otomasyonda yapay görme

Endüstriyel otomasyon sistemlerinde kullanılan yapay görme uygulamaları ve yapay görme sistemlerinin kullanımı son zamanlarda oldukça yaygınlaşmakta ve dikkat çekmektedir. Özellikle Türkiye’de endüstriyel otomasyonun gelişimi giderek olgunlaşmakta ve bununla birlikte sektörün içinde olanlar dışında halk genelinde de pek bilinmemektedir. Özellikle insanların endüstriyel otomasyon alanında bilgilenmelerini ve alana yakınlaşmalarını sağlamak için endüstriyel otomasyon tanıtımları yapılmaktadır.

Endüstriyel Otomasyonda Yapay Görme Uygulaması

Endüstriyel otomasyonda yapay görme uygulaması günümüzde gittikçe popüler hale gelen ve sıkça kullanılan bir uygulamadır. Artık yapay görme uygulamaları daha önceden var olan geleneksel denetimlerin yerini almaya başlamıştır. Geleneksel denetimler bir anlamda manuel iken yapay görme uygulamaları tam anlamı ile otomatiktir. Toplama ve yerleştirme, nesne izleme, metroloji, hata tespiti ve diğer uygulamalara kadar görsel verilerin kullanımı, basit geçiş hatası bilgileri veya kapalı döngü kontrol döngüleri sağlayarak genel anlamda kullanılan sistemin performansını arttırabilmektedir.

Yapay görme uygulamaları sadece endüstriyel otomasyon alanında değil, aynı zamanda bilgisayar, otomobil ya da mobil cihazlar için de kullanılmaktadır. İşleme teknolojisinin geliştirilmesi, yalnızca daha akıllı veya daha güçlü algoritmalar değil, yeni fırsatlar da getirir.

İmalat makinelerine görsel fonksiyonlar eklemek için bir uygulama durumuna bakalım. Bu sistemler geleneksel olarak modüler tasarıma izin veren işbirlikçi dağıtılmış sistemler için akıllı alt sistemler ağı oluşturmak üzere tasarlanmıştır. Bununla birlikte sistem performansı iyileştikçe, bu donanım merkezli yaklaşımı benimsemek güçlüklerle karşılaşabilir. Çünkü bu sistemler genellikle bağlanmak için zaman açısından kritik ve zaman açısından kritik olmayan protokollerin bir karışımını kullanır. Bu farklı sistemleri çeşitli iletişim protokolleri aracılığıyla bağlamak, gecikme, determinizm ve verimde darboğazlara neden olabilir.

Bir örnek ile açıklamak gerekirse tasarımcılar bu dağıtılmış mimariyi kullanarak uygulamalar geliştirmeye çalışırsa ve görsel servolar için gerekli olanlar gibi görme ve hareket sistemleri arasında sıkı bir entegrasyon sağlamak zorunda kalırlarsa, işlem gücü eksikliği nedeniyle büyük sorunlarla karşılaşabilirler. Bu durum bir anlamda da performans zorlukları olarak adlandırılabilir. Ayrıca, her alt sistemin kendi denetleyicisi olduğundan, bu aslında işleme verimliliğini azaltır.

Endüstriyel Otomasyonda Yapay Görme Sistemleri Neden Kullanılır?

Endüstriyel otomasyonda yapay görme sistemleri neden kullanılır sorusu günümüzde endüstriyel otomasyon ile yapay görme uygulamalarını bağdaştırmakta zorluk çeken birçok kişi tarafından sorulmaktadır. Aslında endüstriyel otomasyonda yapay görme sistemleri kullanmanın birçok nedeni bulunmaktadır. Bunlardan bazılarına aşağıda değindik.

  • Doğruluk: İnsan gözü fiziksel koşullarla sınırlı olduğundan, makinenin doğrulukta avantajları vardır. İnsan gözü ürünü incelemek için bir büyüteç veya mikroskopa dayansa bile, makine doğruluğu bir inçin binde birine ulaşabileceğinden daha doğru olacaktır.
  • Tekrarlanabilirlik: makine, muayene işini yorgun hissetmeden tekrar tekrar aynı şekilde tamamlayabilir. Aksine, ürün tamamen test edilmiş olsa bile, ürün her test edildiğinde insan gözü biraz farklı olacaktır.
  • Hız: makine ürünleri daha hızlı algılayabilir. Özellikle üretim hatları gibi yüksek hızlı hareketli nesneleri tespit ederken, makineler üretim verimliliğini artırabilir.
  • Nesnellik: Duyguların getirdiği öznellik olan insan gözü tespitinde de ölümcül bir kusur vardır. Algılama sonuçları işçilerin ruh hali ile değişecek ve makinenin sevinçleri ve üzüntüleri yok. Tespasyon sonuçları doğal olarak çok etkileyici ve güvenilir.
  • Maliyet: Makineler insanlardan daha hızlı olduğundan, otomatik bir denetim makinesi birkaç kişinin görevini üstlenebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here