En İyi Oyuncu Telefonları

Teknoloji ilerledikçe, cep telefonları icat amaçlarının dışına çıkmaya başladı diyebiliriz. Cep telefonlarının çıkış noktası, insanların birbiriyle iletişim kurmasına dayanıyordu. Ancak günümüzde akıllı telefon çipleri ve performansın giderek artması, tıpkı profesyonel bir fotoğraf makinesi gibi fotoğraf çekmelerini, tıpkı bir bilgisayar gibi oyun oynayabilmelerini sağlıyor. Özellikle cep telefonuyla oyun oynayan bir kesim olduğunu inkar edemeyiz. Oyuncuların oynadıkları oyunların donanım gereksinimleri arttıkça, oyuncu telefonları olarak nitelendirilen yüksek performanslı cep telefonlarının bulunduğu ayrı bir pazar oluşmaya başladı. Bu yüzden oyuncular, en iyi oyuncu telefonları yönünde araştırmalar yaparak listelerin zirvesindeki akıllı cep telefonlarını tercih etmeye çalışıyorlar.

Samsung ve Asus gibi üreticiler en iyi oyuncu telefonları listelerine genelde hakim olan isimler oldu. En iyi oyuncu telefonları listesinde zirvenin yeri yeni modeller çıktıkça değişse de bu üreticiler her zaman listelerde yer almayı başarıyorlar. Diğerleri ise bu listelerde rekabet edebilmek için benzersiz donanım özelliklerine sahip bu telefonları daha düşük fiyatlara vermek durumunda kalıyorlar. Yüksek donanım özelliklerine sahip bu telefonları daha düşük fiyatlara vermek her ne kadar üreticiler için zor olsa da en iyi oyuncu telefonları pazarında devlerle mücadele etmek için bunu yapmak zorundalar. Bu yüzden Samsung ve Asus gibi devler her zaman listede yer alsa da diğer üreticiler arasında yüksek donanım özelliklerine sahip telefonları daha düşük fiyatlara verebilme rekabeti devam ediyor. Bu da diğer üreticilerin ürettiği modellerin sık sık listede yer değiştirilmesiyle sonuçlanıyor.

Oyun telefonlarının seçiminde oynanılan oyun türü önem kazanıyor. Çünkü her oyunun ihtiyaç duyduğu donanım özelliği değişebiliyor. Örneğin Call of Duty gibi FPS oyunları ile ilgileniyorsanız, yenileme hızlarına öncelik vermelisiniz. Ancak League of Legends gibi mobil çevrimiçi savaş arena oyunlarını seviyorsanız, büyük bir ekran ve güçlü bir pil ömrüme sahip bir telefon seçmelisiniz. Tabi tüm bunların yanında bir oyun telefonun güçlü bir işlemcisi ve GPU’su olması olmazsa olmaz donanım özelliklerindendir.

Oyuncular İçin En İyi 5 Akıllı Telefon

1.      Asus ROG Phone 7 ve ROG Phone 7 Ultimate

Asus ROG serisi, önde gelen bir oyun telefonu serisidir. Her nesil bir iz bıraktı, ROG Phone 7 ve Ultimate sürümü de farklı değil. Işın izleme (desteklenen oyunlarda), AirTrigger ve Jiroskop Hedefleme gibi olağan Asus özellikleriyle birlikte gelir.

Teknik özelliklere geçmeden önce, ROG Phone 7 ve ROG Phone 7 Ultimate’ın benzer donanımı paylaştığını bilmelisiniz. ROG Phone 7 ve ROG Phone 7 Ultimate, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 yongalarına, 1080p AMOLED ekranlara ve 165Hz yenileme hızlarına (akıllı telefonlarda bulunan en yüksek ikinci yenileme hızıdır) sahiptir. Snapdragon 8’in verimliliği göz önüne alındığında oldukça iyi olan 6000mAh pillere sahipler. Bunların tümü, ROG telefonların bilinen oyuncu tarzı tasarımında özetlenmiştir. Ayrıca, harici bir denetleyiciye olan ihtiyacı ortadan kaldıran basınca duyarlı omuz düğmelerine sahiptir.

En iyi oyuncu telefonları listemizin zirvesinde yer alan ROG Phone 7’nin Android oyunlarını sorunsuz ve verimli bir şekilde çalıştırmak için gerekenlere sahip olduğu açık. Bunu daha da iyi yapan şey, performans ayarlarını yapmak ve video oyunları başlatmak için kullanabileceğiniz Armoury Crate uygulamasıdır.

Hem ROG Phone 7 hem de Phone 7 Ultimate, AeroActive 7 aksesuarıyla birlikte gelir. AeroActive 7, daha iyi termal verimlilik için takılabilir bir soğutucudur. Bu harici soğutucuda eşlenebilir düğmeler, sub-woofer, 3,5 mm jak ve bir USB-C bağlantı noktası bulunur.

2.      Xiaomi Black Shark 5 Pro

Xiaomi Black Shark 5 Pro, 8-16 GB RAM’e ve Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 yongasına sahiptir. Depolama alanı 128 GB’tan başlar, maksimum 512 GB’dir. Ekran, 1080 x 2400 piksel ve 144Hz yenileme hızına sahip 6,67 inç OLED’dir. Diğer oyun telefonlarıyla karşılaştırıldığında tasarımı uysal, çok fazla abartılı çizgileri ve ışıkları olmayan bir görüntüye sahiptir. Ancak açılıp gizlenebilen manyetik dokunsal omuz tetik düğmelerine sahiptir. 4650mAh pili tam olarak piyasadaki en iyisi olmasa da telefonu sadece 15 dakikada %100’e çıkarabilen 120W şarj ile bunu telafi ediyor.

Black Shark 5 Pro, Xiaomi’nin Android 12 tabanlı Joy UI 13’ünü kullanır. Bu kullanıcı arayüzü ile ilgili göze çarpan şeylerden biri oyun kontrol merkezidir. Performans özelliklerini etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak, özel hareketleri eşlemek, makrolar oluşturmak ve çok daha fazlasını yapmak için oyundayken aşağı kaydırabilirsiniz.

Bu Xiaomi oyun telefonu ayrıca olağanüstü net ve zengin stereo sese sahiptir. DXO Mark, Black Shark 5 Pro’yu ses için bir numaralı akıllı telefon olarak derecelendirdi.

3.      Samsung Galaxy S23 Ultra

Samsung’un bir numaralı amiral gemisi telefonu Galaxy S23 Ultra, tam olarak yalnızca oyun düşünülerek üretilmedi. Ancak performans ve oyun deneyimi açısından, oyuncular için özel olarak tasarlanmış diğer telefonların çoğundan daha iyi olmasa da iyi bir seçenektir.

En iyi Samsung telefonlar listemizde de yer verdiğimiz Galaxy S23 Ultra, Samsung’un şimdiye kadarki en iyi yongası olan özel yapım Snapdragon 8 Gen 2, 8 veya 12 GB RAM ve 1 TB’a kadar depolama alanını desteklemektedir. Ekran, 1440 x 3088 piksel ve 120Hz yenileme hızına sahip 6,8 inç AMOLED’dir. Tüm bu özellikler, şarj etmeye gerek kalmadan bir gün dayanabilen 4855 mAh bir pil ile destekleniyor.

Donanım numaralarının yanı sıra S23 Ultra, bilmeniz gereken bazı profesyonel oyun özelliklerine sahiptir. Onu S22 selefinden ayıran fiziksel özelliklerden biri, yatay modda oyun oynamak için daha iyi bir tutuş sağlayan daha düz kenarlarıdır. Ayrıca S23, telefonu şarj ederken gücü pil yerine doğrudan CPU’ya yönlendirmenizi sağlayan gizli bir özelliğe sahiptir. Bu, telefonunuzu fişe takılı tutarken ısınmasını azaltmaya ve performansı artırmaya yardımcı olur.

Ancak S23 Ultra pahalıdır ve en iyi oyuncu telefonları listemizdeki diğer telefonların sunacağı oyun odaklı donanımı, soğutma özelliklerini ve özel oyun yazılımını sunmaz.

4.      OnePlus 11 5G

OnePlus 11 5G, Snapdragon 8 Gen 2 yongasına, 8,12 ve 16 GB RAM ve 128 GB’dan 512 GB’a kadar depolama seçeneklerine sahiptir.

OnePlus 11 5G, 120Hz yenileme hızına sahip AMOLED ekranıyla S23 Ultra telefonuna oldukça benziyor. Bununla birlikte ekran, 1440 x 3216 piksel çözünürlüğe ve 6.7 inç büyüklüğe sahiptir. Ekranı S23 Ultra ile karşılaştırıldığında biraz daha küçük ancak daha fazla piksele sahiptir.

OnePlus 11 sadece oyun oynamak için üretilmemiş olsa da OnePlus’ın OxygenOS 14’ü (Android 13 tabanlı) bir oyun kartına sahiptir. Esasen, oyununuzun FPS’sini kontrol edebileceğiniz, GPU ayarlarını değiştirebileceğiniz bir dizi başka şık oyun ayarını ve bilgisini yönetebileceğiniz bir oyun yönetimi katmanıdır. Oyun oynarken oyun tahtasına erişmek biraz zor olabilir, çünkü üst köşe kenarından kaydırmanız gerekir.

En iyi oyuncu telefonları listemizde ona yer vermemizin bir nedeni de bu özelliklere sahip bir telefon için uygun olan fiyatıdır. OnePlus 11 5G, gerçek bir oyun telefonu değil, ancak bir yerden başlamak için kesinlikle tercihtir.

5.      ZTE Nubia Red Magic 8 Pro

ZTE Nubia Red Magic 7S Pro’nun harika bir telefon olduğunu düşünüyorsanız, yeni ve geliştirilmiş Red Magic 8 Pro’yu görene kadar beklemelisiniz. Android amiral gemisi Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 işlemci, 8, 12 ve 16 GB RAM ve 128-512 GB depolama seçeneklerine sahiptir.

ZTE Red Magic 8 Pro, parlak 6,8 inç AMOLED ekrana, 120Hz yenileme hızına ve 1116 x 2480 piksel ekran çözünürlüğüne sahiptir. Ancak telefonun tasarımı bu serideki diğer telefonlara kıyasla oldukça hantal. Ancak bu şaşırtıcı değil, çünkü yerleşik bir soğutma fanına sahip. Bu bir oyun telefonu olduğu için arkada özelleştirilebilir RGB ışıkları ve omuz düğmeleri gösteren fütüristik teknoloji oyun görünümüne de sahiptir. ZTE Red Magic 8 Pro, 6000mAh bir pile sahiptir.

Red Magic 8 Pro’nun sahip olduğu harika özelliklerden biri de oyun modudur. Ayrıca Red Magic’in, oyunları başlatabileceğiniz ve oyun eklentilerini yönetebileceğiniz oyun başlatıcısı da vardır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here