enerji analizörü

Enerji analizörleri genel olarak elektrik panolarında akım, gerilim ve güç gibi elektriksel değerleri ölçmek için kullanılır. Motor kontrol merkezleri, kontrol panoları, Jeneratör panoları, güç dağıtım panoları vb. İçin yaygın olarak kullanılmaktadır.

Şebeke analizörü ölçüm yaptığı değerleri ekranda sunabildiği gibi programlanabilir röleleri sayesinde ölçüm yaptığı verilere göre başka sistemleri kontrol edebilmenize olanak tanır. Aynı zamanda ekranda okuduğunuz verileri bilgisayara aktarma gibi işlemleride cihaz üzerinden yapabilirsiniz. Enerji analizörleri, güç dağıtım sistemlerini izlemek ve kontrol etmek için ideal seçimdir.

Enerji analizörleri hakkında söylediklerimizi toparlayacak olursak günümüz teknolojilerini kullanılarak sistemlerimizdeki elektrik enerjisinin ölçümlerini izleyebileceğimiz, saklayabileceğimiz ve analiz edebileceğimiz şekilde sunan cihazlardır diyebiliriz.

Enerjinin gün geçtikçe önem kazanması, sanayi teknolojilerinin geliştirilmesi ve hayatımızın her alanında var olması enerji analizörlerinin kullanımını artırmıştır. Görünür enerji miktarı enerji verimliğini belirlerken kalite konusundaki kıstas ise harmonik bileşenlerin elimine edilmesi ile sağlanmaktadır. Enerji analizörleri akım trafosu ile beraber kullanılmaktadır. Ölçümlerini akım trafosu yardımı ile yapar. Enerji Analizörü Bağlantı Şemasını inceleyerek Enerji Analizörü ile akım trafosu birlikte kullanımını daha iyi öğrenmiş olursunuz.

Çok Fonksiyonlu Enerji Ölçerler kullanım özellikleri bakımından iki ayrı kategoride inceleyebiliriz. https://www.3faz.com/olcu-aletleri  
1)Pano tipi enerji analizörleri
2)Taşınabilir enerji analizörleri

Ülkemizde birçok enerji trafosunda kullanılan pano tipi enerji analizörleri olduğu gibi genelde arıza ekiplerinin kullandığı taşınabilir enerji analizörleri de mevcuttur. Taşınabilir enerji analizörleri pano analizörünün arızasını tespit etmek, ölçüm değerlerinin karşılaştırmak ya da değer kontrolü amacıyla kullanılabilir.

Enerji analizörleri hangi parametrelerin ölçümünde kullanılır?
Bu cihazların şebeke üzerinde ölçüm yaptığı ve depoladığı birçok parametre vardır. Maddeler halinde gösterecek olursak:
1) Faz-Nötr ve Faz-Faz gerilimlerini ölçer,
2) Anlık akım,
3) Anlık aktif güç,
4)Reaktif güç,
5)Kapasitif güç,

Ölçümü yapabildiği gibi saatte harcanan Aktif, Endüktif ve Kapasitif değerleri de ölçmektedir. Bunlarla birlikte enerji verimliliği için harmonik bozulmaları da ölçmektedirler.
Düzenli takip edilmediği durumlarda enerji sağlayıcı şirketler tarafından faturanıza ceza yansıtılabilmektedir. Genel olarak bu amaçla kullanılan enerji analizörleri belirli haberleşme portları sayesinde anlık olarak ölçüm yaptığı değerleri sizlere ulaştıracaktır.

Ölçümlerde herhangi bir hata görmeniz durumunda enerji sağlayıcınızla irtibata geçerek durumu bildirmeniz oldukça faydalı olacaktır. Bu tarz durumlara genel olarak yarı iletken anahtarlama elemanlarının sayısının fazla olduğu işletme ve mekanlarda karşılaşılmaktadır. Ayrıca enerji analizörüyle şebekede oluşabilecek olan dalgalanmaları tespit edebilir, müdahale edebilirsiniz. Bu sayede elektronik kartla kumanda edilen cihazlarınızda kart arızası problemlerini önlemiş olabilirsiniz.

Enerji Analizörü Bağlantı Şeması
enerji analizörü bağlantısı

Enerji Analizörü Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Çok Fonksiyonlu Enerji Ölçerler(Enerji analizörü), elektrik tesisatlarını izlemek için kullanılır. Çok İşlevli bir enerji ölçer, voltaj, aktif güç, görünen güç, akım, güç faktörü, reaktif güç, Aktif enerji, faz açısı vb. Gibi tüm elektriksel parametreleri izler ve ölçer. Bu cihaz, özellikle kesin, doğru ve güvenilir ölçümün gerekli olduğu durumlarda kullanılır. Enerji analizörü kullanmanın avantajlarına bir göz atalım.

  1. Çok işlevli bir enerji sayacı, endüstri sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Motor kontrol panoları (MCC), kontrol panelleri, Jeneratör panoları, güç dağıtım panoları (ADP) vb. İçin yaygın olarak kullanılmaktadır.
  2. Enerji analizörü, dünyadaki endüstriler için çok kullanışlıdır. Enerji tüketimini sürekli izleyerek ve takip ederek enerji maliyetini düşürmeye yardımcı olur.
  3.  Elektrik sistemindeki temel arıza bulguları için kullanılabilen elde tutulan bir cihaz da olabilir. Aynı zamanda, hesaplamasında yüksek derecede doğruluk sağlayabilen bir ölçüm aracı olabilir.
  4. Bunlar, ofis aletleri, endüstride kullanılan elektronik cihazlar, güç kaynakları, motor kontrolleri ve kablolama sistemi gibi çok çeşitli elektrik sorunlarının giderilmesinde yardımcı olur.

https://www.3faz.com/otomasyon-urunleri

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here