Endüstride Ethernet

Ethernet, çok çeşitli uygulamaları destekleyen bir iletişim protokolüdür. Endüstriyel Ethernet ağı, 1980’lerin ortalarında, bağlantı çalışması için açık bir protokole sahip olma ihtiyacından doğdu. O zamanlar yalnızca özel protokoller vardı ve bu da kullanıcıların deneyimini özel sağlayıcıların istekleri ve hizmetleriyle sınırlandırıyordu.

1990’larda Ethernet popüler bir hale geldi. Kısa sürede endüstriyel otomasyonun en üst katmanlarında yer aldı. Bugün giderek daha fazla geliştirilmekte ve optimize edilmektedir. Uygulamadan bağımsız olarak yapısal kablolama konsepti üzerine kurulu olan bu sistem, gün geçtikçe endüstriyel ağ sistemleri düzeyinde daha fazla uygulanmaya başladı. Endüstriyel ağ teknolojilerinin amacı; her şeyden önce güvenilirlik ve yüksek elektriksel parazit direncinin sağlanmasıdır. Bunlara ek olarak; ekipmanın da toz, sıcaklık değişimleri ve titreşim gibi çevresel faktörlere karşı dirençli olması gerekmektedir.

Ethernet Ağı Endüstriyel Otomasyona Nasıl Uygulanır?

Endüstriyel ethernetin ne olduğunu anlamak, ethernetin endüstriyel otomasyondaki önemini kavramamızı sağlar. Özellikle üretim hattında farklı konumlarda erişim noktaları sunarak geniş bir veri kullanılabilirliğine sahip olabilirsiniz. Ayrıca bu sistem sayesinde; ayrıntılı ve zengin teşhis içeren raporlar geliştirilerek, görüntü ve metin verilerinin iletimini sağlamak da mümkündür.

Ayrıca Ethernet ağının uzaktan yapılandırılması, endüstriyel otomasyondaki süreçlerde daha hızlı teşhis imkanı vereceği için, aksama süresinin minimuma indirilmesini sağlayacaktır.

Endüstriyel Ethernetin Avantajları

Endüstriyel Ethernet nedir? Otomasyon sürecine etkileri nelerdir? Konuları hakkında detaylı bilgi sahibi olduk. Endüstriyel ethernetin avantajlarını maddeler halinde inceleyelim.

  • Endüstriyel Ethernet sayesinde, daha fazla veri kullanılabilirliği mümkündür. Örneğin, denetim düzeyindeki bir üretim hattını ele alacak olursak; bu hat için birkaç erişim noktası sağlamak oldukça kolay olacaktır.
  • Daha ayrıntılı tanılama özelliği sayesinde; Ethernet standardı, görüntü ve metin verilerini işleyebildiği ve iletebildiği için, genellikle belirli bir bilgi zenginliği ve hatta bazı durumlarda animasyonlarla tanılamayı destekler.
  • Gerekli konfigürasyon sağlandıktan sonra ağ üzerindeki, destek ve/veya bakım uzaktan yapılabilir. Ağın, internet desteğine sahip olması sayesinde sadece yerel ağ internet üzerinden kullanıcıya açık hale getirilerek ayarlamalar uzaktan yapılabilir.
  • Ethernet ağı sayesinde çevre birimlerinde azalma meydana gelir. Diğer protokoller ile karşılaştırıldığında bu ağ yapısı, az sayıda çevrimi birimi kullanır, tüm bunlar montaj sırasında daha basit bir mimariye sahip olması sayesinde gerçekleşir.
  • İnternet üzerinden ürün güncelleme seçeneği ile olası onarımları uzaktan yapabildiğimiz gibi, uygulamanın internet erişimi üzerinden bazı ürünlerin firmware güncellemesini yapmak da mümkündür.

Açıkçası, bir ürün ve/veya hizmetin kalitesi, uygulamaya duyulan ihtiyaç ile tanımlanır. Bu nedenle bir endüstriyel ağ seçme sürecinde bu konseptin uygulanacağı projeden ve hangi avantajların önemli olduğundan haberdar olmak son derece önemlidir.

Endüstriyel Ethernet Ağının Önemi

Endüstride ethernetin önemi işleyiş açısından oldukça önemlidir. Operasyon verimli bir şekilde devam etmesi için; izleme, yönetim, kontrol, veri iletimi ve ağ kullanılabilirliği çok önemlidir, bu süreçlerin herhangi birinde oluşabilecek bir ağ hatası veya kesinti, ağır son derece pahalı sonuçlara neden olabilir.

Bu yüzden endüstriyel tesisler; önceden titizlikle belirlenmiş bir program dahilinde, hata payını sıfıra indirmek için; cihazlar, makineler ve kontrol sistemlerini sorunsuzca kontrol edebilecek, otomasyon, enstrümantasyon ve kontrol veri haberleşmesine önem verirler. Birçok endüstriyel firma oldukça büyüktür, bu durum ağ yapısındaki düzenleme ve derecelendirmeleri de karmaşık bir hale sokar fakat bu aşamada ağın optimal seviyede yönetilebilir ve güvenli olması, karmaşıklıktan çok daha önemlidir.

Endüstriyel Ethernet ağının yapılandırılması kablolama sisteminden geçer. Cihazlar arası iletişim sağlayan ve tüm elektrik panolarının ihtiyacını karşılayabilen; CAT5 ‘den CAT7’ye kadar olan kablolar hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, https://www.elektrikde.com/cat-5-cat-6-ve-cat-7-kablolarinin-ozellikleri/ tıklayarak kablolama türlerini inceleyen yazımıza ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here