Endüstri Mühendisliği Nedir

Mühendislik dalları arasında yer alan ve çoğu kişinin bu alanda projeler geliştirerek aktif işlerde uğraştığı endüstri mühendisliği nedir? Endüstri mühendisliğinde amaç nedir? Endüstri mühendisliği, en az maliyet ile en verimli işlerin gerçekleşmesi için geliştirilen ve günümüzde de uygulanmakta olan bir mühendislik bilim dalıdır. Bu kapsamda endüstri mühendisliği diğer çoğu mühendislik dalları ile birlikte değerlendirilmekte olup iş benzerliği açısından da büyük benzerlikler mevcuttur. Bu kapsamda sizler de endüstri mühendisliği nedir sorusunu sorarak sorularınıza büyük çoğunlukla cevap alabilirsiniz. Neticesinde bilgisayar mühendisliği, makine mühendisliği, yazılım mühendisliği, elektrik elektronik mühendisliği, inşaat mühendisliği gibi mühendislik dalları ile gösterdiği büyük benzerlikler neticesinde proje geliştirme konusunda da esnek bir mühendislik dalı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Endüstri Mühendisi Olmak

Mühendislik dalları arasında endüstri mühendisi olmak diğer tüm mühendislik dalları ile birlikte projeler geliştirmektir aynı zamanda. Bu kapsamda endüstri mühendisi olabilmek için çeşitli birçok bilim ile uğraşmanız da gerekmektedir. Ayrıca bir işletme sahibi ya da bir ekonomist gözüyle de olayları değerlendirerek faaliyetleri sürdürmeniz gerekmektedir. Sizler de endüstri mühendisliği dallı altında ne gibi faaliyetler olduğunu araştırarak bu noktada çalışmalarınızı sürdürebilirsiniz. Diğer türlü sürekli olarak bir arada kalma söz konusu da olabilir.

Buna örnek olarak ise yazılım programlamayı verebiliriz. Endüstri mühendisi olup çeşitli birçok firmada yazılım mühendisinin yaptığı işlerden sorumlu olan kişiler mevcuttur. Üniversite eğitimlerinde dikkat ettiği ve ilgilendiği konular arasında gösterilen eğitimler neticesinde kariyer hedefi yapmaktadırlar. Nitekim elektrik elektronik ile uğraşan ve bu noktada faaliyet gösteren endüstri mühendisleri de mevcuttur. Sizler de bu ve buna benzer daha birçok alanda göstereceğiniz faaliyetler ile birlikte daha çok başarı elde edebilirsiniz.

Endüstri Mühendisi Sorumlulukları

Endüstri mühendisleri çeşitli sorumluluklara sahip önemli mühendislik dalları arasında yer almaktadır. Buna göre endüstri mühendisi sorumlulukları olarak şunları sıralamak mümkündür:

 • Üretim standartlarını, üretim süreçlerini ve personel gereksinimlerini belirlemek amacıyla istatistiksel yöntemler uygulamaktadır,
 • Üretime dair tüm sorunları çözerek ürün güvenilirliğini sağlamak,
 • Maliyeti en aza indirerek kalite kontrol faaliyetlerini koordine etmek,
 • Faaliyetler, üretim yöntemleri ve prosedürler hakkında bilgi edinmek,
 • Üretim ve tasarım standartlarını geliştirmek,
 • Yönetim birimleri ile iletişimde kalarak koordineli davranmak,
 • Verimli personel ve tesis kullanımını teşvik etmek için üretim yöntemleri, iş gücü kullanım standartları ve maliyet analiz sistemleri geliştirmek,
 • Malzeme ve yardımcı programların kullanımını iyileştirmek için yöntemler önermek,
 • Üretim tahminlerine, malzeme depolama ve işleme tesislerine ve bakım gereksinimlerine göre teslimatlar planlamak,
 • Üretim faaliyetlerini hızlandırmak için iş akışı çizelgelerini belirlenen üretim sıralarına ve teslimat sürelerine göre düzenlemek.

Tüm bu belirttiğimiz sorumluluklar endüstri mühendislerinin dahilinde olup bir şirkete ait neredeyse tüm önemli faaliyetleri sürdürmektedirler. Önemli görevleri üstlenmekte olan endüstri mühendislerine ihtiyaç çoğu zaman artmakta olup nitelikli elemanların da şirketler tarafından görülmesi gerekmektedir.

Endüstri Mühendisi Nitelikleri

Endüstri mühendisi nitelikleri ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Analitik düşünme,
 • Problemlere karşı yaratıcı çözümler üretmek,
 • Temel bilgisayar kullanma becerisine sahip olmak,
 • Ekip yönetiminde rol oynamak,
 • Az maliyetle verimli işler gerçekleştirmek

Bu gibi nitelikler endüstri mühendislerinde olması gereken en önemli niteliklerdir. Bu kapsamda sizler de bu niteliklere ayak uydurarak faaliyetlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Endüstri Mühendisliği Maaşları

Mühendislik dalları içerisinde hangi dal olduğu fark etmeksizin genel anlamda kişinin kendini geliştirmesi daha fazla maaş almasına yol açmaktadır. Nitekim endüstri mühendisliği maaşları noktasında birçok kanı da yer almaktadır. Özel sektörde çalışmalarını gerçekleştiren ve neticesinde de daha az ya da daha fazla maaş alan kişiler mevcuttur. Sizler de bu kapsamda maaşlarınızı artırmak amacıyla ve daha fazla gelişim kaydetmek amacıyla kendinizi olabildiğince geliştirmenizede fayda vardır. Ayrıca olayın bir de devlet tarafı da mevcuttur. Devlet bünyesi altında endüstri mühendisliği yapan kişilerin maaşları biraz daha dolgun olabilir. Bu kapsamda kariyerinize nasıl bir yön vereceğiniz noktasında sizlerin planlamaları son derece önemli olmakla birlikte gelecekte de bu kararları nasıl uygulamanız gerektiği noktasında çeşitli stratejileri de geliştirmelisiniz. Aksi taktirde ise kendinizi geliştirmeden sürdürdüğünüz her an sizlerin aleyhine işleyecek olup maaş noktasında da istediğiniz ücretleri alamayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here