Endüstriyel Alanlarda LED Aydınlatmanın Avantajları Nelerdir

Endüstriyel aydınlatma alanı oldukça geniş ve faaliyetleri de çok özel koşullar gerektiren bu mekanlarda aydınlatmayı artırmak amacıyla depolar, fabrikalar, endüstriyel binalarda dağıtıldığı bir sistemdir.

Aydınlatmak için bir elektrik sistemi gibi görünse de, gerçekte elektrik tesisatının her türlü hasarı önlemek ve kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak için çok hassas özelliklere sahiptir.  Bu tür sistemin en az elverişli özellikleri arasında, ister ev, ofis, ister küçük işletmeler olsun, geleneksel bir kurulumdan çok daha fazla miktarda elektrik enerjisi tüketmesi, bu yüzden ampullere sahip olması veya önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlayan lambalar kullanıcılar için büyük bir avantajdır.

Bunun için LED teknolojisi armatürlerinin, endüstriyel lambalar tarafından, en önemli faaliyetlerinin birçoğunun gerçekleştirilmesi için sahip oldukları bu geniş alanları aydınlatmak için tercih ettiği cihazlar haline gelmesi, çünkü kullanıcılar için çok sayıda avantaj sağlamaktadır.

Endüstride LED Aydınlatmanın Faydaları

LED ile Endüstriyel Aydınlatmanın Avantajları Nelerdir başlığımızın altında led teknolojisinin avantajlarından ve dezavantajlarından bahsedeceğiz. Şimdi faydalarını başlıklar halinde inceleyelim.

Tasarruf Alanında

LED ampuller veya lambalar, geleneksel ampullere ve reflektörlere kıyasla çok daha az enerji tüketir. Bu tasarruf yüzdesi% 80’e kadar ulaşabilir, bu da sadece enerji tasarrufu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda elektrik faturasını aldıktan sonra göz görülür bir şekilde ekonomik tasarruflar anlamına gelir. Buda bu teknoloji için  yatırımın hemen hemen fayda sağladığı anlamına gelmektedir.

 Kullanım Ömrü Alanında

 LED lambalar 50.000 saate kadar kullanım ömrüne sahipken, geleneksel ampuller 2.000 saati geçmez, bu da yaklaşık 20 yıllık sürekli kullanımın uzun dayanıklılığına dönüşen büyük bir farktır.

Bu dayanıklılığın sadece lambalar ve spot ışıkları için değil, diğerlerinin yanı sıra kablolar, sürücüler,  soketler de dahil olmak üzere tüm endüstriyel aydınlatma sistemi için geçerli olduğunu bilmeniz gerekir. Çünkü daha düşük enerji tüketimi sayesinde sistem daha az aşınmaya sahiptir.

LED’ler, geleneksel aydınlatma yöntemleri olduğu şekilde herhangi bir renk filtresi kullanmadan istenilen rengin ışık olarak yayarlar.

Ayrıca, bir LED lambanın erimediğini veya çalışmayı bırakmadığını açıkça belirtmek gerekir. Aslında, sadece ışık kapasitesini aşamalı olarak azaltır ve  bu nedenle bir noktada yeterli ışık seviyesine sahip olmak için cihazın değiştirilmesi gerekir.

Ekoloji ve Sağlık Alanında

LED teknolojisi tek renkli ışık yayar ve diğer cihazların yaptığı gibi ultraviyole veya kızılötesi ışık üretmez. Bu ışığa maruz kalan insanlar için risk anlamına gelmez. Benzer şekilde, çok düşük miktarda ısı yayarak, ampul kazayla veya bilerek dokunulursa, suya veya düşük sıcaklıklara maruz kalırsa yanma, patlama veya başka bir rahatsızlık riski yoktur.

Daha az ısı yayılması gerçeği aynı zamanda çevresel bir yararı da beraberinde getirmektedir, çünkü tesislerin ve fabrikaların ısı emisyonları azaltılmıştır. Ayrıca, daha az miktarda elektrik enerjisi tüketerek, elektrik üretimi için fosil yakıtların yakılması azaltılır. Sonuç olarak, özellikle CO2 gibi kirletici gaz emisyonu daha düşük olur.

Aydınlatma Alanında 

Daha az elektrik tüketmesine ve daha az ısı yaymasına rağmen, LED lambaların ve spot ışıkların aydınlatma verimliliği geleneksel ampullerden daha etkilidir. Bu, bu cihazların yüksek enerji verimliliğinden kaynaklanmaktadır. Çünkü daha az enerji tüketmesine rağmen, maksimum seviyeye  kullanılır, bu nedenle LED spot ışığının ışık kapasitesi herhangi bir alanı aydınlatmak için yeterli seviyededir. Işığı daha geniş bir açı ile yaymasıyla  geniş alanı aydınlatır.

LED lambaların, ışığı belirli bir alana yönlendirmek için özel olarak tasarlandığından da bahsetmek gerekir, bu nedenle, ışık ışınlarının gerekli olmadıkları alanlarda kaybolmadığı için mükemmel ışık homojenliğine güvenebilirsiniz. Bun özellikleri göz önüne aldığımızda LED aydınlatma teknolojisinin diğer cihazlardan daha yüksek bir ışık çıkışına sahip olduğunu, performansının diğer herhangi bir lamba türünün sekiz katına kadar çıkabileceği anlamına gelmektedir.

Düşük Bakım Maliyeti Alanında

Yüksek verimleri, yüksek dayanıklılıkları ve düşük enerji tüketimi nedeniyle LED ampullerin sürekli olarak değiştirilmesi gerekmez ve genel elektrik tesisatının gerektirdiği bakım minimumdur, bu nedenle  teknoloji tabanlı bir endüstriyel aydınlatma sistemine sahip olmak  Bakım söz konusu olduğunda LED önemli tasarruflar sağlar.

Çok Yönlü Olması

Yüksek aydınlatma verimliliğinden üretilen bu teknoloji, her türlü yerde, alanda, endüstride veya işte kullanılabilir, çünkü özellikleri bu armatürleri hava koşullarından bağımsız olarak herhangi bir sistemi değiştirmek ve etkili bir şekilde aydınlatmak için ideal cihazları yapar.

İsteğe Göre Ayarlama

Günün saatine, gerçekleştirilecek aktiviteye veya zamanlayıcılar  veya hareket sensörleri gibi regülatörlerin kullanılmasının gerekli olduğu, uyarlanabilen cihazların ihtiyaç duyduğu yere bağlı olarak parlaklık seviyesini düzenlemenin gerekli olduğu tesisler vardır.  Sorunsuz bir şekilde LED teknolojisine sahip sistemlere mükemmel uyum sağlar.

Bunala ek olarak da düzenlenmiş bir parlaklığı koruyarak daha da fazla elektrik enerjisi tasarrufu sağlandığından ve lambaların kullanım ömrü uzatılabileceğinden bir fayda elde edilebilir.

Odak Alanında

LED teknolojisinin açılması için zamana ve maksimum parlaklık noktasına ihtiyaç duyduğu şeylerin aksine, bu ışıklar şu anda hemen yanıyor ve anında aydınlanmak için maksimum güçlerini sunuyor, bu da bu cihazları yapıyor yoğun ışık gerektiren yerler için ideal bir teknolojidir. Aynı hedefe odaklanmak zor olan birçok ışık kaynağı olarak kullanılır .

Şok Direnci Alanında

Geleneksel ampullerin aksine, LED ampuller katı hal cihazlarıdır, bu da onları titreşim, sıcaklık ve hatta diğer elementlerle temas gibi belirli faktörlere ve varyasyonlara karşı daha dirençli hale getirir. Bu kalite, sürekli aydınlatma ve dayanıklılığı garanti eden bir diğer avantajdır.

Modern endüstri giderek daha verimli, fonksiyonel, dayanıklı ve yüksek dayanıklılığa sahip cihazlara ihtiyaç duymakta ve bu da karlı bir yatırım ile sonuçlanabilmektedir. Endüstriyel aydınlatma sistemleri bir istisna değildir ve bu nedenle LED teknolojisi neredeyse bu alanı ele almıştır. Çünkü kullanıcılar bu teknolojinin piyasanın sunduğu en verimli, etkili, dayanıklı ve karlı olduğunu belirtmiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here