evde elektrik tasarrufu

Yaşam alanlarımızda kullandığımız elektrik karşılığında düzenli olarak ödeme yaparız. Evinizin çevresinde elektrik ve paradan tasarruf etmek için uygulayabileceğiniz birçok yol bulunuyor. Bu yolları kullanarak aylık elektrik maliyetinizi azaltabilirsiniz.

Elektrikten tasarruf etmek sadece maliyet olarak değil aynı zamanda enerji kaynaklarını korumak için de önem taşıyan bir konudur. Tasarruf ettiğiniz her kilowatt saat (kWh) elektrik, bir güç istasyonunun ürettiği bir kilograma yakın karbondioksiti üretmemesi anlamına gelmektedir. Bu da enerji tasarrufunun her anlamda bize ve çevremize sağladığı faydanın ne kadar büyük olduğunu gösterir. Bu yazımızda sizler için enerji para tasarrufu hakkında kullanabileceğiniz bazı ipuçlarını derledik. işte evinizde elektrik ve paradan tasarruf etmenin 30 yolu:

1.Enerji tasarrufu sağlamak için şofben ve çatıda bulunan tüm sıcak su borularının fiberglas veya gazete ile iyi bir şeklide izole edildiğinden emin olun.

2.Elektrikli şofben termostatınızı 55 derece ile 60 derece arasında ayarlayın.

3.Işıkları sürekli açık tutmayın. Gerekli olmadığında kapalı konuma getirin.

4.Ampul tercihi yaparken daha yüksek watt değerine sahip ampullerden uzak durmaya çalışın.

5.Harekete duyarlı lambalar elektrik tüketimini azaltmaktadır, bunu kullanabilirsiniz.

6.Sıradan ampul kullanmayı bırakın ve led ampul kullanmaya özen gösterin. . Ledli ampul ler diğer ampul lere göre daha az elektrik harcamaktadır.

7.Evinizin dışını aydınlatmak daha düşük enerjiye ihtiyaç duyan lambaları tercih edin.

8.Isıtıcı tercihini doğru yapmaya özen gösterin, kızılötesi elektrikli ısıtıcılar enerjiyi en verimli kullanan ısıtıcılar dır.

9.Kullanılmayan herhangi bir cihazın fişini çekin: Sokete takılı olan cihazların kapalı olsalar bile enerji kullanmaya devam ettiğini biliyor musunuz? Cezve gibi küçük bir cihaz fişi prize takılı olsa bile, kahve yapmak için uzun zaman önce kullanılmış olsa bile, yavaşça enerji tüketmeye devam eder.

10.Elektrikli battaniye kullanarak gece ısıtıcı kullanmayı bırakabilirsiniz. Yatağa girdiğiniz andan itibaren elektrikli battaniyeleri kapalı konuma getirmeyi unutmayın.

11.Isıtıcılarda termostat olduğundan emin olun.

12.Bulaşık makinesini çalıştırmadan önce tamamen doldurmaya özen gösterin.

13.Elektrikli su ısıtıcıları ( kettle ) resistanslı olduğu için fazla enerji harcamaktadırlar bunun için ısıtılmak istenen su miktarını ölçekli koyarak suyun daha çabuk ısınmasını sağlayarak hem zamandan tasarruf ederek ısıtıcının gereksiz çalışmasını önleriz.

14.Ütünün en yüksek güç tüketimi, optimum sıcaklığa ulaşana kadar takıldığında ortaya çıkar, bu nedenle ütüyü tek bir giysi için takmanın bir anlamı yoktur; Elbette hepsini ütülemek için kıyafet biriktirirseniz enerji tasarrufu yapacaksınız. Ayrıca, hafif nemliyken ütüleyin.

15.En modern klima cihazları her durumda tüketimini ayarlayan bir ECO moduna sahiptir, ECO modu,% 40’a kadar daha az enerji tüketmektedir.

16.Bulaşık veya çamaşır makinesi satın alırken ekonomik program ve kısa programı olup olmadığına dikkat edin.

17.Bulaşık makinesi, fırın ve çamaşır makinası ile buzdolabını uzak konumlandırın. Bulaşık makinesinin sıcaklığı buzdolabının daha fazla çalışmasına neden olur.

18.Gündüz evde az zaman harcıyorsanız veya çamaşır makinesini veya bulaşık makinesini geceleri koymayı göze alabiliyorsanız, daha ucuz olan Gece tarifesini kullanın.

19.TV ekranının parlaklığını azaltmak tüketimi% 30 ile% 50 arasında azaltır.

20.Yiyecekleri tamamen pişirmeden önce tabakları veya fırını kapatın. Bu, pişirmenizi enerji kullanmadan bitirmenizi sağlar.

21.Fırını önceden ısıtmayın. Bu genellikle yanlış bilinen bir bilgidir. Yüksek sıcaklıklar ve yavaş pişirme süreleri gerektiren yiyecekler dışında fırını önceden ısıtmak gerekmez.

22.Fırının kalan ısısını kullanın. Fırınınız kapatıldıktan sonra 15 ila 30 dakika ısıyı korur. Tatlıları, ruloları ısıtmak veya kraker ve çerezleri tazelemek için bu serbest ısıyı kullanın.

23.Evlerimize beyaz eşya alırken en çok dikkat etmemiz nokta aldığımız cihazın enerji tüketimin az olmasına dikkat edelim. Enerji tüketimleri A / A+ / A++ / A+++ olarak sınıflandırılır.

24. Elektriklisüpürgenin çöp torbasının dolu olmamasına dikkat edelim Küçük ve orta miktarlarda yiyecek pişirmek için mikrodalga fırını kullanın. Daha büyük et kısımları için geleneksel bir fırın veya düdüklü tencere kullanmak daha iyidir.

25.Buzdolabının kapağını uzun süre açık tutmayın.

26.Evden uzun süre uzak kalacağınızda buzdolabını boşaltarak kapamayı tercih edin.

27.Evinize gerekenden daha fazla enerji harcayan cihazlar almayın.

28.Az kirli eşyalarınızı düşük sıcaklıkta ve kısa programlarda yıkayınız.

29.Buz dolabının bulunduğu yerde kenarlarında boşluk bırakarak rahat çalışmasını sağlayabiliriz.

30.Fazla detarjan makinanın çalışmasını zorladığı için makinaya gereğinden fazla detarjan koymayalım.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here