alev dedektörü

Petrokimya gibi tehlikeli işletmelerde, yanıcı sıvıları, gaz sızıntılarını, yangınları veya patlamaları tespit edememek felaket getirebilir. Bununla birlikte, tehlikeli gaz kaçaklarını veya alevlerini can sıkıcı yanlış alarmlardan ayırmaya yardımcı olmak için daha fazla şey yapılması gerekir.

Yangın felaketine neden olabilecek kıvılcımları üzerinde bulunan sensörler yardımı ile çok kısa zaman diliminde yangını algılayarak alarmı etkinleştiribilen bir yangın dedektörü veya yaygın olarak Alev Dedektörü olarak adlandırılır. Alev dedektörünün görevi ısıyı değil ateşin varlığını tespit etmektir.

Endüstriyel Alev Dedektörü Çalışma Prensibi

Bir alev dedektörünün çalışma prensibi, yangının kızılötesi (IR)  ve ultraviyole (UV),  ışık spektrumunun varlığı ile tespit edilmesinden başlar.

Yangın algılama dedektörlerinde bulunan mikroişlemci ışık spektrumu,   şimşek çakmaları, kaynak anında ortaya çıkan ışık, metal taşlama gibi ışık kaynaklarını 2-3 saniyelik bir gecikme ile tespit ederek yanlış alarm kaynaklarının oluşmasına izin vermez.

spektrumunun

Alev Dedektörü Çeşitleri

UV Alev Dedektörü

Ultraviyole teknolojili Alev Dedektörü, radyasyona 180 ila 260 nanometre arasında değişen bir spektral aralık ile cevap verebilir. Bu dedektör, ateşleme sırasında yayılan UV radyasyonu ile 3-4 milisaniye arasındaki yangınları ve patlamaları tespit eder.  UV teknolojisinin halojen lambalara, ark kaynağına, yıldırım ve diğer elektrik yüklerine karşı hassas bir yanıtı vardır.

UV / IR Alev Dedektörü

UV / IR dedektörler, tek bir cihazda birleştirilen ultraviyole (UV) ve kızılötesi (IR) sensörlerden oluşur. Kıvılcımlar tarafından üretilen ultraviyole ve kızılötesi radyasyondan kaynaklanan radyasyona duyarlıdır. UV dedektörü orta hızda tepki verdiği sürece UV ve IR kombinasyonu daha yüksek bir bağışıklık seviyesine sahiptir. Bu dedekör, hem açık hem de kapalı mekanlarda kullanılmak için çok uygundur.

Çok Spektrumlu IR Alev Dedektörü (MSIR)

Bu teknolojiye sahip Alev Dedektörü, hem yangın hem de yangın olmayan yanlış ışık kaynakların farklılaşma seviyesini artırmak amacıyla birden fazla IR spektral bölgesini kullanır. Multi-Spectrum IR özelliğine sahip yangın Dedektörü  dumana neden olan yangın riskine izin veren alanlar veya yerler için çok uygundur.

Görsel Alev Görüntüleme Dedektörü

En yeni Alev Dedektörü teknolojisi, genellikle kapalı devre kameralara uygulanan birkaç CCD görüntü sensörü ve  yangın algılama algoritmaları kullanır.

Algoritma ile, CCD görüntü sensöründen elde edilen video görüntüleri işlenebilir ve yangın ve yangın olmayan kaynakların ayırt edilebilmesi için yangının şekli ve gelişiminin bir analizi üretir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here