Ev Pili Enerji Depolama

Enerji depolama, fazla enerjinin tekrar kullanılmak üzere aynı veya farklı bir formda depolanması işlemine denir. Enerji depolama sistemleri, önceden beri süregelen bir sistem olmasına rağmen özellikle yenilenebilir enerjiye verilen önem ile birlikte tekrar popüler olmuştur. Yenilenebilir enerji sistemleri tarafından üretilen enerjinin kullanılmasından arta kalan enerjinin depolanması, enerji depolamanın konusudur.

Enerji depolama sadece büyük bir sistemin değil aynı zamanda daha küçük bir sisteminde parçası olabilir. Örneğin evde üretilen fazla elektriğin depolanması konusu ele alındığında evde enerji depolama da mümkündür. Güneş panellerinizi bir güneş piline bağlayarak evinizi bir mikro şebekeye dönüştürebilirsiniz; kendi elektriğinizi üretmek, kullanmak ve depolamak için.

Evde enerji depolama, fazla elektriği daha sonra tüketmek üzere depolamanıza izin veren bir pilden oluşur. Fotovoltaik sisteminiz tarafından üretilen güneş enerjisi ile birleştirildiğinde piller, gün boyunca üretilen enerjiyi günün her saati kullanmak üzere depolamanıza olanak tanır. Batarya enerji depolama sistemleri, elektrik kullanımını optimize edebildiğinden, evinizdeki güneş enerjisi sisteminin en verimli şekilde çalışmasını sağlar. Aynı zamanda, son derece düşük yanıt süreleriyle, güç kaynağındaki geçici kesintiler durumunda sürekliliği de garanti ederler. Evde enerji depolama, enerji öz tüketimini daha da destekler. Yenilenebilir bir kaynaktan gün içinde üretilen fazla enerji daha sonra kullanılmak üzere yerel olarak depolanabilir, böylece elektrik şebekesine bağımlılık derecesi azaltılabilir. Bu nedenle bir enerji depolama pili öz tüketimi daha verimli hale getirir.

Ev pil depolama sistemleri, kurulumda bir güneş enerjisi sistemine dâhil edilebilir veya mevcut bir sisteme eklenebilir. Güneş enerjisini daha güvenilir hale getirdikleri için, güneş enerjisinin düşen fiyatları ve çevresel avantajları onu geleneksel enerji üretimine giderek daha yaygın bir alternatif haline getirdikçe, bu depolama sistemleri giderek yaygınlaşmaktadır.

Ev Pili Enerji Depolama Sistemi Nasıl Çalışır?

En yaygın kullanılan tip olan lityum-iyon pil sistemleri birkaç parçadan oluşur.

  • Pil tedarikçileri tarafından üretilen ve pil modüllerinde birleştirilen pil hücreleri (entegre pil sisteminin en küçük birimi).
  • Bir DC akımı oluşturan bağlı modüllerden oluşan pil rafları. Bunlar birden fazla rafta düzenlenebilir.
  • Pilin DC çıkışını AC çıkışına dönüştüren bir invertör.
  • Batarya Yönetim Sistemi (BMS) bataryayı kontrol eder ve genellikle fabrikada üretilen batarya modülleriyle entegredir.

Genel olarak, güneş enerjisi pil depolaması şu şekilde çalışır: güneş paneli, depolandığı pil raflarına veya sıralarına bağlı olan bir kontrolöre bağlıdır. Gerektiğinde, pilden gelen akım, onu alternatif akımdan (AC) doğru akıma (DC) veya tam tersine dönüştüren küçük bir invertörden geçirilmelidir. Ardından akım bir sayaçtan geçer ve seçtiğiniz duvar prizlerine verilir.

Ev Pili Enerji Depolama Sistemi Ne Kadar Enerji Depolayabilir?

Enerji depolama gücü kilovat saat (kWh) cinsinden ölçülür. Akü kapasitesi 1 kWh ile 10 kWh arasında değişebilir. Çoğu ev, 10 kilovat saat depolama kapasitesine sahip bir pili tercih eder. Bu, pilin tamamen değiştirildiğindeki çıkışıdır.

Bir pilin ne kadar güç depoladığı sorusu göz önüne alındığında, çoğu ev sahibi genellikle yalnızca buzdolabı, telefonları şarj etmek için birkaç priz, ışıklar ve wifi sistemi gibi yalnızca en önemli cihazlarını pile bağlamak için seçer. Tam bir elektrik kesintisi durumunda, tipik bir 10 kWh pil tarafından depolanan güç 10 ila 12 saat arasında dayanır. 10 kWh’lik bir pil, bir buzdolabını 14 saat, bir televizyonu 130 saat veya tek bir LED ampulü 1.000 saat çalıştırabilir.

Evde Enerji Depolamanın Faydaları Nelerdir?

Ev tipi enerji depolama bataryası sayesinde enerji şebekesinden tüketmek yerine kendi ürettiğiniz enerji miktarını artırabilirsiniz. Bu, evlerin veya işyerlerinin kendi elektriğini üretebilme kapasitesi anlamına gelen öz tüketim olarak adlandırılır ve günümüzün enerji geçişinde önemli bir kavramdır. Öz tüketimin avantajlarından biri, müşterilerin elektrik şebekesini yalnızca kendi ürettikleri elektriği kullanmadıkları zamanlarda kullanması, böylece maliyetten tasarruf etmeleri ve elektrik kesintisi riskinden kaçınmalarıdır.

Öz tüketimden veya şebekeden çıkmak, enerji bağımsızlığı, enerji ihtiyaçlarınız için bir kamu kuruluşuna bağımlı olmadığınız anlamına gelir. Bu, sistemi kullanan kişilerin, fiyat artışlarından, arz dalgalanmalarından ve kesintilerden korunmasını sağlar. Güneş panellerini tercih etmenizin ana nedenlerinden biri karbon emisyonunu azaltmaksa, sisteminize pil eklemek, sera gazı emisyonlarınızı ve evinizin karbon ayak izini azaltmak açısından maksimum performansı almanıza yardımcı olur. Tamamen ücretsiz olan temiz, yenilenebilir bir enerji kaynağından, yani güneşten güç depolayacağınız için ev enerji depolama sistemleri de uygun maliyetlidir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here