Fiber Optik ayırıcı nedir

Fiber optik ayırıcı,optik fiber bağlantısındaki, esas olarak bir ışık  iki veya daha fazla fiber arasında dağıtılmasını sağlayan pasif bir optik cihazdır. Ayırıcı pasif optik ağda (EPON, GPON, BPON, FTTX, FTTH vb.) Birçok abonede tek bir PON ara yüzünün paylaşılmasına izin vererek optik fiber bağlantıdaki en önemli pasif cihazlardan biridir.

FBT ayırıcılar ( kuplörleri) bir optik fiberde birden fazla optik fibere dağıtmaktır. 1 × 2, 1 × 4, 1 × N veya 2 × 4, M × N olmak üzere birçok dağıtım türü vardır. FTTH’nin genel mimarisi: OLT (bilgisayar odası ofis sonu) ODN (pasif optik ağ dağıtım sistemi) ONU (kullanıcı sonu), içinde optik ayırıcı ODN’de birden çok son kullanıcının bir tanesini paylaştığını anlamak için uygulanır.

PON arayüzü. PON yapısında, binaların dağıtımı, villaların dağıtımı gibi dağınık ve düzensiz olduğunda, mesafe çok uzaktır ve kullanıcıların yoğunluğu düşük olduğunda, merkezi bölmenin kullanımı kaynakların tam olarak kullanılmasını ve çevreyi kapsayabildiğini gösterir. Optik ayırıcı, bir PON sisteminde en büyük zayıflamaya sahip bileşendir.

FBT ve PLC Optik Bölücü

FBT ayırıcı, çelik, elyaf, sıcak yatakhane ve diğerleri gibi kolayca bulunabilen malzemelerden yapılır.  PLC splitter üretim teknolojisi daha karmaşıktır. Yarı iletken teknolojisi üretimi kullanır, bu nedenle üretimi daha zordur. Bu nedenle, cihazın fiyatı daha yüksektir. PLC ayırıcı maliyeti FBT ayırıcıdan daha yüksek olmasına rağmen, PLC ayırıcı FBT ayırıcıya göre daha güvenilirdir. FBT ve PLC ayırıcılar arasındaki diğer farklılıklar aşağıdaki gibi gösterilmiştir:

FBT Ayırıcı

  • Çalışma Dalgaboyu: 1310 nm, 1550 nm, 850 nm
  • Bölünme oranı: Kişiselleştirilebilir. 1: 3, 1: 7, 1:11 bölünme oranı gibi özel tipler mevcuttur.
  • Girişler / Çıkışlar: Maksimum 32 fiber çıkışlı bir veya iki giriş.
  • Boyut: Boyutu çok büyük olduğundan dolayı kabinlere kolayca sığamaz.
  • Şube Başına Zayıflama Asimetrisi: Özelleştirilmiş zayıflama bölünmesi mümkündür.

PLC Bölücü

  • Çalışma Dalgaboyu: Tüm Dalga Boyu (1260-1650 nm)
  • Bölünme oranı: Özelleştirilebilir. Sadece 1: 2, 1: 4 ve 1: 8 gibi standart sürümler.
  • Girişler / Çıkışlar: Maksimum 64 fiber çıkışlı bir veya iki giriş.
  • Boyut: Çok daha küçüktür ve bir dolaba kolayca sığabilir
  • Şube Başına Zayıflama Asimetrisi: Zayıflama eşit olarak bölünür.

 Optik Ayırıcının Performansını Etkileyen Faktörler

Bölünme oranı

Bölünme oranı, fiber ayırıcının her bir çıkış bağlantı noktasının çıkış gücü oranı olarak tanımlanır. Genel olarak, PLC optik ayırıcısının ayrılma oranı eşit olarak dağıtılır ve kaynaştırılmış konik ışın ayırıcısının ayırma oranı eşit olmayabilir.

Örneğin, bir optik dal 1.31 mikron ışığı ilettiğinde, iki çıkış ucunun ayrılma oranı 50:50’dir; 1.5μm ışık iletirken 70 olur: 30 (Bunun olmasının nedeni, fiber ayırıcının belirli bir bant genişliğine, yani ayrılma oranı temelde değişmediğinde iletilen optik sinyalin bant genişliğine sahip olmasıdır.

Geri dönüş kaybı

Yansıma kaybı olarak da adlandırılan geri dönüş kaybı, fiber veya iletim hattındaki süreksizlik nedeniyle geri dönen veya yansıtılan optik sinyalin güç kaybını ifade eder. Geri dönüş kaybı arttıkça, yansıyan ışığın ışık kaynağı ve sistem üzerindeki etkisini azaltmak daha iyidir.

İsterseniz Fiber optik kablo nedir? Yazımızı okuyarak fiber optik kablo hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here