Endüstride Enerji Tasarrufu

Elektrik fiyatları bilindiği üzere son dönemde çok çok fazla arttı. Bir yandan çok fazla enerji verimliliği sağlamak adına bir yandan da çevresel sorumluluklara uyma konusu bugüne kadar hiç yükselmemişti. Bu yüzden de birden çok kuruluş enerji tasarrufu CO2 emisyonları azaltma, klima, su arıtma ve tabi ki basınçlı hava gibi çoğu etkenden yararlanma peşine düştüler.

Bir endüstri ve kuruluş işletilebilmesi için gerekli görülen tüm kullanım maliyetlerini tasarruf etmesi gerekiyor. Toplam enerji yönetimiyse karmaşık olması dışında şirketin enerji tüketimini nispeten azaltacak basit stratejileri de beraberinde getiriyor.

Örneğin, kullanılmadığında gereksiz ışıkları ve makineleri kapatmak ve yüksek güçlü eski bir motoru daha düşük güçlü ve verimli bir motorla değiştirmek, maliyetleri düşürmenin harika bir yoludur. Bizde yazımızda sizler için enerji verimliliğini sağlamanın 5 yolunu derledik.

Endüstride Enerji Verimliliğini Artırmanın Faydaları

Para tasarrufu, birçok endüstrinin bir enerji tasarrufu kültürü geliştirmeye başlamasının ana nedenlerinden biridir. Ancak tek sebep bu değil. Daha az elektrik kullanımı fosil yakıtların daha az yanması demektir. Bir yandan, Türkiye’de kullanılan elektriğin büyük bir kısmı hidroelektrik santrallerinden geliyor. Öte yandan, bazı endüstriler mineral kömür ve doğalgaza bağımlıdır.

Fosil yakıtlar yenilenebilir enerji kaynaklar değildir ve ne kadar çok elektrik tüketirsek, bu kaynaklar o kadar hızlı tüketilir. Daha iyi enerji verimliliği, kirliliği azaltmaya ve sera gazı emisyonlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

1-)Elektrik Motorları:

Artmış olan enerji verimliliğini, enerji miktarını azaltabilmek adına çalışmalar yapılması gerekiyor. Ayrıca elektrik motoru direkt şirketin üretimini de etkileyebilir. Verimsiz motorları da verimli motorlarla değiştirip çok kısa duruş süreleriyle birlikte artan üretkenlik, güvenilirlikte ek avantaj olarak kullanıcıya sunulur. Endüstride enerji tasarrufu, motorlara yatırım yapmak enerji tüketimini azaltmak için idealdir.

 • Endüstriyel motorlar tercihen nominal güçlerinin %75 ila%90’ında çalışmalıdır.
 • Yeni elektrik motoru alırken de sadece düşük maliyeti düşünmemeniz gerekiyor. Premium enerji verimliliğinin motorları yaklaşık olarak %20 çok fazla maliyete gerek duyar. Nispeten de kısa geri dönüşler için de çok gereklidir. Hatta bu sayede zaman içinde ki enerji tasarrufları da çok yüksek satın alma fiyatlarını da etkiler.
 • Motor voltajı tasarımında ki sınırlara olabildiği kadar yakın olunması gerekiyor. Tasarım sınırlarınca motor voltajı da güç faktörünün düşmesini sağlar. Düşük güç faktörü de ayrıca enerji imtiyazını parasal anlamda cezalandırır.
 • Günlük kullanım esnasında da yüklerin önemli derece de değiştiği uygulamalarla geleneksel motorlar dışında değişkeni hızlı olan motor sistemi de kullanılır.
 • Yük değişimlerini hızını ayarlamak için AC sürücüler kullanmak.
 • Az güç gerektirecek uygulamalarda düşük güce sahip motor seçmek daha az enerji tüketir.

2-)Soğutma:

Soğutma sistemleri açısından işletmenin enerji verimliliğini artırmak adına çok sayıda uygulama mevcuttur.

 • Soğutma ve tüketimden kaçınmak için, gerekenin ötesinde, termostatı ürünlerin ve işlemlerin özelliklerine göre ayarlayın. Termostatları sık sık koruyun.
 • Soğuk odalarda, buzdolaplarında veya soğutma sistemlerinde verimli lambalar kullanın.
 • Buz çözme çevrimleri de Evaporatör sensör eklenerek geceleri de buz çözülüp azaltılabilir.
 • Soğutma sistemleri alanlarını direkt güneş ışığıyla karşılaşan alanlardan ya da kapıların yakınında ki sıcaklıklardan sık dalgalanma olan alanlardan uzak tutmanız gerekiyor.
 • Bakım ile enerji verimliliğinde öngörülmüş düzeyde ki çalışma sistemine yardımcı olur. Bobinler, mühürler ve fanlar vb. bileşenler aslında soğutma düzenlidir.

3-)Sıradan ampulleri LED aydınlatma ile değiştirin

İyileştirilme yoluyla da enerji verimliliğini de aydınlatma ile birlikte doğrudan çalışma için enerji faturalarını azaltabilmek adına en kolay yollar arasında geliyor. Aydınlatmayı değiştirirken ya da planlarken, ışık türlerini, uygun lamba teknolojilerini, aydınlatma yeri koşulları, kontrol sistemleri ve en çok enerji tüketimini sağlayacak diğer bileşenleri de göz önünde bulundurmak gerekiyor. İş aydınlatmasını optimize şu şekilde edilir:

 • Boş ortamlar için ışıkların otomatik şekilde kapanmasını sağlayan varlıkların sensörlerine takılmasını sağlayın.
 • Dış mekan ışıkları içinde çalışma saatleri haricinde otomatik şekilde kapanmaları adına zaman saati ya da fotosel kullanmanız gerekiyor.
 • Dış aydınlatmayı sağlayan şeffaf kapaklarla pencereler yerleştirilir ve böylelikle doğal ışıktan yararlanılmış olur.
 • İç mekan aydınlatmaları adına da aydınlatma seviyelerini uygun lambalarla, ideal aydınlatma seviyesine göre izin vererek dimmer kullanıp özel ihtiyaçlar içinde ayarlamanız gerekiyor.
 • Akkor aydınlatma dış ve iç mekanlarda kompakt floresan ya da LED aydınlatma ile değiştirmeniz gerekiyor.

4-)Isıtma Ve Havalandırma:

Havalandırma, ısıtma ve klima sistemleri de şirkette ki enerji tüketiminin yaklaşık olarak %30’unu karşılıyor. Yeni ekipmanları satın almadan önce şirketin HVAC sisteminin gerçekte kullanacağı enerji miktarını da ayrıca belirleyip ona göre şirketin maliyetini kontrol edip kapsamlı şekilde verimliliği de teknik olarak uygulamak gerekiyor.

 • Çalışan konforunu ve müşteri konforunu artırabilmek adına da daha da büyük ekipman ihtiyacını azaltabilmek HVAC sisteminde ki nem alma bileşenini de birleştirmeniz gerekiyor.
 • Kurulumunda ki yükü azaltarak mevcut sisteminde çok az çalışmasını izin verin.
 • Gerekmediği sürece egzoz fanları kapatılıp bölgeleri de iyi tanımlayarak gece boyu alanların sıcaklığını da kontrol etmeniz gerekiyor.
 • Güç yönetim sistemi uygulaması, HVAC ekipmanına büyük tasarruflar sağlar. Merkez olmayan enerji amirleriyle multimetrelerle uygulama olasılığını kontrol etmeniz gerekiyor.
 • Egzoz gazları kaynaklı olan enerji atıklarını da geri kazanabilmek adına ve gelen havayı da iyileştirebilmek, kullanabilmek için enerji geri kazanımlı havalandırma sistemlerini de göz önünde bulundurmak gerekiyor.

5-)Basınçlı Hava:

Enerji verimliliğinde kompresörler tesisinin en pahalı kaynakları arasında yer alıyor. Basınçlı hava sağlayan tesisatlar da tesisat için kullanılan elektrik enerjisinin yaklaşık olarak %10’u da hava kompresörlerince tüketiliyor. Bir hava kompresörünün enerji tüketimini de kontrol edebilmek adına sadece birkaç adım uygulanması gerekiyor.

 • Bakım ve basınçlı hava sistemi işleyişini sistematik yaklaşımla kullanmalısınız.
 • Az basıncı olan ve hava gerektiren çok küçük alanları da hava kompresörlerince kullanmanız gerekiyor.
 • Ayrıca hava kompresörleri çalışmasını analiz edip hatlarda ki sızıntıları ve basınçlı hava maliyetleri de azaltılabilir.
 • Basıncı olan hava sistemi performansını optimize edebilmek adına ve kontrol sistemlerinin de ölçülmesini, kullanma olasılığını da kontrol etmek ayrıca gerekiyor.
 • Gereksiz kullanımları da ortadan kaldırabilmek, sızıntıları düzeltebilmek, arzla talebin kullanımını da senkronize edebilmek için şirket açısından basınçlı hava yönetimi politikası uygulamak gerekiyor.

6 – Ekipmanın düzenli bakımını yapın

Endüstriyel üretim sürecinde kullanılan tüm makine ve aletlerin verimli çalışmaya devam edebilmesi için bakım görmesi gerekir. Bu, elektrik tüketimine ek olarak, sektörün üretimini geciktirebilecek gereksiz kesintileri de azaltacaktır.

Bu tür bir bakım öngörücü veya önleyici olabilir ve bu tür ekipmanın kullanılacağı iş türüne göre değişiklik gösterebilir.

7. Yenilenebilir Enerji

Ücretsiz bir enerji kaynağı olması ve neredeyse yok denecek kadar az karbon salınımına sahip olması nedeniyle yenilenebilir enerji kullanımı günümüzde yaygınlaşmaktadır. Yenilenebilir enerji, rüzgar enerjisi, güneş enerjisi, biyokütle enerjisi ve daha fazlasının kullanımını içerir. Bu enerjiler, güç elektroniği cihazlarının yanı sıra güç sistemi ekipmanlarının kombinasyonu ile yüke beslemek için kullanılır.

Yenilenebilir enerjinin endüstriyel tesislerde kullanılması, aynı zamanda, kamu hizmeti şirketi üzerinde maliyet tasarrufu sağlayan ve talebi azaltan bir kaynak olabilir. Örneğin: Endüstriyel ölçekte güneş panelleri kurmak ve aydınlatma yükünü buna kaydırmak, enerji üretiminin yükünü büyük ölçüde azaltmaya yardımcı olabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here