Enerji Kimlik Belgesi

Enerji kavramı artık çok etkin biçimde sosyal yaşamda görülmeye başlanmıştır. Özellikle de çeşitli iş kollarında enerji kavramı çok daha iyi ve kapsamlı biçimde karşımıza çıkmaktadır. Özellikle de elektrik enerjisi, mekanik enerji ve kinetik enerji gibi önemli enerji türleri çeşitli bilimler tarafından da fazlasıyla kullanılmaktadır. Peki enerjinin daha verimli biçimde kullanılmasını sağlamakta olan enerji kimlik belgesi nedir? Enerji kimlik belgesi ne işe yarar? İşte enerji kimlik belgesi ile ilgili gerekli detaylar…

Enerji Kimlik Belgesi, binalar kapsamında mevcut enerjinin olabildiğince verimli kullanılması, çevrenin korunması, israfın önlemesi, binanın gerekli enerji ihtiyacı, ısıtma/soğutma sistemleri ve yalıtım özelliklerini genel kapsamlı olarak içeren bir belge türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Son derece önemli olan ve enerjinin korunarak en verimli biçimde kullanılmasını sağlamakta olan enerji kimlik belgesinin edinilerek var olan enerji en verimli biçimde kullanılabilir.

Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama

Binaların ısıtma, soğutma, aydınlatma, havalandırma ve sıhhi sıcak su ihtiyaçlarının karşılanması için tükettiği enerji miktarını ve dolayısıyla bu tüketim ile birlikte çevreye salınan sera gazı emisyon oranını gösteren enerji kimlik belgesi olmadan, yapılar kapsamında alım, satım ve kiralama işlemleri gerçekleştirilemez.

Enerji kimlik belgesinin sorgulanması için e-devlet sistemini aktif biçimde kullanmak gerekmektedir. Bunun için ilk olarak www.turkiye.gov.tr internet sitesi üzerinden sisteme giriş yapılarak gelen ekranda Enerji Kimlik Belgesi yazılması ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Enerji Kimlik Belgesi sorgulama sayfasına erişim sağlanması gerekmektedir.

Sistemde bu yolları izleyen kullanıcılar gelen sayfada yer alan seçeneklerden “ikamet ettiğim bina” veya “diğer bina”dan kendisine uygun olan seçeneği seçerek sorgulama yapabilir. İkamet ettiği bina seçeneği işaretlenirse adres kaydınıza ait binadaki Enerji Kimlik Belgesi sorgusunu görebilirsiniz.

Ancak diğer binalar seçeneğini seçerseniz, sorgulama yapmanız gereken binanın UAVT (Ulusal Adres Veri Tabanı) no değeri girilerek sorgulama yapmanız gerekmektedir. Bu kısımda dikkat edilmesi gereken husus ise bu sorgulamanın 1 Kasım 2017 tarihinden itibaren Enerji Kimlik Belgesi almış binalar için erişim yapmasıdır.

Enerji Kimlik Belgesi Ne İşe Yarar

Çok önemli işlerde ve çalışma alanlarında kullanılabilecek olan enerji kimlik belgesi ne işe yarar sorusu da bir hayli fazla sorulan sorular arasında yer almaktadır.  Enerji kimlik belgesi düzenleme çalışmaları kapsamında yeni yapılacak olan binaların kendi enerjisini kendi üreten verimli binalar olarak tasarlanmasının sağlanması ve mevcut binaların da enerji üreten verimli binalar olarak yeniden düzenlenmesinin sağlanmasına katkı sunmaktadır. Ayrıca enerji kapsamında da %70’leri geçen bir oranda dışa bağımlı bir hale gelen ülkemiz, enerji maliyetlerinin son derece azaltılmasını da amaçlamaktadır.

Bu kapsamda enerji kimlik belgeleri son derece önemli olup enerjiden tasarruf sağlanması ve neticesinde de binaların enerji anlamında daha verimli olmasını sağlamaktadır. Bu noktada hemen her bina sahibinin enerji kimlik belgesine sahip olması da gerekmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi Ücreti

Enerji kimlik belgesi ücreti daire sayınız, müstakil yapı, ticari yapı ve yeni ya da eski yapı kapsamında değişiklik göstermektedir. Sizler de enerji kimlik belgesi alarak binalardaki enerji verimliliğini artırmak istiyorsanız bu kapsamda çeşitli internet siteleri üzerinden enerji kimlik belgesi ücreti hesaplama işlemlerinden yararlanabilirsiniz. Böylece elinizdeki yapılara uygun olarak enerji kimlik belgelerine sahip olabilir ve bu sayede ödemeniz gereken ücreti de öğrenmiş olursunuz.

Enerji Kimlik Belgesi E-Devlet

Enerji kimlik belgesine sahip olmanın yollarından biri olarak bahsettiğimiz e-devlet sistemi üzerinden gerekli enerji kimlik belgesini elde edebilirsiniz. Bu kapsamda sizlere birçok katkı sağlayacak olan enerji kimlik belgesi e-devlet sistemi üzerinden talep edilebilir ve başvurular gerçekleşebilir. Sizler de enerji tasarrufu başta olmak üzere bina verimliliklerinin artması bağlamında ihtiyaç duyulan enerji kimlik belgelerine sahip olmak için e-devlet sistemini kullanabilirsiniz.

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır

Bina sahiplerinin mutlaka alması gereken enerji kimlik belgeleri nasıl alınır sorusu da en sık sorulan sorular arasında yer almaktadır. Bu kapsamda yöneticiler ya da bina sahipleri, kimlik belgesini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafınca yetkilendirilmiş enerji verimliliği danışmanlık şirketlerine başvuru yaparak alabilirler. Ayrıca yine bahsettiğimiz üzere e-devlet sistemi üzerinden de başvurular gerçekleşerek enerji kimlik belgesi için taleplerde bulunabilirsiniz. Böylesine kapsamlı ve bir o kadar da enerji verimliliği sunmakta olan enerji kimlik belgesi için eğer bina sahibi iseniz sizler de kesinlikle başvurular gerçekleştirerek taleplerde bulunmalısınız.

Enerji Kimlik Belgesi Veren Firmalar

Enerji kimlik belgesi veren firmalar kapsamında fazlasıyla araştırmaların yapılması gerekmektedir. Çünkü yasal olmayan yollarla da enerji kimlik belgesi veren firmalar mevcuttur. Yasal düzenlemeler ile birlikte sizler de yasalara uygun biçimde enerji kimlik belgeleri için başvurularınızı gerçekleştirerek bu alandaki ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Böylesine kapsamlı ve verimli enerjileri sunduğu için de avantajlı olan enerji kimlik belgelerini sizler de talep edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here