Ferranti Olayı Nedir

Ferranti Etkisi, elektriği bir yerden başka bir yere taşıyan iletim hatlarının sonunda voltajın yükselmesine neden olan bir elektrik olayını tanımlayan bir terim dir. Bu terim 1890 yılında SZ Ferranti, orta mesafeli iletim hattı  veya  uzun mesafeli iletim hatları hakkında şaşırtıcı bir teori ortaya attı iletim sisteminin hafif yüklenmesi veya yüksüz çalışması durumunda, alıcı uç geriliminin genellikle gönderme uç geriliminin ötesine yükseldiğini ve bu da güç sisteminde Ferranti etkisi olarak bilinen bir fenomene yol açtığını gösterir.

Uzun bir iletim hattının, hattın tüm uzunluğu boyunca yüksek miktarda kapasitans ve endüktans oluşturduğu düşünülebilir. Ferranti olayı hattın dağıtılmış kapasitesi tarafından emilen akım, hattın alıcı ucundaki yük ile ilişkili akımdan daha büyük olduğunda meydana gelmektedir.

İletim hatları yükleri hafif olduğunda Endüktif yük üretir daha fazla kapasitör elektronik anahtarlama ile paralel bağlanarak  endüktif yükler tarafından tüketilen reaktif güç geri almak için kapasitörler yardımı ile sağlanır, böylece iletim hattından reaktif güç tüketimi azaltılır. Ancak endüktif yükler kapatıldığında kapasitörler hala AÇIK durumda olabilir. Kondansatörler tarafından sağlanan reaktif güç, endüktans olmadığından iletim hatlarına eklenir. Sonuç olarak, alıcı uçtaki veya tüketici ucundaki voltaj artar ve besleme ucundaki voltajdan daha fazladır. Bu Ferranti etkisi olarak bilinir.

Uzun, Yüksüz Bir İletim Hattında Voltaj Neden Yükseliyor?

Ferranti Etkisi, iletim hattının dağıtılmış kapasitansı tarafından çekilen akım, hattın alıcı ucundaki yük ile ilişkili akımdan daha büyük olduğunda ortaya çıkar. Bu nedenle Ferranti etkisi, hafif yüklü hatlarda ve özellikle şönt kapasitansının karşılık gelen bir havai hattan daha büyük olduğu yeraltı kablo devrelerinde daha büyük bir problem olma eğilimindedir. Bu etki, hat endüktansındaki (şarj akımından dolayı) voltaj düşüşünün gönderen uç gerilimlerle fazda olmasından kaynaklanmaktadır. Bu voltaj düşüşü gönderen uç voltajını etkilediğinden, alıcı uç voltajı artar. Ferranti Etkisi, hat ne kadar uzun olursa ve uygulanan voltaj o kadar yüksek olur.

Ferranti Etkisi yüklenen hatlarla ilgili bir sorun değildir, çünkü hat kapasitif etkisi yükten sürekli olarak bağımsızdır, endüktans ise yüke göre değişir. Endüktif yük eklendikçe, hat kapasitansı tarafından üretilen VAR yük tarafından tüketilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here