fiber internet

Fiber optik kablo, içinden geçen ışığa kendi boyunca yön verebilen, cam fiberlerden oluşmuş bir optik liftir. Bu kablolar sayesinde bakır veya diğer metallerle veri akışının sağlandığı internet türlerine göre uzun mesafelerde bile hızlı ve yüksek değerlerde veri akışı sağlarlar.

Fiber optik kablo 3 bölümden oluşur; çekirdek, cam kılıf ve plastik koruyucu kılıftır. Çekirdek yapısının içinden ışık geçer, bu yapı saç telinden bile ince bir yapıdır. Cam kılıf, ışığın dışarı çıkmasını önlerken, plastik koruyucu ise kablonun dış etkenlerden korunmasını sağlar.

Fiber optik kabloların birbirine eklenmesi, elektrik tellerinin ya da kablolarının birbirine eklenmesinden çok daha zor ve karmaşıktır. Fiberlerin birleştirilecek uçları dikkatlice ayrılmalı ve mekanik olarak eritilerek birleştirilmelidir. Bu birleştirmenin dışında bir de daha sonra ayırma işlemi yapılmak istenen durumlara karşı, özel konnektörlerle de işlem yapmak mümkündür.

Fiber internet nedir? Sorusunun cevabı, fiber optik kablo ve fiber optik kablonun yapısını anlamaktan geçiyor. Fiber internete ışık hızında internet denmesinin sebebini de fiber optik kablo içerisinden gerçekten ışık geçmesinden dolayıdır.

Fiber İnternetin Önemi

Pandemi sürecinden dolayı hepimiz işlerimizi, toplantılarımızı ve eğitimlerimizi internetten yapıyoruz. Bu işlerimizi internetten sorunsuz bir şekilde yürütmek için de fiber internet gerçekten çok önemlidir. Bakır kablolarla verilerin taşındığı, birçok dış etkenden etkilenen bir ADSL ile fiber optik kablolarla mesafelerin önemini kaybettiğini kayıpsız bir fiber internet arasında büyük bir fark vardır.

Birçoğumuzun bulunduğu yerlerin çoğunda ADSL ve VDSL alt yapılar varken, artık hem devlet hem operatörler fiber internet alt yapısı için gerekli adımları atarak Türkiye’nin her yerine ışık hızında götürmeye çalışıyorlar. Özellikle eski bölgelerin dönüşümü biraz zaman alırken, yeni yapıların olduğu yerlere direkt fiber internet alt yapıları kuruluyor.

Vdsl ve adsl alt yapıları karşılaştırdığımız yazımızı okuduğunuz zaman eski tip teknolojilerdeki ulaşabileceğiniz maksimum hızları, alacağınız bu hizmetlerdeki kayıpları gördüğünüzde fiber internetin gerçekten hızlı bir teknoloji olduğunu anlayacaksınız.

Fiber İnternet Sağlayıcıları

Ülkemizde irili ufaklı birçok internet sağlayıcısı bulunmaktadır. Her fiber internet sağlayıcısının kendine özel paketleri vardır. Türkiye’de genelde tercih edilen fiber internet sağlayıcıları: Turkcell Superonline, Türk Telekom, Vodafone ve Türksat’tır.

İnternet sağlayıcılarının kendilerine ait alt yapılır vardır fakat kendilerine alt yapının olmadığı bazı yerlerde internet sağlayıcılarının birbirleriyle aralarında anlaşmaları vardır. Örneğin sizin internet başvurusu yapmak istediğiniz bir eviniz var ve Vodafone’dan hizmet almak istediğinizi düşünelim. O bölgedeki alt yapı Türksat altyapısıysa, Vodafone sizinle yaptığı sözleşme doğrultusunda, Türksat’tan ilgili portu kiralıyor ve Türksat altyapısı üzerinden size hizmet veriyor. Dolayısıyla bu durumda muhatabınız hizmet aldığınız sağlayıcı Vodafone, faturanız Vodafone’dan geliyor fakat Türksat’ın ilgili bölgeyle ilgili bir genel arıza durumu olursa bundan sizde etkilenmiş oluyorsunuz.

Sonuç olarak hizmet sağlayıcınız alt yapısının olmadığı yerde, kendisinden hizmet alma talebinizi geri çevirmeyerek sizin adınıza diğer sağlayıcıya gerekli olan kiralama bedellerini tek seferde ödüyor. Müşterinin ödeyeceği faturalara bu tutarları; paket ücreti + bağlantı ücreti + modem ücreti + kurulum ücreti vb. kalemlerle taksitli olarak yansıtıyor. Bu yüzdendir ki, taahhüt süresi bitmeden ilgili sağlayıcıdan ayrılmak isteyen müşteri, cayma bedeli altında bir takım yüklü ve tek seferde ödeme yapılması istenen bir ücret ile karşılaşır.

Fiber İnternetin Avantajları Nelerdir?

Eğer evinize veya işyerinize, internet bağlatmak istiyorsanız önceliğiniz her zaman fiber internet olmalıdır. Teknoloji açısından en eskiden en yeniye doğru internet teknoloji sıralaması basitçe şöyle diyebiliriz. (Çevirmeli bağlantıyı saymazsak): Adsl – Vdsl –Fiber. Bu yüzden tercihiniz de en yeni teknolojiden; eğer alt yapınız fiber internet teknolojisine müsait değilse, eski teknolojilere doğru olmalıdır.

Bu teknolojilerinin hiçbirinin olmadığı yerlerde Türkiye’deki operatörlerin yeni yeni gündemlerine alıp bizlerle tanıştırdıkları, sim kartlı modem hizmetlerini tercih edebilirsiniz. Turkcell’in superbox, Vodafone’un redbox olarak tanıttığı sim kartlı modemler hakkında bilgi almak için, buraya tıklayarak bu konu hakkındaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Fiber internet teknolojisine yeniden dönecek olursak, geleceğin teknolojisi ve ışık hızında internet olarak tanıtılan fiber internetin avantajlarına göz gezdirelim.

  1. Daha Hızlı: Işık hızını, veriye dönüştürerek hizmet sağladığı için, fiber internet, diğer bağlantı türlerine göre çok daha hızlıdır. Bakır kablolarla taşınan diğer internet teknolojilerine göre çevresel faktörlerden etkilenmez.
  2. Kesintisiz: Fiber optik kabloların diğer kablo türlerine göre daha koruyucu bir yapısı vardır. Bu yüzden kabloda kopma gibi bir fiziksel sorun yaşamayacağınız için, kesinti yaşamazsınız.
  3. Telefon Hattına İhtiyaç Duymaz: Eski tip internet teknolojilerinde telefon hattına ihtiyaç vardır. Fakat fiber internet sahibi olmak için telefon hattına ihtiyaç duyulmaz. Sabit telefon hattı olmadan da fiber internet hizmeti almanız mümkündür.
  4. Çevreye Duyarlı: Bakır kablolar ısınıp – soğutma sistemlerine ihtiyaç duyarken, fiber internet; optik kabloları sayesinde böyle bir sisteme ihtiyaç duymadığı için çevreye daha duyarlıdır.
  5. Geleceğin Teknolojisi: Hem kullanılan fiber optik kablolama türü olsun, hem bu kablolar sayesinde ışığın yönetilebilirliği gibi birçok avantaj fiber internetin geleceğin teknolojisi olduğunu göstermektedir. Ülkemizde ve dünyada fiber internet teknolojisine verilen önem her geçen gün artmaktadır. Bu artış, fiber internetin kullanım alanlarını da yaygınlaştırdığı için, fiber internet teknolojisinin daha çok geliştirilebilirliği yönünde Ar-ge çalışmaları da yapılmaya devam etmektedir.

Fiber internetin geleceğin teknolojisini olduğunun bir ispatı ise; Dünya’nın daha önce tanıştığı, ülkemize ise geçte olsa gelen 5G teknolojisidir. 5G teknolojisinin kullanım alanları ve avantajlarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Dünyadaki fiber internet teknolojisi sayesinde ulaşılabilen maksimum hız rekoru 178 terabittir. Şu anda Türkiye’deki alt yapı itibariyle ulaşılabilecek maksimum fiber internet hızı ise 100 Mbps’dir. Dünya’daki fiber internet hız kullanımına baktığımız zaman, ilerleyen günlerde ülkemizde gerekli alt yapıların geliştirilmesi durumunda, fiber internet hızlamızı gerçekten devasa rakamlara ulaştırabileceğimizi görmekteyiz.

Bu yazımızda size fiber internet teknolojisinden bahsettik. Siz de konuyla ilgili görüş, istek, öneri ve tavsiyede bulunmak isterseniz, yazımızın altında yer alan “ bir cevap bırak “ kısmını kullanıp yorum yazarak, hem bizle hem de diğer kullanıcılarla bilgi paylaşımı yapabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here