Yeni teknoloji akıllı ev sistemleri her evde kullanılmaya başlandı. Evlerimizde kullanmak yetmiyor diğer birçok alanda IoT teknolojisinin uygulanması şehirlerimizi, otomobillerimizi, işletmelerimizi ve işyerlerimizi gittikçe daha akıllı hale getirmeyi başarıyor. IoT uygulamaları ve IoT entegre cihazları oluşturmak isteyen geliştiriciler, çalışmalarını daha iyi tamamlamalarına yardımcı olmak için yüzlerce uygun uygulama programlama arabirimi veya API bulmak için ProgrammableWeb’i kullanabilirsiniz.

API uygulama programlama arayüzü olarak bir yazılımın başka bir yazılımda tamamlanmış işlevlerin kullanabilmesi için oluşturulmuş bir tanım bütünüdür. API kaynakları web sitelerinde kullanılmaya başlandı. Başka sitede bulunan döviz bilgilerini kendi sitelerini çekmek gibi. Bu web sitelerin en başında yeni başlayanlar kişiler tarafından, uzun yıllardır internet geliştirme yapan teknisyenler ve üçüncü taraf veri sağlayıcıları için ProgrammableWeb iyi bir öğrenme platformu olmuştur. Bu platform sadece ilgili API’yı bulamazsınız çok güçlü bir platform olan 20.000’den fazla API verisi bulabilirsiniz.

Bu cihazlar ile bizlere istediğimiz her ortamda sesli komutlar veya uzaktan kontrol ile bizim elimizin altında yer alıyor. Birçok alanda bize yardımcı olan uygulamalar geliştirebiliriz.

ProgrammableWeb ‘de Nesnelerin İnterneti kategorisinde 300’den fazla API bulunmaktadır.

Bugün, web sitesindeki önemli noktalara göre 10 popüler IoT API’sını paylaşacağız.

  • Garmin Sağlık API’sı
  • Google Asistan API’sı
  • Withings API’sı
  • Ev Yardımcısı API’sı
  • Resmi Olmayan Tesla Model S API’sı
  • Ubidots API’sı
  • Apple HomeKit
  • Caret API’sı
  • Amazon Alexa Ev Becerileri API’sı
  • Wink API’sı

Bu 10 APİ’yi tek tek yakından inceleyelim.

1. Garmin Sağlık API’sı

Garmin Sağlık API'sı

Garmin Sağlık API, geliştiricilerin tarafından Garmin giyilebilir cihazlarından toplanan aktivite ve sağlık verilerini kullanma imkanı sunmaktadır. Bu sistem ile toplana bilecek veriler ise aktivite adımları, uyku süresi, kalori tüketimi, kalp atış hızı, stres, vücut kompozisyonu vb. İle ilgili veriler dahil olmak üzere bisiklet, koşu, yüzme vb. gibi verileri toplayabiliriz. Bu verileri elde etmek için akıllı saat yardımıyla toplamaktadır.

2. Google Asistan API’sı

google asistan apı

Google Asistan sesli kontrol, etkin kelime algılama ağı, doğal dil anlama veya diğer akıllı hizmetleri etkinleştirmek için cihaza yerleştirilebilirsiniz. Bu cihaz ile günlük hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz. Google Asistan API’sı, cihazı yönetmek ve cihazla konuşma imkanı sunmaktadır. Bu google asistan ile mobil uygulamalar, akıllı hoparlörler, akıllı ekranlar, arabalar, saatler, dizüstü bilgisayarlar, TV’ler ve diğer Google Ev cihazları üzerinde ses kontrolü gerçekleştirebilir. Akıllı evlerinizi yönetmek komut vermek için Google Asistanını kullanabilirsiniz.

3. Withings API’sı

Withings API’sı ile sağlık bilgilerini doğrudan erişim imkanı sunmaktadır. İnternet’e gönderen bağlı ölçüm cihazları ile birlikte geliştirmeye odaklanmış bir uygulamadır. Withings Body Index Service API (WBS API), geliştiricilerin ve üçüncü tarafların kullanıcıyla ilgili etkinliklere, EKG ile uyku döngülerine ve daha fazlasına sınırlı erişime izin veren bir web hizmetidir. Withings bu verileri erişmek için giyilebilir teknoloji yardımıyla elde etmektedir.

4. Home Assistant API’sı

Home Assistant, evdeki cihazları izleyebilen ve kontrol edebilen açık kaynaklı bir ev otomasyon platformudur. Home Assistant REST, Home Assistant kontrol hizmeti verilerine erişim imkanı sunmaktadır. Bu eriştiğimiz veriler ile geçerli yapılandırmaya dönmenizi, uygulama hakkında temel bilgileri ve önyükleme için gereken tüm verileri almamız imkanı sunuyor. Home Assistant sunucusu olay akışı API’sı, kullanıcıların sunucu tarafından gönderilen olayları kullanmasına olanak tanır.

5.Resmi Olmayan Tesla Model S API’sı

Elektrikli araç sektörünün öncüsü konumunda olan Tesla markası bizlere Tesla Model S JSON API resmi Tesla API’sı değildir, ancak Tesla Model S’yi temel almaktadır. iOS ve Android uygulamaları için belgeler sağlar. API, otomotiv endüstrisindeki geliştiricilerin birden fazla aracı kontrol etmelerine yardımcı olabilir, çünkü giriş yapan kullanıcılar aynı anda birden fazla araba ekleyebilir. Tesla bizlere otonom sürüş imkanı sunmaktadır. Bizleri direksiyonu kontrol etmeden kendi çizgileri takip ederek sürüş imkanı sunuyor. Resmi olmayan Tesla Model S API, bir cep telefonundaki uzaktan kumanda gibi çalışır. Araç kontrol cihazı arabayı şarj edebilir, flaş ışıkları, kornayı çalabilir ve pil şarjı ve kapı açma hakkında durum raporları alabilirsiniz.

6. Ubidots API’sı

Ubidots API'sı

Ubidots, geliştiricilere sensör verilerini kolayca ulaşmasını ve elde edilen verileri faydalı bilgilere dönüştürmelerini sağlayan bir platform sunmaktadır. Ubidots platformu, Internet özellikli herhangi bir cihazdan buluta veri gönderebilir. Arduino gibi geliştire kiti yardımıyla ara bir gönderim olarak kullanabilirsiniz. Geliştiriciler daha sonra gerçek zamanlı veri ve görsel araçlara dayalı olarak işlemleri ve alarmları yapılandırabilir. Ayrıca, Ubidots REST API, kullanıcıların veri kaynaklarını, değişkenleri, istatistikleri, olayları ve gözlem ve analiz yöntemlerini kullanarak mevcut kaynaklar ile veri okumalarına ve yazmalarına olanak tanımaktadır.

7. Apple HomeKit

Apple HomeKit

Apple HomeKit, Akıllı telefonlar yardımıyla evimizde bulunan cihazların, uygulamaların ve hizmetlerin iletişim kurması için bir platform sağlar. Siri’yi kullanarak iPhone kullanıcıları evde desteklenen cihazları kontrol edebilir. Mutfak, ofis, yatak odası, oturma odasında bulunan aydınlatmalar, termostatlar, garaj kapıları, prizler, panjurlar vb. sesli veya telefon ile kontrol edilebilir.

8. Caret API’sı

Caret, cihaz sensörler tarafından verileri otomatik olarak paylaşımı sağlayan bir yapıdır. Bu Caret API’sını kullanarak kullanıcılar, özelleştirilebilir bir menü yardımıyla durum paylaşım hizmetlerini otomatik olarak yürütmek için akıllı cihaz sensörlerini kullanılmaktadır. Üçüncü taraf cihazlar ve uygulamalarla birbirine bağlayabilir. Bu şekilde istediğiniz platformda erişim imkanı vermektedir.

9. Amazon Alexa Ev Becerileri API’sı

Amazon Alexa Akıllı Ev Becerileri API’sı, geliştiricilerin Alexa ses etkileşimini etkinleştirmesini ve bulut hizmetlerini destekleyen cihazlara mesaj göndermesini sağlamaktadır. Bu gönderimi bluetooth cihazlar yardımıyla yapmaktadır. Hoparlör ve mikrofonlar yardımıyla kolay bir şekilde yapabiliri.  Aynı zamanda API, geliştiricilerin Alexa’nın becerilerini TV’leri, alarmları, kapı kilitlerini, ışıkları ve diğer birçok akıllı ev cihazını kontrol etmesini sağlamaktadır.

10. Wink API’sı

Wink aydınlatma, perdeler, kapı, tuş kilitleri, vb ayarlamak için ev otomasyon ekipmanları ile senkronize içinde çalışabilen bir uygulamadır. Wink ayrıca, Bluetooth ile düşük enerji, Wi-Fi, ZigBee, Z-Wave, Lutron ClearConnect ve Kidde gibi çeşitli ağ iletişim protokollerinin cihazlarıyla iletişimi destekleyen Wink HUB donanım bileşenlerini de satıyor. RESTful Wink API, Apiary aracılığıyla barındırılmaktadır. Wink cihazlarının kullanıcılarla, diğer uygulamalarla ve Web yardımıyla iletişim kurmasını sağlamaktadır.

Burada bahsetmiş olduğumuz 10 API en çok ilgi duyanlardır. Geride 390 dan fazla API mevcuttur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here