Endüstriyel Iot Ürün Nedir

IIoT ya da diğer ismiyle Endüstriyel IoT ürün, nesnelerin interneti dünyasında sık sık kullanılan terimlerin birisidir. Diğer yandan insanların pek çoğu endüstriyel IoT nedir? Gibi soruların yanıtına cevap aramaktadır.

Endüstriyel IoT ürün, internet bağlantılı olan makinelerden ve ürettikleri verileri kaydeden gelişmiş analitik platformlardan meydana gelir. Söz konusu olan bu ürüne ait olan cihazlar küçük çevresel sensörlerden karmaşık endüstriyel robotlara kadar farklılık gösterebilir. Aslında ‘ endüstri’ kelimesi tersaneler, depolar ve fabrika katlarını akla getirebilirken, IIoT teknolojileri sağlık, finansal hizmetler, tarım, perakende satış ve reklamcılık gibi farklı endüstriler için çok fazla söz ediyor.

Neden Endüstriyel Iot Tercih Etmeliyiz?

Endüstriyel IoT ürün, fiziksel ürünlerin nakliyesiyle ya da üretimi ile alakadar olan herhangi bir işletme için, oyun değişikliği gerçekleştiren operasyonel yeni iş modelleri sunabilmektedir. Endüstriyel IoT ürünün farklı endüstrilerde uygulanabileceği yollara örnek olarak şunları verebiliriz;

 • Üretim; çoğu endüstriyel IoT ürün teknolojisinin sektör olarak karşımıza çıkar. Bu özellikli makineler, potansiyel sorunlarını kendileri izleyebilir ve tahminde bulunurlar. Bu da daha fazla genel verimlilik ve daha az kesinti anlamına gelmektedir.
 • Tedarik zincirlerinden ise; sensörler tarafınca sürdürülen envanterle, endüstriyel IoT ürün ( IIoT ) teknolojisi, stokları bitirmeden hemen önce sipariş vermekle ilgilenir. Gerekli olan malları bu uygulama stokta tutarken üretilen atık miktarını azaltır ve çalışanları değil görevlere karşı odaklamaya yönlendirir.
 • Bina yönetimi ise; IIoT teknolojisi ile bina yönetimini daha kolay ve güvenli bir şekle getirebiliriz. Bu teknolojinin sensör odaklı iklim kontrolü sayesinde, herhangi bir binanın iklimini manuel olarak değiştirmede kullanılan tahmin ve hayal kırıklığı tamamen ortadan kalkar. Bunlara ek olarak, binanın giriş yerlerini izleyen ve herhangi bir tehlikeye karşı hızlı bir şekilde cevap veren cihazlar binanın güvenliğini artırmada yardımcı olacaktır.
 • Sağlık sektöründe; Bu teknoloji sayesinde hastaları uzaktan izleyebilir ve hastaların durumu değiştikten sonra sağlık hizmeti sağlayıcılarını bilgilendiren cihazlar ile, IIoT ( Endüstriyel IoT ürün ) sağlık hizmetlerinin   daha kesin ve duyarlı olmalarına sebep olabiliyor. Bunun sonucunda, Al hasta tanısını bile ele geçirebilirsiniz, yani doktorlar ile birlikte onları daha etkili ve daha erken bir şekilde tedavi etme imkanınız olur.

Iot Ve Iıot ( Endüstriyel IOT Ürün) Arasında Ne Gibi Bir Fark Var?

IoT ( Endüstriyel Nesnelerin İnterneti), akıllı ev teknolojisi, giydirilebilir cihazlar, ve kendi kendini sürebilen otomobiller gibi tüketiciye yönelik olan uygulamaları da içerisinde barındıran Nesnelerin İnterneti’nin bir alt kategorisi olarak karşımıza çıkar.

İnternet üstünden veri iletebilen ve yazılımlar tarafinca yönetilen sensöre gömülü cihazlar, altyapı ve makineler her iki konseptin de ayırt edici özelliği olarak bilinmektedir. İkisini bir birinden ayıran farklar şu şekildedir;

 • Güvenirliği
 • Ölçeklenebilirlik
 • Güvenlik
 • Hassasiyet ve Doğruluk
 • Birlikte çalışabilirlik
 • Düşük gecikme süresi
 • Programlanabilirlik
 • Otomasyon
 • Esneklik
 • Servis Kolaylığı

Helium Miner Milesight Markası Nasıldır

Helium miner milesight markası nasıldır, Helium LongFi teknoloji si ile uyumlu olan endüstriyel tipteki 8 kanallı bir IP65 bir tür hotspot ürünü olarak karşımıza çıkıyor. SX1302 LoRa çipi olan, yüksek performansa sahip dört çekirdekli CPU’ya ve güvenli kripto cipine sahip olan Helium miner milesight, yüksek verimli ve güvenilir bir bağlantı sağlayarak rahat bir şekilde kripto para madenciliği yapmanızı sağlar. Helium miner milesight hotspot, şehir içerisinde 2 km ye kadar, açık arazide de 15 km’ye kadar kapsama alanına sahip olan bir cihazdır. Yüksek kapasitesi ve performansı ile 2000 tane lora sensörlü bir haberleşme yeteneği olan bir markadır.

Söz konusu olan bu marka hotspot, Helium Network HNT madenciliği özelliğinin yanında, standart LoraWAN gateway olarak da tercih edilmektedir. Helium miner milesight markası nasıldır dendiği zaman ana akım sunucularını destekleyen bu marka aynı zaman da kendi içinde bulunan gömülü network server yazılımı ile loSphere loT platformuyla tam uyumlu şekilde çalışır.

Helium Miner Milesight Madenci Özellikleri

 • 4 çekirdeğe sahip olam Büyük hellekli endüstriyel işletmeci
 • Bu marka daha düşük tüketimi ile daha fazla trafik sağlayan SX1302 çipi ile donatılmıştır
 • 8 tam ya da yarım çift yönlü kanal
 • Helium insan ağı ile uyumlu
 • Kolay entegrasyon için yerleşik ağa sunucusuna sahip
 • Node-RED geliştirme aracılığı ile kullanıcı dostu ve hızlı programlama özelliğine sahip
 • Kullanan kişilerin ikincil geliştirmesi için yerleşik Python SDK’sı bulunur.

Helium (HNT ) Nedir?

Nesnelerin İnterneti ( IoT) cihazları için merkeziyetsiz blockchain tabanlı bir ağ olarak karşımıza çıkıyor. 2019 senesinin Temmuz ayında piyasalarda yerini alan Helium mainnet, düşük güçlü kablosuz cihazların birbiri ile iletişime geçmesine ve göndermelerine izin verilir.

Söz konusu olan düğümler, kablosuz geçit ve blockchain madencilik aracının birleşmesi olan hotspot adlı bir şekilde çalışmaktadır. Bu düğümleri işleten kullanıcı insanlar, bu sayede madencilik yaparlar ve Helium’un yerel kripto para birimi olan HNT türünden ödül kazanıyorlar.

Helium miner milesight markası nasıldır, Helium nedir gibi soruları yanıt verdik. Peki bu madenciliğin kurucuları kimdir? Helium 3 kurucu ortağı olan bir sistemdir ve Amir Haleem, Sean Carey ve Shawn Fanning şirketi 2013 senesinde faaliyet geçirdiler. Aslında Haleem’in aktif bir e-Spor takımı ve oyun geliştirme geçmişi bulunmaktadır.

Fanning de, 1990 senelerinin sonunda ilk ana akım eşler arası olan internet servislerinden birisi olan müzik paylaşım servisi Napster’ı geliştirmesiyle tanınmaktadır.

Bu esnada Carey, Helium’dan önce PayPal tarafından reklamcılık optimizasyon şirketi olan Where’in de dahil olduğu pek çok yerde geliştirici rolünde bulunmuştur.

Helium madenciliğin şu andaki ekibi ise firmanın dediğine göre ‘ donanım ve radyo, dağıtık sistemler, imalat, eşler arası ve blockchain teknolojileri ‘ konusunda tecrübesi olan personelden meydana gelmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here