ETHERLINE GUARD

Veri kabloları, bilgi akışını sağlayan önemli malzemelerdir. Veri akışının yavaşlamaması veya tamamen durmaması için veri kablolarının ömrünün takip edilmesi son derece önemli bir konudur.  ETHERLINE GUARD, bir veri kablosunun performansını değerlendiren ve bunu bir gösterge olarak yüzdeye dönüştüren kompakt bir izleme cihazıdır.

Erken teşhis ve müdahale, aniden ortaya çıkan makine arıza sürelerini önlemeden önemli bir araçtır. Bunun önlenmesi için LAPP firması ETHERLINE GUARD adlı ürününü piyasa sürdü. Bu cihaz sayesinde, Ethernet tabanlı otomasyon teknolojisi ağlarında arıza riski olan veri kablolarının hizmet ömrünü izleyebilmektedir.

Kablolar genellikle uzun yıllar dayanan malzemeler olsa da güçlü burulma, zorlu çevresel şartlar gibi nedenlerden dolayı sürekli yüksek hızlarda veri akışını sağlayamayabilirler. Hatta zorlu koşullara sürekli olarak maruz kalmaya devam ettikleri zaman veri akışının durma noktalarına gelecek kadar yavaşlaması riski de bulunmaktadır.

Üretkenliği etkileyen öngörülemeyen durmaları önlemek için bağlantı sistemlerinin izlenmesi son derece önemlidir. LAPP’ın yenilikçi çözümü ETHERLINE GUARD, bir veri kablosunun performansını değerlendiren ve gösterge olarak yüzdeye dönüştüren kompakt bir izleme cihazıdır.

ETHERLINE GUARD cihazında yer alan gösterge, kablonun fiziksel özellikleri ve veri iletimi hakkında bilgileri verilerle kullanıcıya sunmaktadır. Gerçek zamanlı durum göstergesi, bir kablonun aşınma sınırının tespit edilmesini ve kabloyu değiştirmek veya kurulumunuzun bakımını planlamak için doğru anı önceden planlamayı sağlar.

Veri Kablolarının Ömrünü İzleyen ETHERLINE GUARD’ın Kullanım Alanları ve Avantajları

LAPP, özellikle IEEE 802.3 standardına göre 100BASE-TX iletim standardına (100 Mbit/s’ye kadar) uygun veri kabloları ve iki yönlü EtherCAT, EtherNET/IP, PROFINET için ETHERLINE GUARD‘ın kullanılmasını öneriyor. ETHERLINE TORSION Cat.5 veya ETHERLINE PN Cat.5 FD kabloları, birçok endüstrideki farklı uygulamalarda kullanılmaktadır. Bu kablolar, genellikle robotik kollarda gibi enerji zincirlerinin, önemli bir parçasıdır. ETHERLINE GUARD, IP 20 koruma derecesi sayesinde dağıtım panoları için kullanılabilir.

Veri kablolarının ömrünü izleyen ETHERLINE GUARD’ın avantajlarını inceleyelim.

  1. İki Kompakt Versiyon

Veri kablosu izleme cihazı ETHERLINE GUARD, çok az yer kaplayan (49 mm genişlik, 76,5 mm yükseklik ve 36 mm derinlik) çok kompakt bir tasarıma sahiptir. Cihaz 24 V DC ile çalışır, -40 ila +75 °C sıcaklık aralığı uygun bir şekilde tasarlanmıştır. DIN EN 60529’a standardına uygun bir şekilde tasarlanan bu cihaz, darbe ve titreşime dayanıklıdır. Cihaz, takip edilecek olan kritik uygulama veya izlenecek kablo ile kontrolör tarafı arasında bir veri kablosu düğümü ile bağlanır.

Cihazda, kritik uygulamadan cihaza giden veri kablosunun izlenmesi için RJ45 konnektörlü bir GUARD/veri portu ve ayrıca RJ45 konnektörlü veri kablosu için bir DATA portu bulunur ve cihazdan kontrolöre gider. Bakım verileri, LAN konektörüne (PM03T varyantı) üçüncü bir veri kablosu bağlanarak veya Wi-Fi için anten bağlantısı (varyant PM02TWA) kullanılarak daha yüksek seviyeli bir kontrolöre iletilebilir. Her iki varyant da MQTT ile bulut iletişimi için yapılandırılabilir. Harici SMA anten bağlantısı, cihaz panodayken güvenli bir iletim yolu sağlar.

  1. Kolay Kurulum

Standart LED ışıklara ek olarak, her RJ45 bağlantı noktasının merkezinde üç adet çok renkli tanılama LED’i bulunur. Çalışmaya hazır olup olmadığının takibi için PWR, izlenecek veri kablosunun durumu için STATUS ve Connect için COM (LAN sürümü) veya WiFi ( WiFi sürümü). Wifi) olarak belirtilir.

LAPP geliştiricileri, cihaza bilerek basit teşhis ve ayar seçenekleri koydular. Devreye alma, otomatikleştirilmiş ve kendi kendine öğrenen parametreleştirme (teach-in) aracılığıyla yalnızca birkaç dakika içinde kurulumu kolayca yapılır. Sadece bir düğmeye basılarak veya web arayüzü aracılığıyla başlatılır. Veri kablosu izleme cihazı ETHERLINE GUARD faydalarından bir diğeri ise uygulamanın yeni veri kabloları veya kablo tasarımı değişiklikleri gerektirmemesidir. Bu, ağ yapısının herhangi bir zamanda güncellenebileceği anlamına gelir.

  1. Güvenilir IIoT iletişimi

LAPP’nin tescilli kestirimci bakım algoritmaları, analiz edilen verilerdeki düzensizlikleri tespit etmeyi kolaylaştırır. İki dijital çıkış Q1 ve Q2, kablonun durumunun modüle edilmiş bir analog sinyal olarak çıkmasına izin verir ve kullanıcı, Q1 anahtarlama çıkışı için alarm eşiğini belirleyebilir. Hem LAN hem de Wi-Fi varyantları, kablo durumunu MQTT aracılığıyla verebilir.

LAN varyantı LAN-RJ 45 bağlantısına sahipken, Wi-Fi varyantı kablosuz olarak iletişim kurar. ETHERLINE GUARD, kablo durumunu yüzde olarak sürekli olarak hesaplar ve kablonun performansı veya iletim özellikleri bozulursa ve arıza riski varsa bir alarm tetikler.

Alarm eşiği, fabrika ayarlarında varsayılan olarak %80’e ayarlanmıştır, ancak bireysel istenirse %99 ile %21 arasında bir değer verilebilir. LAPP, veri kablosu izleme cihazı ETHERLINE GUARD sayesinde müşterilerini, akıllı fabrika yolunda bir adım daha ileriye taşımaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here