Endüstri 1.0’dan 4.0’ a Gelişim Süreçleri

Zaman hızlı bir şekilde ilerliyor ve teknolojide buna bağlı olarak çok hızlı bir şekilde gelişiyor. Sanayi ve endüstride bu gelişimin tam ortasında yer alıyor. Peki Endüstriyel Devrim Süreçleri Nedir? Gelin hep beraber bu yazımızda endüstriyel dönüşüm süreçlerine göz atalım.

  • Sanayi 1.0 – 1760 – 1830
  • Sanayi 2.0 – 1840 – 1870
  • Sanayi 3.0 – 1950 – devam ediyor.
  • Sanayi 4.0 – 2011-?

Endüstri 1.0’dan 4.0’a Doğru

Endüstri 1.0

İlk sanayi devrimi olan Endüstri 1.0, mekanik üretim dönemi, yani 18. yüzyılda tanıtılan mekanik ekipman üretimi dönemidir Watt buhar motorunu geliştirdi ve sanayi 1.0 devrimini başlattı.

1760 ile 1830 yılları arasında devam eden bu devrim Beden gücünden makine gücüne doğru gelişim gösterdi. Makine kavramının insan tarihinde ilk kez ortaya çıktığı zamandır. Rüzgar enerjisinin çalışması, üretilecek mekanizasyonla bir dereceye kadar geliştirilebilir. Makineler buhar gücüyle çalışmaktadır. Kömürün yaygınlaşmasıyla makineleri daha çok kullanılmaya başlandı. Gündelik yaşam oldukça kolaylaştı ve yaşam kalitesi artış gösterdi. Makinelerin üretimi kolaylaştırmasıyla üretilen ürün sayısında büyük bir artış gözlemlendi.

Endüstri 2.0

İlk sanayi devriminde üretim makineleşmesinden sonra teknolojide daha çok ilerledi ve ikinci sanayi devrimi 1840 ile 1870 yılları arasında geçiş başlandı. Elektrifikasyon ve otomasyon çağı olarak adlandırılan İkinci sanayi devrimi elektrik, ana güç kaynağı olarak buhar ve suyun yerini almaya başlamış, bu aynı zamanda birçok sistematik iş yönetimi prensibinin ortaya çıkmasıdır.

Sanayi 2.0 döneminde ağır sanayi yaygınlaşarak gelişim sağlandı. Bu gelişimin en önemli kaynağı demir ve çelik ham maddeleri yaygınlaşmasıyla gerçekleşti. Bu dönemde uçaklar, arabalar, gemiler ve diğer araçlar da hızla gelişti ve telefonlar, telgraflar ve radyolar gibi iletişim teknolojileri de büyük ilerleme kaydetti.

Kurumlar, üretim ve üretim süreçlerini aşağıya indirmeye başladı. Bunun da montaj hattının doğuşu ile mümkün oluyor. Dünyadaki ilk montaj hattı Ford tarafından 1913 yılında Model T yapım maliyetini azaltmak için tanıtıldı. O zamanlar başarılı bir boru hattı yönetim modeli olarak adlandırılamamasına rağmen, hala sektörde öncüydü ve Toyota başarıyla eksiksiz bir üretim hattı sistemi kurdu.

Endüstri 3.0

Elektronik bilişim çağının, yani elektronik ve bilgi teknolojisinin kapsamlı uygulamasıdır.
Üçüncü sanayi devrimi 20.yüzyılın ilk yarısında gelişim göstermeye başladı. 2. Dünya savaşı bittiği zaman ortaya çıktı. 1950 yıllarında transistörlerin ve entegre devre teknolojisinin doğuşu gibi, teknisyenlerin kontrol sistemine mantık yazmasına izin verdi.

Bu teknoloji, üreticilerin birçok ürünün üretim sürecinde birçok işlevi otomatik olarak çalıştırmayı sağlar .Üçüncü sanayi devriminin Ford tarafından tanıtılan üretim hattı kavramına dayandığını ve tüm süreci daha verimli ve etkili hale getirdiğini bile söyleyebiliriz.

Endüstri 4.0

Dördüncü sanayi devrimi süreci henüz gelişim aşamasında, başlangıçları 2011 yıllarında atılmaya başlandı. Bu adımlar Almanya’da Bosch şirketi tarafında Hannover Fuar’ında gözlemlendi. Daha yüksek ağ hızları, daha güçlü bilgi işlem gücü ve her seviyedeki farklı teknolojik yenilikler, üretim dönüşümünü artırmak için dokuz büyük teknolojiyi destekledi.

Dördüncü sanayi bir diğer adı Endüstri 4.0 devrimi, fiziksel fiziksel dünyanın ve sanal ağ dünyasının birleştiği bir dönemdir. Bu dönem üretim sürecini sayısallaştırma ve bilgi ve iletişim teknolojilerine dayalı modül entegrasyonu son derece esnek, kişiselleştirilmiş ve dijital ürün ve hizmet yeni üretim modu oluşturacaktır.

1 YORUM

  1. İlgili yazı anlamasi çok kolay bir dille yazılmış ve bu konu hakkında yeteri kadar bilgi vermiş bize . Güzel emeğiniz için teşekkür ederim .

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here