Fiber Optik Konnektör Türleri

Fiber optik konnektörleri genellikle bir bağlantı özelliğinin gerekli olduğu durumlar için kullanılmaktadır. Fiber optik ağda kullanılan önemli bir bileşendir. Daha hızlı veri akışını sağlamaktadır. Fiber optik kablolar single mode ve multi mode olarak ikiye ayrılmaktadır. Kablo boyunca içinden ışığın geçtiği cam veya plastik fiberlerden oluşan bir optik fiber dir.

Fiber optik kablo konektörleri olarak da bilinen fiber konektörler, fiber optik kabloların uçlarını sonlandıran ve fiber bağlantılardan daha hızlı bağlanan ve çıkarılan bileşenlerdir. Fiber optik konnektör tipleri LC, SC, MPO / MTP, FC, ST, MTRJ, Tek yönlü ve Çift yönlü fiber konnektörlerdir.

Fiber optik kablo bağlantı elemanları, birçok alanda ve uygulamada kullanılmaktadır. Fiber optik kablo kurulumunu ve bakımını büyük ölçüde basitleştirilmiştir. Farklı konnektör tipleri farklı özelliklere, farklı güçlü ve zayıf yönlere ve farklı performans parametrelerine sahiptir. Konnektörler farklı sınıfları ve tipleri mevcuttur. Konektörün pim uç yüzüne bağlı olarak PC, UPC ve APC’ye bölünebilir. Farklı iletim ortamlarına göre, fiber konektörler tekli mod ve çok modlu fiber optik konektörlere ayrılabilir.

LC Konnektörü

Lucent Teknik Noro Gee tarafından geliştirdiği LC fiber optik konnektördür. Optik haberleşme özellikle alıcı verici SFP ve SFP + fiber bağlantı için, uygulamalar her yerde bulunan bir elyaf bağlayıcı hale gelmiştir. Küçük kare şeklindendir. Tırnaklı itme/çekme ile takılıp çıkarılmaktadır.

LC konnektörün halkası 1,25mm dir. Tek modlu LC konektörleri ve çok modlu LC konektörleri vardır. Konektör yapısına bağlı olarak, LC konektörü ayrıca LC dupleks ve simpleks konektöre ayrılabilir.

SC Konnektörü

Fiber patch panellerde ve arabirim dönüştürücülerde yoğun olarak kullanılan konnektör tipidir. SC konnektörün halkası 2,5 mm dir. Plastik kare gövdelidir. Performansı mükemmel olduğu için, fiber optik SC bağlantı elemanları, polarizasyon ikinci yüzey depolama uygulamaları için ortak bir bağlayıcıdır. SC fiber konektörler, veri iletişimi ve noktadan noktaya ve pasif optik ağ gibi telekom uygulamaları için idealdir.

MPO / MTP Konnektörü

MPO / MTP Fiber Konektörler, 12 ila 24 fiberi bir dikdörtgen yüksükte birleştiren çok fiber optik konektördür. Genellikle 40G ve 100G optik paralel bağlantılarda kullanılır. MPO / MTP fiber konektörler diğerlerinden daha fazla karmaşık yapıya sahiptir. Anahtar yukarı ve anahtar aşağı için erkek ve dişi MPO / MTP konnektörleri vardır.

MTRJ Konnektörü

MTRJ konnektörler, mekanik transfer kayıtlı jack anlamına gelmektedir. RJ-45 kablolusunda olduğu gibi tırnaklı yapıya sahiptir. İki fiber tutacakları için çift yönlüdür. MTRJ konnektörün halkası 2,45×4,4mm dir.

FC Konnektörü

FC konnektörü, elyaf bağlayıcı ve seramik halka kullanan ilk fiber optik bir konektör bulunur.  ST konnektör ile benzerlik gösterir ve yuvarlaktır vidalı yapıdadır.

FC konnektörünün uç yüzü, doğru takmak için bir hizalama anahtarına dayanır ve dişli bir pens kullanılarak adaptöre sıkılır. Çoğunlukla tek modlu uygulamalarda tercih edilir. FC konnektörün halkası 2,5mm dir. SC ve LC tiplerine oranla daha az tercih edilen konnektör türüdür.

ST Konnektörü

ST konnektörü fiber optik uygulamalarında kullanılan ilk konnektör türlerinden birisidir. “Straight Tip” yani “Düz Uç” anlamına gelmektedir. Yaklaşık 0.25 dB’lik bir ekleme kaybına sahiptir. Yarım bükümlü süngü montajı ile yerinde kalan seramik yay yüklü 2.5 mm’lik konnektör halkasına sahiptir. ST fiber konektörler genellikle kampüs ve çok modlu fiber uygulamaları, kurumsal ağ ortamları ve askeri uygulamalar gibi uzun menzilli ve kısa menzilli uygulamalarda kullanılır.

E2000 Konnektörü

LC konnetkör ile benzer yapıya sahiptir. Fiberi tozdan ve hasardan korumak için uç kısmında bir kapak bulunmaktadır. Tırnaklı itme/çekme tipi fiber konnektörü dür.

Tek Yönlü Ve Çift Yönlü Fiber Konektörler

Tek yönlü bağlantı, sinyalin bir yönde gönderildiği anlamına gelmektedir. Sinyal iki simpleks konektör ve A cihazından B cihazına bir simpleks fiber kablo üzerinden gönderilir. Aynı rotadan B cihazından A cihazına geri dönemezsiniz. Ancak, iletim değişiklikleri bir dupleks konektör ve dupleks bağlantı adı verilen bir dupleks fiber kablo ile yapılabilir. Buna ek olarak, simpleks fiber konektörler genellikle bir cam veya plastik lif şeridine bağlanırken, dubleks fiber konektörler iki fiber lif ile bağlantı gerektirir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here