Ultra Düşük Güçlü OLED Mikro Ekran

Şimdiye kadar, çoğu mikro ekran, çok fazla pil gücü tüketme sorununu paylaştı. Şimdi, Almanya’daki Fraunhofer Organik Elektronik, Elektron Işını ve Plazma Teknolojisi Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, ultra düşük güçlü ve aynı zamanda çok parlak bir mikro ekran geliştirdiler.

Fraunhofer’deki araştırmacılar, bu ekranın mevcut tüm mikro ekranlara kıyasla en az güç tükettiğini söylüyor.

Fraunhofer Organik Elektronik Enstitüsü, Elektron Işını ve Plazma Teknolojisi FEP’inden bilim adamları, çok renkli bir görüntü sunmayı başardılar. Mevcut tüm mikro ekranlara kıyasla en az güç tüketen OLED mikro ekran,  ilk kez 24-25 Kasım 2021’de Almanya’nın Hannover kentinde düzenlenen 4. OptecNet Yıllık Konferansı’nda sergilenecek.

Ultra Düşük Güçlü OLED Mikro Ekranın Özellikleri

Yakın zamanda, SMWA tarafından finanse edilen “Arka Plan” projesi mevcut tüm mikro ekranlara kıyasla en düşük güç tüketimine sahip ilk çok renkli OLED mikro ekranı sunmayı başardı. Fraunhofer FEP’in mevcut “ultra düşük güçlü mikro görüntüleme platformu”, yalnızca monokrom görüntüler sunuyordu. Bu, giyilebilir cihazlarda veya veri gözlüklerinde basit bilgi ekranları için yeterli olmakla birlikte, diğer birçok uygulama alanı için uygun değildi. Özellikle kırmızı ve yeşil sinyal renklerinin ayırt edilebilirliği burada önemlidir.

Yeni OLED mikro ekran, Alman hükümeti tarafından finanse edilen “Arka Plan” projesinin bir parçası olarak geliştirildi. Araştırmacılar, iki ana renk ve bir QVGA (320×240) çözünürlüğe sahip bir prototip ekran sundular. Ekran, Fraunhofer’ın şimdiye kadar monokrom mikro ekranlar oluşturmak için kullanılan mevcut OLED-on-silicon teknolojisine dayanıyor.

Ultra Düşük Güçlü OLED Mikro Ekranın Geleceği

Daha önce pazar olgunluğuna getirilen OLED-on-silicon teknolojisine dayanan Fraunhofer FEP bilim adamları, artık CMOS arka panel plakalarından optimize edilmiş ve özelleştirilmiş geliştirmeler ile bölgesel, ulusal ve uluslararası uygulama ortaklarını daha da iyi destekleyebiliyorlar. Tüm optik sistemler, yer zaman uygulama ve müşteriye özel gereksinimlerin ana odak noktasıdır.

GLOBALFOUNDRIES Dresden, Module One LLC & Co. KG ve digades GmbH ile işbirliği içinde Fraunhofer FEP şu anda düşük güçlü ve yüksek çözünürlüklü OLED mikro ekranlar ve kaliteli kameralar için bir çözüm araştırıyor. Amaç, statik RAM (SRAM) için bellek bileşenlerinin ihtiyaç duyduğu önceden baskın alanı önemli ölçüde azaltmak için derin mikron altı CMOS işleminde ultra düşük güçlü bir mikro görüntülü arka panel mimarisi geliştirmektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here