Fizikçiler bir mikroçip

Moskova Devlet Üniversitesindeki Fizik ve Teknoloji Enstitüsü’nden bilim adamları optik frekans taraklarına dayanan ultra kompakt lazer kimyasal analizörleri üretmek için bir yöntem sundu.

Geliştirilen cihaz bir santimetre kare kadar küçük alanlara sığabiliyor  ve en önemlisi, sadece 1 watt’lık enerji  kaynağına ihtiyaç duymaktadır. Parmak büyüklüğündeki  cihaz geleneksel, kitle elektroniğine yerleştirilerek çeşitli endüstriyel uygulamalarda faydalı olacaktır.

Optik frekans taraklarına, spektrumları eşit sıklık aralıklarla birçok dar spektral çizgiye bölünen radyasyonlu lazer cihazları denir. Teknik olarak, bilinen bir frekansa sahip bir mikrodalga kaynağı tarafından ayarlanan, kesinlikle eşit zaman aralıklarında ultrason darbelerini ateşleyen bir darbeli lazere dayanmaktadır.  Bu lazer “çizgileri” telekomünikasyonda, uydu navigasyonunda ve astrofizikte kullanılabilir.

Dünyada ilk kez geliştirilen optik cihaz, bir silikon nitrit mikro rezistansı pompalamak için ucuz bir lazer diyot kullanıldı.

Bir milimetre boyutunda   küçük bir mikro-reaktör, özel bir püskürtme yöntemi ile çok düşük bir optik kayıp seviyesine sahiptir. Cihazın yüzeyi,  bıçak yapımında kullanılan Şam çeliği,  optik cihazın yüzeyindeki meydana gelecek kusurların önlenmesine yardımcı olmuştur.

Denemelerde, mikro boşlukta dolaşan radyasyonun bir kısmı, hızlı optik geri bildirim sağlayan lazer diyoda geri döndü. Radyofizikte “sıkılaştırma” olarak adlandırılan bu işlem sayesinde cihaz güçlü bir stabilize lazer olarak çalıştı ve 88 gigahertz frekansında yüksek derecede bir optik tarak elde edildi.

Rus bilim adamlarına göre , optik cihaz  yeni nesil birçok fotonik sistemlerde, örneğin, lazer radarları, spektroskopi ve yüksek hızlı veri iletimi için kullanılabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here