Evlerde En Çok Meydana Gelen Elektrik Arızaları

Ev sakinlerinin zaman zaman evlerde karşılaştıkları elektrik arızaları can sıkıcı olabilir. Elektrik tehlikelidir ve bu yüzden  can güvenliğimiz için çok önemlidir. Bugün sizlere günlük hayatta insanların evlerde en çok karşılaştığı elektrik arızalarını maddeler halinde arızaların hangi sebeble meydana geldiğini açıklayaçağız. Yazımızda belirtmiş olduğumuz arızaları gidermek için bu işin ustalarını yani elektrikcilere danışarak çözüme ulaşmaya çalışın.

“Önemsiz görünebilecek küçük bir elektrik probleminin bile elektrik çarpmasına veya büyük maddi hasara yol açabileceğini unutmayın.”

Sık Meydana Gelen  Elektrik (Voltaj)  Dalgalanmaları

Elektrik dalgalanmaları, evdeki kabloların zayıf olmasından veya yağışlı havalarda yıldırım düşmelerinden, elektrik hatlarındaki hasarlardan, hatalı cihazlardan ve evdeki kötü elektrik kablolarından kaynaklanabilir.  Sık görülen elektrik dalgalanmaları evinizde veya işyerinizde kullandığınız elektrikli cihazlar zarar görmemesi için cihazları prizden çıkarmayı deneyin.

Aşırı yükleme

Kullanmış olduğunuz armatür ve avize  daha yüksek watt değerinde kullanılan bir ampule veya başka bir donanıma sahip olmayabilir. Ampulde oluşan yüksek ısı, ampul soketini ve armatürün kablosundaki  yalıtımı eritebilir. Bu bir telden diğerine kıvılcım çıkarır ve elektrik yangınlarına neden olur.

Prizlerde Elektrik Var Lambalar Yanmıyor

Ev tesisatlarında priz ve aydınlatma linyeleri ayrı çekilmektedir. Şöyle açıklayım, sigorta kutusundan lamba ve priz için ayrı sigorta kullanılmaktadır ve bu sigortalardan lamba ve priz için ayrı ayrı  kablo çekilmektedir. Eğer prizde elektrik var ama lambalar yanmıyorsa lambalar için takılmış olan sigorta atmış olabilir bu yüzden anahtara elektrik gelmeyebilir  yada anahtar bozulmuş olabilir.

Sık Sık Sigorta Atması

Genellikle, bir devrenin aşırı yüklendiğine ve çok fazla elektrik yükü  kullandığına dair bir işarettir. Evdeki bütün ısıtıcıların aynı anda çalışıyor olması sigorta atmasına neden olur. Isıtıcılar diğer ev aletlerine göre daha fazla akım çekmektedir. Bu yüzden aynı anda çok fazla ısıtıcı çalıştırmamaya gayret edelim.

Faz Problemleri

Evin bazı odalarında elektrik yok, Apartmanda elektrik var ama bizim evde elektrik yok gibi çok fazla karşılaştığımız bir durumdur. Sebebi evinize gelen 3 faz’dan bir veya iki fazın gitmesi durumunda evdeki bazı odalarda elektrik enerjisi olmayabilir. Aynı durum apartman içinde geçerlidir. Eğer apartmanda bazı evlerde elektrik var bazı evlerde yok ise muhtemelen elektriği olmayan evler giden faz’dan besleniyorlar dır. Bu durum için şehrinizdeki elektrik arıza birimlerinden yardım alabilirsiniz şebekeden kaynaklı olabilir. 3 fazlı sistemde nötr gevşemiş ya da kopmuş olması da problem olabilir.

Prizlerin Kasa Yerlerinden Çıkması

Evlerde en çok karşılaştığımız elektrik arızalardan bir tanesi genellikle kullanıcılardan kaynaklanan arıza çeşidi dir. Kullanıcı prizden takmış olduğu fişi çıkartma esnasında kabloya asılması prizin yerinden çıkmasına sebep olur. Bir fişi prizden çıkartırken bir elimizle prizi tutarak fişi çekmeliyiz.

Yanan koku, kıvılcım

Herhangi bir anahtar veya prizden kaynaklanan bir yanma kokusu fark ettiğinizde, evin bütün sigortalarını indirin. Ayrıca, koku fark edildiğinde uygun ve gerekli onarımlar için bir elektrik ustası ile temasa geçin. Hatalı bir cihaz bağlantısı ve bir kablolama / aşırı yüklenme problemi olabilir. Aynı zamanda oldukça ciddi bir konudur çünkü elektriksel yangının başladığını gösterebilir.

Işık Anahtarları çalışmıyor

Evdeki Işıkları düzgün bir şekilde açıp ve kapatmak kullanmış olduğunuz anahtarın kalitesiz olması anahtarın deforme olmasını kolaylaştırır eğer kullanılan malzemenin kalitesinden eminseniz kablolama hatası olması yüksektir.

Ampullerin sık sık yanması

Ampulleriniz çok sık yanıyorsa, sorununuzun buna uyup uymadığını kontrol edin:

Soket veya devrede gevşek bir bağlantı olabilir.

Watt  miktarının çok yüksek olması

Kablo izolesinin  ışığa yakın olması

Sigorta  Devresinde  ve şebekede zayıf kablo bağlantısı

Şebekede kötü kablo bağlantısı

Alüminyum Kablo kullanımı

Alüminyum kabloların ucuz olması  bakır kablolara göre  alternatif olarak kullanıldığı ve artık güvenli bir seçenek olmadığı için yüksek bir tehlike seviyesine sahiptir. Bunun nedeni, alüminyum kablo  bakır kablo  ile temas ettiğinde ve bağlantılar gevşediğinde korozyon meydana gelerek yangına yol açabilir.

Yanlış Sigorta Kullanımı

Sigorta kutularına, kabloların güvenli bir şekilde taşıyabileceğinden daha yüksek Amper değerine sahip bir sigorta takıldığı  sürece kablodan geçen yüksek akım tellerin aşırı ısınmasına, koruyucu yalıtımlarına zarar vermesine ve yangın riskini arttırmasına neden olabilir.

Kalitesiz ve Sahte Elektrik Ürün Kullanımı

Uzatma kabloları, prizler ve gece lambalarını saçma bir şekilde düşük fiyatlarda satan satıcılar gördüyseniz, dikkatli olun. Endüstri veya devlet standartlarına uymamaları  ve inanılmaz derecede tehlikeli olmaları gibi sahte olmaları veya güçlü olmamaları güçlü bir ihtimaldir  . Elektrikli ürünlerinizi saygın, markalı ve yerleşik bayilerden satın alın ve ürünün TSE kalitesine sahip olmasına dikkat edin .

Lamba Anahtarlarında Kıvılcım Meydana Gelmesi

Işık düğmelerinize dokunduğunuz anda anahtar  sıcaksa veya kıvılcım çıkarsa, kablo tesisatınızın onarılması gerekip gerekmediğini görmek için elektrik ustası çağırın.

Priz ve Anahtardan Ses Gelmesi

Prizleriniz ve anahtarlarınız sessiz çalışmalıdır. Bir prize  fiş  taktığınızda herhangi bir vızıltı, çatlama veya cızırtılı ses duyuyorsanız prize takılı olan fişi hemen çekip bir elektrikçi çağırmalısınız.

Işıklar Çok Parlak veya Loş Yanıyor

Evin etrafındaki bazı ışıklar aşırı derecede parlak görünüyorsa, diğerleri ise loş ise, iki olası nedeni vardır:

  1. Farklı watt gücüne sahip farklı ışık tipleri: Tüm kürelerin aynı olduğundan emin olun.
  2. Kötü faz ve nötr bağlantısı: Bu, bir profesyonel tarafından düzeltilinceye kadar ev için sorunlara neden olmaya devam edecektir.

1 YORUM

  1. Tripleks villa nın orta katında sık sık voltaj düşüklüğü olmasına rağmen alt katta problem yok, örneğin orta katın prizine takılı bulaşık makinası E27 (düşük voltaj) uyarısı veriyor ama alt kat prizden uzatma ile beslediği de bir sorun olmuyor.
    Ne yapmam lazım

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here