Endüstri 4 Dokuz Teknoloji

Aklımızı Endüstri 4.0 ve onun içinde çalıştığımız dijital endüstriyel dünyalar için evrimsel etkileri etrafına sarmaya başlayabiliriz. Boston danışman ekibi, imalat sanayinin Endüstri 4.0‘a dönüşümünü sağlayan dokuz  teknolojik bileşen olduğunu öne sürdü ve bunlar şu şekilde sıralanıyor.

  1. Büyük veri
  2. Bulut teknolojisi
  3. Otomasyon
  4. Sistem entegrasyonu
  5. Nesnelerin İnterneti
  6. Ağ güvenliği
  7. Çok katmanlı üretim
  8. Artırılmış gerçeklik
  9. Simülasyon

Dokuz teknolojiden bazıları zaten imalatta kullanılıyor. Bu dokuz teknolojik bileşen arasında, Nesnelerin İnterneti veya daha doğrusu Nesnelerin Endüstriyel İnterneti (IIoT), üretilen işlevleri gerçekten birbirine bağlayan ve bu işlevleri ve işlevleri başarıyla birbirine bağlayan bir köprüdür. Bu köprüyü bu teknolojiler ile adımlarını atmış olacağız.

Endüstri 4.0’ın Arkasındaki 9 Teknolojik Bileşen

Büyük Veri

Büyük veri, verinin analiz yaparak anlamlı ve işlenebilir hale dönüştürülüp sınıflandırılmış şeklidir. Her alanda büyük veriyi kullanabiliriz. Tüketici davranışlarını izlemek isteyen işletmeler, yeni trendler oluşturmak isteyen şirketler, içinde bulunduğu durumu açıklamaya çalışan araştırmacılar olmak üzere birçok kurum ve kuruluşlar tarafından kullanılmaktadır. Sadece iş alanında kullanmak ile kalmıyor hayatımızın bir parçası haline geliyor. Örnek verecek olursak sağlık hizmetlerin iyileştirilmesinde, hastaların erken teşhis, ilaçların geliştirilmesinde büyük verinin önemi vardır. Doğal ve insan kaynaklı felaketleri önlemek ve tahmin etmek içinde kullanılmaktadır.

Bulut Teknolojisi

Bulut teknolojisi, bilgisayarlar ve diğer cihazlar için istenildiği zaman ve her türlü ortamda kullanıcılar arasında paylaşılabilen bilgisayara kaynakları sağlayan yapıdır. Belgelerinizi yüklemiş olduğunuz  bulut tabanlı uygulamalara internet üzerinden bağlanıp istediğiniz noktadan erişim imkanı sunmaktadır. 2025 yıllarının sonuna doğru makine verilerini bulut tabanlı gerçek zamanlı olarak iletişim üretim sistemleri için kullanılmasına olanak sağlayacaktır.

Otomasyon

Otomasyon, işin insan ile makine arasında paylaşmak anlamına gelmektedir. İnsan gücünün yoğun bir şekilde olduğu otomasyon sistemlerine yarı otomasyon denir. Makine gücünün yoğun bir şekilde olduğu otomasyon sistemlerine tam otomasyon denir. Üretmek tek başına yeterli olmamakta. Çünkü hızla gelişen teknoloji sayesinde ve dünyanın açık pazar haline geldiği bu dönemde üretim için hızlı, standart, verimlilik, güvenli bir ortam sunmak zorunluluk haline geldi.

Sistem Entegrasyonu

Sistem entegrasyonu, birden fazla olan sistemlerin bir araya getirilerek tek bir sistem olarak çalışmasına denir. Birçok teknik kullanarak farklı sistemleri bir araya getirmektedir. Bu teknikler ise kurumsal uygulama entegrasyonu, iş süreç yönetimi, bilgisayar ağları ve programlama gibi teknikleri kullanılır. Entegrasyon sistemlerini verimliliği arttırmak, maliyeti düşürmek ve üretken bir altyapı oraya çıkarmak için ön plana çıkıyor.

Nesnelerin İnterneti

Nesnelerin interneti, fiziksel nesnelerin birbiriyle veya daha yüksek sistemlerle bağlantılı olarak çalıştığı iletişim ağıdır. Her türlü izleme cihazları, biocipler, sensörler nesne olarak nitelendirilmektedir. Nesnelere tek tek erişim imkanı ile uzaktan kontrol edebiliriz. Bu uygulamalara örnek olarak akıllı ev, şehir, çevre uygulamalarıdır. Bir nesnenin akıllı olarak sayılabilmesi için tekil isme, bağlanabilir ve bir sensöre sahip olması gerekir.

Ağ Güvenliği

Ağ güvenliği, genellikle kullanıcı adı ve şifre ile kimlik doğrulaması ile başlamaktadır. Tabi bunların güvenliği oldukça önemlidir. Kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaptığımız sistemlere tek taraflı kimlik doğrulaması, kullanıcı adı ve şifre ile birlikte cep telefon vb. güvenlik sistemi ile beraber giriş yapılıyorsa buna çift taraflı kimlik doğrulaması son olarakta çift taraflı kimlik doğrulamasına ek olarak parmak izi ve göz taraması ile giriş yapılıyorsa buna da üç taraflı kimlik doğrulaması denir. Ağ güveliği, ağ yöneticisi tarafından kontrol edilir. Ağdaki verilere erişim yetkisini içermektedir. Kullanıcıların yetkileri dahilinde kimlik doğrulaması ile giriş yaparlar.

Çok Katmanlı Üretim

Çok katmanlı üretim, endüstriyel aşamaların doğrudan etkilediği ortamda hayal ettiğiniz her tasarımı gerçeğe dönüştürmeyi mümkün bir hal aldı. Bu hayallerinizi 3 boyutlu yazıcılar ile üretebilirsiniz. Hızlı olarak prototip oluşturma imkanı sunuyor. Bunu yaparken yüksek oranda enerji tasarrufu ve daha yaratıcı çalışmalar sunuyor. Çok katmanlı üretim ile imalat ve üretim maliyetlerini ve giderlerini azaltarak fire sayısını en az düşürmüş oluruz.

Artırılmış Gerçeklik

Artırılmış gerçeklik, bilgisayar tarafından üretilen ses ,görüntü, grafik verileri ile meydana getirilen canlı veya dolaylı gerçek dünyada içinde olduğumuz gibi görünmesini sağlayan fiziksel görünümdür. Bu olay gerçek zamanlı olarak gerçekleşir ve çevremizdeki öğeler ile etkileşim içerisindedir. Pazarlama, emlak, sinema, dekor, turizm, eğitim, alışveriş, lojistik, müze, oyun, sanat, inşaat ve ordu gibi alanlarda kullanılmaktadır. Bu artırılmış gerçekliği bu alanda üretilmiş gözlükler ile içindeymiş gibi hissedebiliyoruz.

Simülasyon

Simülasyon, farklılık anlamına gelmektedir. Teknik olmayan anlamında bir aletin benzerini kullanılarak verilen eğitimdir. Bir sistemin taklit etmesidir. Eğitimi zor olan alanda maliyeti düşürmek için kullanılır. Pilotluk eğitiminde daha çok tercih edilmektedir. Pilot olmak isteyen kişiler pilotluk simülasyonu kullanarak eğitim alırlar. Bilgisayar destekli bir teknolojidir. Araba simülasyonu, pilot simülasyonu, yarış simülasyonu vb. örnekler ile bizim karşımıza çıkıyor.

Bu dokuz teknolojinin üreticileri, geleneksel üreticiler, tedarikçiler ve tüketiciler arasındaki ilişkiyi yeniden tanımlayabilecek ve üretim işlevinde bir ekosistem yaratabilecektir. Bu sayede üretim pazarında rekabet artacak ve daha verimli ürünler ortaya çıkacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here