman kullanıcıların için en iyi akıllı priz diyebileceğimiz bu model listemizin üçüncü sırasında yer alıyor. Lutron’un başlangıç ​​kitindeki göbek, beraberinde gelen akıllı prizlerden daha fazlasını kontrol edebilir.

Lutron Caseta

Ayrıca Lutron’un duvar içi dimmer anahtarlarını da destekler ve Lutron’un Serena elektrikli pencere gölgelik serisini programlamak ve otomatikleştirmek için kullanabilirsiniz. Dahası, kiti daha geniş bir akıllı ev sistemine dâhil edebilirsiniz ve bu, Apple’ın HomeKit ekosistemiyle de uyumludur.

TP-Link Kasa Akıllı Wi-Fi Güç Şeridi ( Model HS300 )

En iyi akıllı prizler arasında yer alan TP-Link üretimi HS300 model akıllı priz, kontrol edilebilen ve programlanabilen altı topraklı çıkışa ve ayrıca üç hızlı USB şarj bağlantı noktasına sahiptir.

HS300 model akıllı priz

Bu ürün, güç dalgalanmalarına karşı da koruma sağlar.

Wyze Plug Outdoor

En iyi dış mekan akıllı prizi Wyze Plug Outdoor, geçen Aralık ayında ilk duyurulduğunda yaklaşık 10$ civarında bir rakam ile piyasaya sürülmüştü ve gerçekten inanılmaz ilgi görmüştü. Hem uygun rakamı hem de bazı özellikleri sayesinde piyasadaki diğer cihazlarla kıyasıya rekabet edebilen bir ürün haline geldi.

Wyze Plug Outdoor

Örneğin bu akıllı priz, iki çıkışını bağımsız olarak kontrol edebilir ve entegre fotosel sayesinde cihazı, priz Wi-Fi ağınızın kapsama alanı dışında olsa bile gün batımında ve gün doğumunda çıkışlarını açacak şekilde programlayabilirsiniz. (sadece ağınıza bağlıyken programlayın ve ardından onu nihai hedefine taşıyın, talimatları hafızasında saklayacaktır.) Wyze Plug Outdoor, ayrıca enerji tüketiminizi izleyecek ve raporlayacaktır. Rakamına ve ekstra özelliklerine bakıldığı zaman bu fiyatı uygun bir akıllı priz seçeneğidir.

Akıllı Priz Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Akıllı prizler bir meta gibi görünebilir, ancak çok çeşitli tasarım stillerini, yetenekleri ve uyumlulukları kapsar. Eğer akıllı priz araştırıyorsanız ve size önerdiklerimizin dışında bir şeyler almaya karar vermek üzereyseniz; akıllı priz alırken nelere dikkat etmelisiniz? Adlı aşağıdaki maddelerden oluşan kılavuzumuzu mutlaka inceleyin.

  • İç Mekan ve Dış Mekan: Çoğu akıllı priz, hava koşullarına dayanıklı olmadığı için yalnızca iç mekanlarda kullanılabilir. (Bunlar genelde beyaz renktedir.) Hava koşullarına dayanıklı akıllı prizler, (genelde siyah renktedir.) dışarıda kullanım için güvenli olduğu açıkça belirtilmiştir. Bu yüzden akıllı priz seçimi sağlarken, akıllı prizin uygulama alanını mutlaka inceleyin.
  • Hub Gereksinimleri: Akılı prizi, SmartThings veya Wink gibi üçüncü taraf bir hub aracılığıyla kontrol etmeniz gerekiyorsa, bu, bütçe ayırmanız gereken bir donanım parçası daha gerektirir. Çoğu durumda, bir akıllı priz satıcısı seçenek olarak kendi hub’ını da sunacaktır, ancak bunlar esneklik ve özellikler açısından sınırlı olabilir. Bir hub kullanmak, çeşitli cihazları birbirine bağlamayı da kolaylaştıracaktır; bu nedenle, hem tepe ışıklarını hem de lambaları aynı anda açmak için tek bir düğmeye basmak istiyorsanız, bir hub bunu yapmanın harika bir yoludur.
  • Kablosuz StandardıAkıllı priz seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de kablosuz standardıdır. Tüm akıllı ev aletlerinde olduğu gibi, akıllı prizler de Zigbee, Z-Wave veya Wi-Fi dahil olmak üzere çeşitli kablosuz teknolojilerden birini destekler. Wi-Fi prizleri genellikle bir hub gerektirmez, yönlendiriciniz bu rolü üstlenir. Ayrıca iki tescilli standartla karşılaşacaksınız: Lutron’un Caséta ürünlerinde kullanılan Clear Connect ve kablosuz elektrik hattı ev ağının bir karışımı olan Insteon.
  • HomeKit Desteği: Apple’ın HomeKit cihazlarıyla uyumluluk arıyorsanız (ve Siri’ye ışıkları açıp kapatmasını söylemek istiyorsanız), bir ürünün web sitesinde ve ambalajında yazan HomeKit desteğini görmeniz gerekir.
  • Sesli Asistan Uyumluluğu: Birçok akıllı priz, Amazon Alexa, Google Asistan veya her ikisiyle birlikte çalışır. Apple’ın Siri desteği daha az yaygındır, ancak bulması zor değildir. Evinizde Amazon Echo, Google Home veya Apple HomePod akıllı hoparlörleriniz varsa, soketleri sesli komutlarla açıp kapatabilmeyi seveceksiniz.
  • Güç sınırlamaları:  Çoğu akıllı priz, yalnızca birkaç yüz watt’lık güç tüketimini kaldıracak şekilde derecelendirilmiştir. Bu, bir lamba veya kahve makinesi için iyidir, ancak bir saç kurutma makinesini veya profesyonel bir karıştırıcıyı bir tanesine bağlarsanız sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Akıllı priz üreticileri, maksimum watt değerlerini ince baskıyla ürüne gömdükleri için; akıllı prizin yüksek çekişli cihazları destekleyip desteklemediğini önceden dikkatlice kontrol edin.
  • Fiş sayısı: Tasarımlar burada çok çeşitlidir. Bazı akıllı prizler tek bir prizin yerini alırken, bazıları iki prizin yerini alır. Bazı tasarımlar iki priz girişi sunar, ancak bunlardan yalnızca biri akıllıdır; diğeri ise her zaman açık olan bir geçiş prizidir. Hangi tasarımı seçerseniz seçin, cihazın kendisinin fiziksel tasarımını dikkate aldığınızdan emin olun. Bu cihazların çoğu tek prizli tasarıma sahip olsalar bile her iki duvar prizini de kaplar ve bu da kullanımlarını büyük ölçüde sınırlayabilir. Tek bir cihazda birden fazla, ayrı ayrı kontrol edilen akıllı prizler sunan akıllı anahtarlı uzatma kabloları da pazara giriyor. TechHive kısa süre önce TP- Link’ten bir modele övgü yağdırdı.
  • Topraklı veya topraksız: Bazı akıllı prizler yalnızca iki uçlu, topraklanmamış güç sunar. (Bu, kısmen sizi ağır makineleri prize takmaktan caydırmak için yapılır.) Üç uçlu, tamamen topraklanmış elektriğe ihtiyacınız varsa, bu özelliği içeren piyasadaki birçok akıllı prizden birini satın aldığınızdan emin olun.
  • Enerji izleme özellikleri: Bağlı cihazınızın ne kadar güç emdiğini mi merak ediyorsunuz? Enerji izleme özellikleri, zaman içindeki güç tüketimini izlemek için cihazın mobil uygulamasını kullanmanıza izin verir.
  • Entegre karartma: Bir akıllı prize bir lamba takıyorsanız, anahtarda yerleşik bir dimmer varsa, onu kolayca kısılabilir bir lambaya dönüştürebilirsiniz. Bu anahtarlar, uygulama tabanlı kontrole ek olarak, karartmayı doğrudan anahtarın kendisinde kontrol etmek için donanım düğmeleri içerir.

Alışverişlerinizi özellikle yurt dışı sitelerden yapıyorsanız ve akıllı prizi yurtdışı alışveriş sitelerinden getirtmeye karar verdiyseniz, bulunduğunuz ülkenin priz standartlarına uyumlu olup olmadığını mutlaka kontrol ederek alın. 2021 en iyi akıllı prizler başlığımızda tavsiye ettiğimiz akıllı prizlerin fiş girişi, Tip B denilen Amerikan tipi evlere uyumlu olsa da, aynı akıllı prizlerin, ülkemizdeki Tip C fiş standardına uygun olan ürünleri de mevcut olabiliyor, bazılarında ise talep edilen ülkeye göre ek bir priz aparatı yer alabiliyor. Eğer almaya karar verdiğiniz akıllı prizin fiş girişi, ülkeniz ile uyumlu değil ve satıcı da ek bir aparat göndermiyorsa, herhangi alışveriş sitesinden veya bulunduğunuz yere yakın elektrikçilerden, ülkenizdeki fiş standardına uygun tipte fiş dönüşüm aparatı satın alabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here