Faraday kafesi yıldırım düşmesi sonucunda meydana gelen harici statik elektrik alanlarını bina ve tesise girmesini ve çıkmasını engellemek amacıyla tesislerin ve binaların çatılarına ve dış cebesine iletkenler ile dokuma tel örgü sistemine benzer bi şekilde kurulan bir topraklama sistemidir.

Dış yıldırımlık kurulan bir binaya düşen yıldırım kurulan faraday kafesi sayesinde binanın herhangi bir yerine gelen yıldırımı güvenli bir şekilde yakalanarak yıldırım darbesini iletkenler ile toprağa iletir ve binada ve tesislerde meydana gelebilecek zararları önlemiş olur. faraday sistemi toprak iniş iletkeni , yakalama ucu ve topraklama sisteminden oluşmaktadır.

1836 yılında ingiliz fizikçi michael Faraday’ ın bulduğu bir buluş olduğundan dolayı bu sisteme faraday kafesi adı verilmiştir. Bu sistem dünyada en güvenli yıldırımdan korunma yöntemidir.
Faraday kafesi yapılacak bir binada binanın kafes şeklinde kurulumuna uygun olması gerekmektedir. Bu sistem için alana göre hesaplanmalar yapılarak iletkenler arasındaki mesafeler ayarlanmalıdır. Yapılan hesaplamalar sonucunda kafesten toprağa inecek olan toprak inişleri kaç adet kullanalacağı ve nerelerden ineceği belirlenmelidir.

FARADAY KAFES SİSTEM ELEMANLARI

YAKALAMA UCU : Bina üzerine düşen yıldırımı yapının üzerine isabet etmesini önleyen ve yıldırımdan meydana gelen fazla elektriği toprağa deşarj eden malzemedir. Bronz, pirinç, bakır ve alüminyum malzemelerden yapılır. Kimyasal maddelerin bulunduğu havalandırma bacalarının çıkışlarına 1.5 metre yukarısına takılmalıdır. Binalarda ise çatı üzerine takılan yakalama cubuğu çatı zemininden 15 metre yüksekliği geçmeyecek şekilde takılmalıdır.

İNİŞ İLETKENİ : Faraday kafesini topraklama sistemine bağlayan iletkendir.
TOPRAKLAMA ELEKTRODU : Binayı cevreleyen topraklama elektrodu dur. Topraklama elektrodu toprak ile teması en az %80 olmalıdır.

FARADAY KAFESİNİN KULLANIM ALANLARI

* Kimyasal maddelerinin bulunduğu binalarda
* Haberleşme santrallerin de
* Radyo ve televizyon frekans vericilerinde
* Elektronik labarotuvarlarında
* Hastanelerde
* Hasasas kablosuz alıcıların bulunduğu binalarda
* Kamera yoğunluğu olan binalarda
* Hayati önem taşıyan telekomünikasyon binaları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here