enduktif sensor

Endüktif sensör ler (Uzaktan Algılayıcılar)  yakınındaki metal nesnelere hiçbir temasa gerek duymadan algılayan yaklaşım sensörleri dir. Metal cisimleri algılamak için bir LC osilatörü 100 kHz. ile 1 MHz. arasında yüksek frekanslı elektro manyetik alan oluşturur ve oluşan bu manyetik alan, içine giren metal cisimi  algılayarak  çıkış sinyali üretir. Yakınlık sensörleri tipik olarak metal bir cismin varlığı ya da yokluğunun algılanması için kullanılır.

Sensörlerin algılama mesafesi içindeki bobinin büyüklüğü ve metal nesnenin boyutuna, malzeme yapısına göre değişlik gösterebilmektedir. Mesafe aralıkları ise genelde 2 mm ile 130 mm arası değişmektedir. Sensörler çıkış özelliklerine göre PNP ve NPN olarak ikiye ayrılır.
Metallerin algılama mesafeleri
Demir : 1 cm,  Pirinç : 0.5 cm, Alüminyum : 0.4 cm, Bakır : 0.9 cm

İki Telli Dc Endüktif Sensör Bağlantısı

 

iki telli endüktif sensor baglantisi

İki telli bağlantılarda sensörün beslemesi ve  ona bağlı olan alıcı ( yük ) dc güç kaynağı ile seri beslenir.  Ve sensör çalıştığı anda çıkış gerilimi vererek bağlı olan alıcıyı çalıştırır.

Üç Telli Dc Endüktif Sensör Bağlantısı

uc telli enduktif sensor baglantisi

 

Sensör den çıkan kahve renkli kablo güç kaynağının (+) ucuna mavi kablo ise güç kaynağının (-) ucuna bağlanır. Siyah kablo ile  alıcı  bağlanır.
Yukarıdaki bağlantıda NPN ve PNP olarak iki çeşit bağlantı bulunmaktadır.
3 telli bağlantılar genellikle PNP veya NPN  olmak üzere iki çeşittir.
NPN, ortak veya (-)gerilimi yüke geçiren bir transistor çıkışıdır. PNP,(+) voltajı yüke geçiren bir transistör çıkışıdır.
Bir PNP çıkışlı sensörün kullanılan yükün diğer beslenen  tarafı DC negatife bağlandığında gereklidir. Eğer yükün diğer tarafı + bağlandığında ise NPN çıkışlı sensör kullanılmaktadır. kontak tipleri normalde açık (NO) veya normalde kapalı (NC) olabilir.
NC kontak: sensörün metal cismi gördüğünde çıkış vermez çıkış gerilimi 0 voltur.
No kontak :sensörün metal cismi gördüğünde çıkış verir.

Endüktif Sensörlerin Kullanım Alanları

  • Sürtünmeye mağruz kalmadıklarından dolayı ve mekanik aksamları olmadığından uzun vadede kullanılır.
  • Makine veya otomasyon ekipmanlarının içindeki metal nesnelerin doğru ve temassız olarak algılanmasını istenilen uygulamalarda
  • Robotik sistemler
  • Cnc torna tezgahları
  • Mekanik konum anahtarlama
  • Şişe dolum makinaları
  • Konveyörlerde metal parçaları tanıma

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here