Groupe Renault öncülüğünde Fransa ilk akıllı adasına (Belle-Île-en-Mer) sahip oluyor. Fransız şirket Porto Santo ve Madeira Portekiz adalarını elektrifikasyon’undan bir adım daha ileriye taşıyacak.

Belle-Île-en-Mer adası yenilenebilir enerji ve akıllı şebeke sistemleri ile desteklenecek bu akıllı ada’ da ulaşım ise, Renault Zoe hatchback sedan ve Ranault Kangoo ZE elektrikli araç’lar kullanılarak Otomobillerin egzoz gazı salınımını ortadan kaldırarak çevre kirliliğinin önüne geçilecek, aynı zamanda daha fazla enerji  bağımsız hale getirilecektir.

Belle-Île-en-Mer akıllı ada

Ada’da bulunan evlerin çatılarına yerleştirilecek olan güneş panelleri ile elektrik şebekesi güçlendirilecektir. Evlerde ve elektrikli arabalarda kullanılmış akü ve pilleri  geliştirmiş olduğu enerji depolama sistemini de ileriki zamanlarda kurarak elektrik enerjisini depolayacak.

Bu akıllı adanın elektrik sistemi, elektrikli araçlar  güneş enerjisinin sabit depolanması ve akıllı şarj temel faaliyetlerin üzerine kurulu akıllı bir elektrik ekosistem geliştirilecek.

2019’dan itibaren, Belle-Île-en-Mer sakinleri ve adaya gelen ziyaretçiler, Kangoo ZE ve Renault ZOE’yi içeren bir self servis oto kiralama programı aracılığıyla bir elektrikli araba filosuna erişebilecekler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here