Ericsson Çinli operatörlerle 5G anlaşması kazandı

5G sözleşmesini Ericsson ile China Mobile, Telecom ve Unicom arasında imzalandı.

Ericsson, Çin Mobil’in ülke çapında yeni radyo (NR) bağımsız sunumunun ikinci aşaması için 5G radyo erişim ağı (RAN) ve 5G çekirdek bileşenleri de dahil olmak üzere 5G sözleşmesi anlaşmasının yapıldığını söyledi.

China Mobile’ın 2020 sonuna kadar 300.000 adet 5G baz istasyonu yapmak hedeflerini açıkladı. Şuan 80.000 adet 5G baz istasyonuna sahiptirler.5G sözleşmenin büyük kısmı ise Huawei ve ZTE firmalarına gitti.

China Telecom ve China Unicom’un Huawei ve ZTE’ye yaklaşık 4,5 milyar dolarlık ortak 5G sözleşmelerinin büyük kısmını verdiklerini açıkladı.  Ericsson, bu operatörlerle China Mobile ile olan anlaşmaya orantılı olarak daha küçük bir sözleşme imzalamıştı. 5G ödüllerinin %85 Çinli taşıyıcılar Huawei ve ZTE birlikte aldı. Ericsson’un %10 sözleşme yüzdesine sahiptir. %5’lik kısım ise Datang Mobile sahip oldu.

Nokia Güç Kaybediyor

China Mobile, China Telecom ve China Unicom ile yakın zamanda yapılan tüm anlaşmalardan kayda değer bir satıcı Nokia’ydı. 5G sözleşmelerin yaklaşık olarak aynı oranda vermiştir. Çin hükümetinden gelen koordineli bir stratejiye işaret etmektedir.

Nokia CEO’su Rajeev Suri açıklamasına göre, “son kazanç raporunda, şirketin Çin’i bağlamdan dışladığı şirket hakkında birkaç yorum yaptı. “Çin dışında, mevcut bir 4G tabanımızın olduğu müşterilerimizle olan konumumuz güçlü kalıyor ve Arayan Alpha transkriptine göre Suri, yeni 5G müşterileri de ekledik” şeklinde söyledi.

Çin’de pay sahibi olmanın önemli karlılık ve zorlukları olduğunu ve pazarın kendine özgü dinamikleri olduğunu göz önüne alarak, Çin hariç 4G artı 5G payımıza bakıyoruz.

Nokia’nın, ABD’nin Huawei ve ZTE’ye kapışmasına misillemenin bir parçası olarak Amerika Birleşik Devletleri ile olan ilişkisi nedeniyle Çin tarafından gizlendiği yönünde bazı spekülasyonlar var.

MTN Consulting açıklamasına 2019’un son çeyreğinde en iyi küresel taşıyıcıların Capex harcamalarını gösteren bir grafik yayınladı. MTN’nin araştırması China Mobile’ın son çeyrekte

MTN Danısmalık

  • Capex 5,7 milyar dolar
  • China Telecom 3 milyar dolar
  • China Unicom4 milyar dolar

Toplam 11.1 milyar dolar bir harcama gerçekleştirmiş oldular.

Analist firması Jefferies’e göre, büyük üç Çinli taşıyıcının 2020 için; Capex’i yıllık % 11’lik bir artışı temsil ediyor.

China Mobile için bu yıllık oran ise % 8,5 olmuştur.

Ericsson CEO’su Börje Ekholm yaptığı açıklamada; “ geçtiğimiz yılın ilk çeyreğindeki 2020 kazanç çağrısında şirketin 2020’nin ikinci yarısında kısmen Çin kaynaklı bir ivme beklediğini” açıkladı.

Ericsson 1 milyar dolar ödülün sahibi oldu. Yapılan son sözleşmede %10 gibi bir pay almıştır.

Ericsson’un China Mobile ile anlaşması

Ericsson’un China Mobile ile yaptığı anlaşma sonucu China Mobile, Ericsson ile 5G RAN ortaklığını 17 ilde yayılacaktır. Yapılan çalışmalar ile Ericsson iki eyalette 5G çekirdek ağ ekipmanı sağlayacak ve beş eyaleti daha kapsayacak.

Ericsson’un 5G core ağı ile, ağ fonksiyonları sanallaştırma altyapısına (NFVI) dağıtılacak, bu da sanal makineler ve kaplar kullanan bir telco bulut platformu olduğu anlamına gelmektedir.

China Mobile bununla beraber operasyon destek sistemlerine otomasyonu getiren Ericsson’un Dinamik Orkestrasyonunu da kullanacaktır. Bir önceki yapılan anlaşmanın bir parçası olarak Ericsson, China Mobile’a Cloud VoLTE, bulut birleşik veri yönetimi ve politikası da sağlıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here