endüstriyel kamera nedir

Endüstriyel kameralar;  Endüstriyel uygulama alanlarında  üretim izleme ve ölçüm görevlerinde, kalite kontrol amaçlı  kullanılan ve ağır çalışma koşullarında yüksek kalitede çalışabilmesi için   imal edilen kameralar dır. Endüstriyel kameralar  günlük hayatımızda kullanmış olduğumuz standart dijital kameralardan daha dayanıklıdır.

İmalat endüstrilerindeki makine görme uygulamaları için, en iyi kamera sistemini kullanmak, en iyi görüntü kalitesini elde etmek çok önemlidir. Endüstriyel dijital görüntüleme kameraları, yüksek veya değişken ortam sıcaklıkları, şoklar ve titreşimler ve herhangi bir endüstriyel kullanımda maksimum dayanıklılık ve güvenilirlik için uzun süre çalışma koşullarına göre tasarlanmıştır. Aynı zamanda ileri işlem otomasyonu, robotik ve yapay zeka gelişmesi için yeni  olanakları da yaratmaktadır.

Endüstriyel Kamera Nasıl Çalışır?

Tipik endüstriyel kameralar bir görüntü sensörü (CCD veya CMOS), lens ve dijital bir arayüz içerir. Yüz binlerce ışığa duyarlı piksellerle, görüntü sensörü ışığı elektriksel sinyallere dönüştürerek bir bilgisayara aktarır ve bir arayüz yardımı ile kullanılır. Endüstriyel kameralar Analog ve dijital olmak üzere çeşitli türleri içerir.

Makine Görme Uygulamaları İçin Üç  Ana Kamera Tipi Vardır.

Alan tarama kameraları

alan tarama kamera uygulama

Alan tarama kamerası, 2B piksel matrisinde bir CCD / CMOS sensörü dür. Bu, X ve Y yönündeki piksellerden oluşan bir görüntüye sahiptir. Kurulum ve hizalama daha kolaydır ve daha fazla esneklik sağlar. Çözünürlük açısından, hareketli kameraların veya nesnelerin pratik veya istenmediği ortamlarda montajı daha kolay hale getiren sabit bir çözünürlük sunarak  saniyede 10’dan 100’e kadar olan kareleri çalıştırır.

Bu tür kameralar, yalnızca anlık olsa bile, nesnenin sabit olduğu uygulamalar için en iyisidir. Bazı uygulamalarda, örneğin, yuvarlak veya silindirik parçaların incelenmesi, tüm parça yüzeyini kaplamak için çoklu alan tarama kameraları gerektirebilir.

Çizgi tarama kameraları

çizgi tarama kamera uygulama

Çizgi tarama kameraları, CCD ve CMOS sensörü tipik olarak sadece tek bir piksel sırası içerir. bir nesnenin üzerinde doğrusal bir hareketten geçen bir çizgi sensörü kullanarak veya nesnenin sensörün altındaki doğrusal bir hareket içinde geçtiği bir çizgiyi kullanarak, bir seferde bir satır oluşturmaya dayanır.

Çizgi tarama kameraları, verileri hızlı bir şekilde yakalamalarına ve daha yüksek çözünürlüklü görüntüler sağlamalarına izin veren tek bir piksel sırası içerir.  Kameradan geçen nesnenin tam bir görüntüsü, satır satır yazılı olarak yeniden yapılandırılabilir. Bu tür kameralar 100’den 1000’e kadar görüntü çeken kameralardır.

3B Profil (3D Profiler) kameraları

3D kamera uygulama

3D kameralar, dahili ön işleme ile birlikte lazer profilleme kullanarak, nesnelerde üç boyutlu bilgilerin yakalanmasına izin verir.

3B lazer profili, bir kameranın bir nesneye yansıtılan lazer çizgisini izlediği ve yükseklik bilgisini çizgi profilinin deformasyonundan hesapladığı üçgenleme prensibine dayanır. Hedef kameranın altından geçerken, üç boyutlu bir görüntü oluşturmak için çoklu profiller kullanılır . 3B bilgileri kamerada veya ana bilgisayarda veya PC sisteminde hesaplanabilir.

Endüstriyel Kameraların Kullanım Alanları

 • Karmaşık makine görme uygulamaları
 • Endüstriyel 3D tarayıcılarda yüksek çözünürlükte yüksek hızlarda doğru taramalar sağlamak için kullanılır.
 • İlaç uygulamalarında görsel muayne
 • Takip ve izleme çözümlerinde
 • Tıbbi görüntülemelerde
 • Yiyecek ve içecek sektöründe
 • Otomotiv endüstrisi
 • Otomasyon
 • Trafik uygulamalarında
 • Robotik görme
 • Fırın, ısıtıcı ve kazanların brülör alevlerinin sürekli izlenmesi
 • Yarı iletken kontrolü
 • Bilimsel araştırma

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here