Atex-Exproof etiket

Exproof  Explosion Prof kelimesinin kısaltılmışı dır. Petrol, petrol ürünleri, İlaç Fabrikaları, doğal gaz, kömür madenleri ve Demir Çelik Sanayi gibi tehlikeli ve Patlayıcı çalışma ortamlarında  güvenlik amacı ile  kullanılan elektrikli ürünlerdir.

Bu tarz çalışma ortamlarında dışarıya sızan gazlar,  atmosferin birleşmesiyle beraber  patlayıcı ortam meydana getirebilirler ve kullandığımız elektrikli cihazlar çalıştıkları süre boyunca statik ısınma ve çalışma esnasında çıkardıkları ark bulununan bölgeyi tehlikeye düşürür;  ve can güvenliğini  tehlikeye sokacak bir patlamaya  neden olabilir; ve bu tehlikeleri göz önünde bulundurarak tehlikeli tesislerde kullanılan elektrikli malzemelerde farklıdır. Kullanılan bu malzemeler, alev almayacak ve patlamaya sebep vermeyecek olması yönetmeliklerde belirtildikleri için Ex standartlarında lisanslı olarak  üretilmelidirler.  

Ex-Proof (Alev sızdırmaz) elektrik malzemeleri olarak isimlendirilir.  Patlama riski taşıyan tesislerde ex-proof malzemelerin kullanım zorunluluğu  30.12.2006 tarihli ve 26392 sayılı resmi gazetede Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından kabul edilmiştir.

Tehlike Bölgelerinin Sınıflandırılması

ZONE 0: Normal çalışma koşullarında patlayıcı riski yüksek alanlar ZON 0 bölgesine girer.
ZONE 1 : normal çalışma koşullarında  patlama riskinin  belirli zaman aralıklarında  olma ihtimalinin olduğu alanlar  ZONE 1 bölgesine girer.
ZONE 2 : normal çalışma şartlarında patlama riskinin çok az olduğu alanlar ZONE 2 bölgesine girer.

Ex-Proof Cihazların Guruplandırılması

I Gurubu : Metan gazının bulunduğu ortamlarda kullanılan cihazlar. (maden ocakları)
II Gurubu : Metan gazının dışındaki gazlı ortamlarda kullanılan cihazlar.
1. Zone 0 : Tipi ia, s      2. Zone 1 : Tipi  d, e, ib, o, p, g, m     3. Zone 2 : Tipi n
EXPROOF MALZEMELERİN TİPLERİ
D : Alev sızdırmaz  E : Emniyeti yükseltilmiş   İ : Emniyetli  İa : Birden fazla arzılara karşı emniyetli
O : Yağlı ortamlardan korunma  P :Basınçtan koruma  N : Sızdırmaz koruma  S : Özeltip koruma
M : Kapsül içine alma

Atex Nedir?

exproof ve atex nedirAtmospheres Explosibles  Patlayıcı atmosferlerin fransızca terimin adından gelmektedir. Avrupa Birliğinde 9/94/EC sayılı direktif ile tesis edilmiş bir standarttır. Avrupa Birliğinde malların serbest dolaşımının sağlanmasına yardım etmektir. 1 mart 2003 tarinden itibaren Atex kuralları uygulanmaktadır. Patlama riski bulunan ortamlarda kullanılan elektrikli cihazların bu kurala uymaları gerekmektedir; ve kullanılan bu cihazlarda ATEX onayı ve sembolü taşıması gerekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here