Endüstriyel Otomasyonda İlk 7 Trend

Endüstriyel otomasyon sistemleri, robotlar, bilgi teknolojileri, bilgisayar gibi önemli kontrol sistemleri sanayide kullanılmaktadır. Otomasyon sistemleri sanayi devriminden sonra atılan en büyük ikinci adımdır. Bu alanda yapılan üretim süreçlerinde kalite ve esnekliği artırılması sağlanmaktadır. İnsan gücü yerine otomasyon sistemleri kullanılmaktadır.

Endüstriyel ve imalat sektöründe otomasyon piyasaya sürülmesine bu yana üretimi daha az maliyetle arttırmış ve kolaylaştırmıştır. Bu alanda son yıllarda önemli faaliyetler gördük ve bu gün geçtikçe artacağa benziyor. Alanda son yıllarda öne gelen Endüstriyel Nesnelerin İnterneti, siber güvenlik ve Açık Proses Otomasyonu üzerinde hızlı bir şekilde devam ediyor.

Endüstriyel Otomasyon Trendleri

  1. Akıllı Kenar
  2. Çoklu Dokunma Teknolojisi
  3. Endüstriyel Siber Güvenlik Yönetimi
  4. Dijital Dönüşüm Monitörü
  5. Çevrimiçi Araştırma ve Satın Alma
  6. Robot Devrimi
  7. Sanal ve Fiziksel Dünyaların Birleştirilmesi

Akıllı Kenar

Müşteriler, sermaye, kaynaklar ve varlıklar verimliliğini artırmak için dijitalleşme ön planda yer almaktadır. Esneklik ve duyarlılık oluşturmak için bilgi işlem kaynağına daha fazla dağıtılır ve birleşir. Kendi kendine yöneten sistemler, bilişim altyapılarında yararlanan şirketler, bilgisayarlarda ve yöntem ile uzun süre kalmış bilgilerin kilidini açabilecektir. Üretimde oluşabilecek verimsizlikleri hızlı bir şekilde tanımlayabilecektir. Ürün kalitesi ve üretim koşullarını karşılaştırabilirsiniz.  Gelecekte ise güvenlik, üretim veya çevresel sorunları tanımlayabilir.

Çoklu Dokunma Teknolojisi

Çoklu dokunma (Muti-Touch), aslında bir cihazın aynı anda birden fazla dokunmayı tanımasını ve işlemesini sağlayan bir teknoloji türüdür. Dokunma teknolojisi endüstriyel otomasyon sektörü üzerinde dikkat çekmeye başladı. Bu eğilimin arkasındaki itici güç, tüketicinin tesis kat operatör arayüzündeki çoklu dokunma uygulamalarının hızı, enerjisi ve esnekliğine olan talebidir. Satıcılar ise ürünlerine çoklu dokunma teknolojisini ekleyerek müşterilerini ön plana çıkmayı hedefliyor.

Çoklu Dokunma Teknolojisi

Tipik olarak, çoklu dokunmatik teknolojisi cihazın yüzeyine sabitlenmiş bir ASIC sensörü ile birlikte çalışır. Sensör, bu bilgiyi cihazın yerleşik bilgisayar sistemine aktararak temas noktasını veya temas noktalarını tanımlar.

Endüstriyel Siber Güvenlik Yönetimi

Endüstriyel otomasyon makineleri, uygulamaları ve tesislerinin ayırt edici taleplerini karşılamak için endüstriyel siber güvenlik yönetimi çözümlerinde ek gelişmeler

uygulanmaya başlandı. Katı sistem güncellemesi ve ağ iletişimi sınırlamaları ile ilgilidir.

Siber güvenlik ile yönetimi çözümleri bu işlevselliği PC tabanlı olmayan benzersiz endüstriyel varlıkları ve kontrol sistemi protokollerini içerecek şekilde genişletecektir.

Endüstri 4.0 destekli operasyonların yapısı ve dijital dönüşümün hızı işletmelere siber saldırılara daha açık hale geliyor. Bu da üreticilerin ve tedarik ağlarının siber tehlikelere daha hazırlıklı olması gerekliliği ortaya çıkıyor.

Dijital Dönüşüm Monitörü

Dijital dönüşüm monitörü ile Avrupa’da son yıllarda tanıtılan on beş yerli “sayısallaştırma” sektörü projesini listelemektedir. Değer zincirlerinin giderek Avrupa’ya yayılmasıyla, daha fazla sektör dijitalleşmesi, yalnızca AB çapında koordineli bir girişim yoluyla çözülebilecek zorluklar yaratmaktadır.

Dijital Dönüşüm

Dijital dönüşüm 4 maddeden oluşuyor. Bunlar birlikte çalışabilirlik, sanallaştırma, dağıtık karar mekanizması, teknik destek maddelerinden oluşuyor. Dijital dönüşümü genellikle şirketlerin gerçekleştiriyor oldukları veya gerçekleştirmeyi arzuladıkları faaliyetlerden oluşmaktadır. Her şirket kendi dönüşümünü uygulamalıdır.

Çevrimiçi Araştırma ve Satın Alma

Endüstriyel otomasyon ürünleri, ürün broşürlerine ve fiyatlandırma verilerine giden ve daha sonra üreticilere tavsiye edilen perakendeciler tarafından satın alındı.

Kullanıcılar artık bu kontrol tasarımı çalışmasının gösterdiği gibi, arama motorlarına ve diğer enstrümanlara dayanmaktadır. İnternet üzerinden ürünleri keşfetmeyi tercih ediyor. Birçok durumda, bu kullanıcılar çevrimiçi olarak çalışmalardan satın alma işlemlerine geçmeyi tercih eder. Bu alanda kullanıcının aradığı eşyaları veya gıda malzemelerini kontrol ederek kullanıcıya reklam ile girdikleri web site, instagram, facebook, YouTube gibi platformlarda karşımıza çıkıyor.

Robot Devrimi

Robotlar insanların yerini tutmaya başladı. Büyük teknoloji şirketleri robotları üretmek ve geliştirmek için mühendisler ile çalışmaya başladı. Endüstriyel robotlar, belirli bir bölümü belirli bir yerden belirli bir yerden seçmek ve aynı yere koymak gibi aynı kolay prosedürü tekrar tekrar gerçekleştirmeyi amaçlayan aletlerdi.

robot devrimi
robot devrimi

Günümüzde, yazılım odaklı ve vizyon odaklı robotlar, günümüzün esnek üretim talebini karşılayan bir dizi işlevi yerine getirecek şekilde programlanabilir. Robotik sistemlerine yapılan yatırımlar %17.5 artarak 115 milyar dolar geçmiştir. Robot ve drone sistemleri fabrikalar için büyük önem arz etmektedir. Ham madde kaynaklarını yöneterek ve ekipman güvenliğini sağlamak için büyük önem arz ediyor.

Sanal ve Fiziksel Dünyaların Birleştirilmesi

Yeni yenilikler, sanal ve fiziksel dünyaların birleşmesini hızlandırarak yeni iş modellerinin oluşturulmasına izin veriyor. İnsanların fiziksel gerçeklik ve sanal gerçeklik algıları arasındaki sınırların önemli ölçüde değişmeye başlamasının toplumda ve hayatlarda çok önemli bir etkiye sebep olabileceğini gözlemleniyor. Diğer bir ifadeyle yaşam, çalışma, bilgi ile medyayı bakış açımız kökten değişmeye başlıyor. Üreticiler, dijital hizmetler sattıkları marka ile birlikte yeni iş modelleri sunuyorlar. Üreticiler dijital ikiz hizmete gerçek zamanlı durum izleme ve tahmine dayalı analitik ekler.

5G gibi yeni nesil şebekelerin, dönüşümde temel bir rol oynamasını bekliyor. Artırılmış Gerçeklik (AR) teknolojilerini kullanan sanal tasarım, operatör eğitimi ve görselleştirmenin yanı sıra makine bakımı için fiziksel ekipmana bağlıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here