Sensörler Çıkış türleri

Bu günkü yazımızda endüstride kullanılan sensörlerin çıkış türlerini ele alarak anlatacağız. Bildiğimiz üzere birçok marka ve kullanım alanlarına göre sensörler vardır. Bu sensörler yapı gereği bağlantıları ve çıkışları bir birlerinden farklılık gösterebilir bizlerde bugün sizler için sensörlerin çıkış türlerinden bahsedeceğiz.

Dijital çıkış

Sensörlerde en yaygın kullanılan çıkış türüdür. Dikkate alınması gereken önemli bir husus, çıkış tipi ve voltaj seviyesidir.  En yaygın voltaj seviyeleri 24Vdc, 120 Vac ve 220Vac’dır.

Röle

Röle çıkışları 240 volta kadar AC ve DC voltajları tutar, çıkış akımları 5 A tipik bir değerdir. Genel amaçlı uygulamalarda kullanılırlar, düşük maliyetlidirler. Örnek vermek gerekirsek limit switchler Uzun tepki süreleri vardır. Çoklu sensörlerin çıkışları seri veya paralel olarak bağlanabilir. Başlıca dezavantajı, mekanik etkileri ve cızırtılı olması nedeniyle temastan kaynaklanan aşınmadır.

Transistor

0-30 V DC arasındaki voltajları tutarlar, çıkış akımı mA (tipik 100 mA) olur. Düşük bir kaçak akıma sahiptir. Tepki süreleri kısa, 1 ms veya daha az. DC operasyonunda genel amaçlı uygulamalar için kullanılırlar.

 Triyak

Çıkış voltajı 120 veya 240 V AC’dir, çıkış akımı genellikle maksimum 0,75 A civarındadır, uzun bir yanıt süresine sahiptir (etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için 8,3 ms). 1 mA civarında kaçak bir akıma sahiptir. AC operasyonunda genel amaçlı uygulamalarda kullanılırlar.   Geleneksel bir tristörün aksine, triyak, tek bir kapı darbesiyle tetiklendiğinde her iki yönde akımı iletebilir.

 FET

Çıkış voltajı 0-120 V AC veya 10-200 V DC’dir, çıkış akımı onlarca mA civarındadır, kısa tepki sürelerine (1ms veya daha az) sahiptir, kaçak akım μA’nın sırası. Çoklu sensörlerin çıkışları seri ve / veya paralel olarak kablolanabilir.

MOSFET

Çıkış voltajı 0-120 V AC veya 10-200 V DC’dir, çıkış akımı yüzlerce mA civarındadır. Kaçak akım orta derecede yüksektir. Çoklu sensörlerin çıkışları paralel olarak bağlanabilir.

Analog çıkış

En çok kullanılan analog standartlar 4 ila 20 mA akım ve 0 ila 10 Vdc voltaj dır . 1 ila 5 vdc, 0 ila20 mA ve -4mA ila 20mA gibi diğerleri de vardır. Analog sinyaller hakkında bilgi edinmek isterseniz PLC’de Analog Sinyaller Kablolama Teknikleri yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Seri çıkış

Seri çıkışlı sensörler saha cihazları için ağlara bağlanır ve bir ağ kablosu aracılığıyla seri olarak (bit kare) bilgi gönderir ve cihazdan bir port üzerinden kontrol veya denetleyici ekibine veri gönderir. iletişim Bazı saha ağı örnekleri aşağıda belirtilmiştir: Devicenet ,  Profibus dp , Foundation FieldBus ve son yıllarda EtherNet / IP’nin saha ağı olarak işlevselliği arttırılmıştır .

Sensörler hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here