Mercedes EQS

Elektrikli araba pil teknolojisindeki gelişmeler, takıldıkları arabalardan bile daha hızlı bir şekilde gelişmeye devam ediyor. Yaşanan gelişmeler sayesinde elektrikli arabaların, uzun yolculuklar konusunda yaşadığı menzil sorunu da yakında tarihe karışacak gibi gözüküyor. Gelişen teknolojiyle birlikte günümüzde elektrikli arabalar, her zamankinden daha güçlü ve verimli hücreleriyle, sürücülerine daha uzun menzil ve daha yüksek performans sağlıyor.

Elektrikli arabaların menzillerindeki artışlar, sürücülerin dizel arabaları yavaş yavaş terk etmesini sağlamaya başladı. En küçük elektrikli araba olan süperminilerin bazıları bile 321 km yol kat edebiliyor. Bu da alıcıların en çok sorun ettiği menzil endişesini ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. Bu örnek daha fazla menzile sahip olan arabaların yanında çok az kalıyor. Çünkü çok daha ileriye gidebilen birçok araba var. Günümüzde en uzun menzile sahip olan elektrikli araba, 729 km menzile sahip olan Mercedes EQS arabasıdır. Şüphesiz ki elektrikli arabaların pil teknolojisinde yaşanan gelişmeler ile bu modeller de yakın zamanda zirveden inecektir. Bu gelişmeler, en uzun menzile sahip olan elektrikli arabalar listesinin sürekli değişiklikler yaşanmasını sağlarken, elektrikli araba almak isteyenlerin de sıkı takibini sağlamaktadır.

Elektrikli arabaların ilk çıkış noktasına baktığımız zaman, fosil yakıtlarla çalışan bir arabanın yapacağı menzile yaklaşmadığı günler geride kaldığını görüyoruz. Menzil endişesi, potansiyel elektrikli otomobil alıcılarının zihninde hala bir faktör olabilse de, bu korku giderek azalıyor.

2023’ün En Uzun Menzilli 5 Elektrikli Arabası

Fosil yakıtlarla çalışan araçların yavaş yavaş terk edilerek elektrikli arabalara yapılan geçişler her ülke daha fazla şarj istasyonun da kurulmasını sağladı. Yaşanan bu gelişmeler, nispeten kısa menzilli bir elektrikli arabayı da tercih sebebi yapabiliyor. Yine de Durmak zorunda kalmadan uzun mesafeler kat edebileceğiniz bir araba almak istiyorsanız, en uzun menzile sahip olan elektrikli arabalar listemize göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

  1. Mercedes EQS – 729 Km

En uzun menzilli elektrikli otomobil olan Mercedes EQS, markanın S-Serisi sedanının tamamen elektrikli versiyonudur. EQS 450+ modeli, 729 Km’lik, çok etkileyici bir maksimum menzile sahiptir.

Bu, 107,8kWh’lik büyük bir pil paketi ve çok düşük sürtünme katsayısı sayesinde, havada kaygan ve dolayısıyla hızda verimlidir. Daha güçlü EQS 580 4Matic’in bile 675 km’lik bir menzili var. Bu, Tesla’nın en uzun menzile sahip olan Tesla Model S modelinden bile daha fazladır,  ancak 0’dan 100’e hızlana konusunda, o araba kadar hızlı değildir.

Yine de Mercedes’in konusu bu değil. Mercedes’in ürettiği arabalar daha çok lüksle ilgili ve iç mekan kalitesinin eşsizliğiyle de ilgidir. Ön panelin neredeyse tamamını kaplayan ‘Hiper Ekran’ bilgi-eğlence ekranı da dâhil olmak üzere son teknoloji kit ile doludur. Rahat, hızlı, pahalı ve satın alabileceğiniz en iyi elektrikli arabalardan biridir.

  1. Tesla Model S – 651 Km

Rekabet artmaya devam ederken, Tesla’nın elektrikli otomobil pazarındaki yerini sağlamlaştıran otomobil  Model S, 2021’de büyük bir güncelleme aldı. satışta olan en kullanışlı elektrikli arabalardan biri olmayı başardı.

En uzun menzilli elektrikli otomobil listesinde ikinci sırada yer alan Tesla S modeli, 0’dan 100’e yalnızca 3,1 saniyede koşarak en iyi süper arabalardan biri olmayı başarıyor. Tesla’nın böyle bir araba üretmesi sadece menzili değil, hızlanmayı da gündeminde tuttuğunu gösteriyor. Yine de bu sizin için yeterli değilse, 1020 beygir gücüne sahip Tesla’nın S Plaid modelini tercih edebilirsiniz. S Plaid, bu süreyi 1.99 saniye gibi inanılmaz bir süreye düşürüyor.

Teknoloji her zamanki kadar bol ve Model S biraz minimalist iç tasarımını koruyor. En belirgin fark, 17 inçlik dokunmatik ekranın artık dikey değil yatay olması. Tesla’nın Otopilot sistemi, ‘tam otomatik sürüş’ seçeneğiyle de sunuluyor ancak doğal olarak bu, bazı güvenlik kısıtlamaları taşıyor. 894 litrelik bagaj alanı ve 4 yetişkinin rahatça oturması için bol alan ile pratiklik, Model S’nin de güçlü bir noktasıdır.

  1. Mercedes EQE – 634 Km

Mercedes EQE, markanın yelpazesindeki E-Serisi’nin eşdeğeri olarak çalışan tamamen elektrikli bir  sedandır. Amiral gemisi EQS ile paylaşılan EVA2 platformunu kullanır ve bu, EQE 350+ modelinde büyük bir 90kWh pil sağlar.

En uzun menzile sahip olan elektrikli arabalar listesinin üçüncü sırasında yer alan Mercedes EQE, arka aksa monte edilmiş 288 beygir gücüne ve 530Nm torka sahip tek bir motor kullanılarak 634 km’ye kadar iddialı bir menzile sahiptir. Büyük pili ve kaygan şekli, EQE’nin satın alabileceğiniz 2023’un en uzun menzilli elektrikli arabaları arasında yer alıyor. EQE ayrıca %10-80’lik bir şarjı tamamlamak için yaklaşık 33 dakika süren 170kW hızlı şarj özelliğine sahiptir.

  1. BMW i7 – 624 Km

İlk kez, BMW’nin amiral gemisi yönetici sedanı tamamen elektrikle çalışıyor. En büyük rakipleri Tesla Model S ve Mercedes EQS’den farklı olarak yeni i7 , platformunu içten yanmalı kardeşi 7 Serisi ile paylaşıyor. Bu, sağlam bir performans sergilediği için i7’nin aktarma organlarıyla herhangi bir kısayolun alındığı anlamına gelmez.

BMW i7 ile 624 km menzile ulaşacağını iddia ettiği 101.7kWh’lik büyük bir pil kullanıyor. BMW, pil takımının tasarımında da akıllıydı. Herhangi bir lüks otomobilin hayati bir parçası olan kabin alanına izinsiz girişi önlemek için süper ince bir tasarıma imza attı.

Neredeyse sessiz bir sürüş deneyimi ve yüksek kaliteli malzemeler kullanan BMW, konforun bol olduğu i7 modeliyle en uzun menzile sahip olan elektrikli arabalar listesinde de kendine yer bulmuş durumda. i7’yi eğer kendiniz sürecekseniz kesinlikle seçenekler listesine göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Arka Konfor Paketi, ısıtmalı ve havalandırmalı koltukları elektronik olarak yatırmanıza ve ayarlamanıza olanak tanırken, 31 inç 8K katlanır ‘Sinema Ekranı’ sizi tamamen eğlendirecek.

  1. Hyundai Ioniq 6 – 614 Km

En uzun menzile sahip olan elektrikli arabalardan biri olan Hyundai Ioniq 6, ilk bakışta çok ödüllü Ioniq 5’ten çok farklı görünebilir, ancak aerodinamik salon gövdesini çıkardığımızda, iki arabanın en önemli noktalarda oldukça benzer olduğunu göreceksiniz.

Ioniq 5 ile aynı e-GMP platformuna dayanan Ioniq 6, çeşitli farklı aktarma organları ve pil kurulumlarıyla sunulur. Bunların tümü, 402 kilometrenin üzerinde pil menzili sunar. 77,4kWh pil ile donatılmış arkadan çekişli bu ultra aerodinamik model, tek bir şarjla 614 km kadar yol kat edebilir. Ayrıca, 800V elektrik mimarisi sayesinde Ioniq 6, 350kW’a varan hızlarda yüzde 10’dan yüzde 80’e 18 dakikada şarj olabiliyor.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here