Frenleme Direnci Nedir

Dirençlerin ısıyı dağıtma özelliği, mekanik bir sistemi yavaşlatmak için kullanılabilir. Bu sürece dinamik frenleme denir ve böyle bir direnç dinamik frenleme direnci olarak adlandırılır. Bir elektrik motorunu yavaşlatmak için kinetik enerji tekrar elektrik enerjisine dönüştürülür. Bu enerji, bir güç direnci kullanılarak dağıtılır.

Bir fren direncinin amacı, rejenere frenleme enerjisini absorbe ederek ve reostatik dirençlerle ısı olarak dağıtarak motor frenleme veya revizyonu gerçekleştirmeye yardımcı olmaktır. Dinamik frenleme, rejeneratif enerjiyi dağıtmanın en basit ve en uygun maliyetli yoludur ve böylece sürücünün yükü güvenli bir şekilde frenlemesine izin verir.

Vinçler, asansörler ve asansörler, elektrikli lokomotifler ve rüzgar türbinlerinde hız kontrolü çok önemlidir. Bu nedenle, fren dirençleri bu uygulamaların ayrılmaz bir parçasıdır. Dinamik Frenleme direnci, santrifüjler, pompalar, fanlar, belirli konveyör bantları, hızlı / sürekli frenleme ve hızlı yavaşlama ve ters çevirme gerektiren uygulamalarda kullanılır.

Fren Direnci Nasıl Çalışır?

Frenleme direnci, yavaşlayan motor tarafından üretilen aşırı voltajı dağıtarak bir motoru yavaşlatmaya veya durdurmaya yardımcı olur. Bir motordan güç kesildiğinde, yük azalır ve daha hızlı dönmesine neden olur. Motor, güç devresine geri akan elektrik enerjisi yaratan bir jeneratör görevi görür. Bu yükselme voltaj çok fazlaysa, sürücü aşırı voltajda hata verir veya sürücü zarar görür.

Frenleme direnci ne işe yarar? Fren dirençleri, sürücünün hasar görmesini önlemek için voltaj artışının güvenli seviyelerde tutulmasını sağlamak için yavaşlayan motor tarafından üretilen enerjiyi (ısı olarak) dağıtır. Bu dirençler ayrıca, ekipman ömrünü uzatabilen, daha hızlı frenleme sağlayan ve aşırı ısınma riskini ortadan kaldırabilen fren bileşenlerinin aşınmasını azaltmaya yardımcı olabilir.

Fren Dirençleri Neden Gereklidir?

Fren dirençleri bir motor kontrol sistemine dâhil edilir. Bir motor, bir revizyon yükü olduğunda yerçekimi kuvvetleri aşağı hareket ederken bir asansörü hızlandırmaya çalışırken veya sürücü motoru yavaşlatmak için kullanıldığında bir jeneratör görevi görecektir. Bu, sürücünün DC bara geriliminin yükselmesine neden olur ve üretilen enerji dağıtılmazsa sürücüde aşırı gerilim arızalarına yol açar.

Dinamik frenleme reostatik ve rejeneratif olabilir. Reostatik frenlemede enerji, bir dirençte ısı olarak dağıtılır. Rejeneratif frenlemede, elektrik gücü sisteme geri beslenir. Son seçeneğin genellikle daha yüksek bir maliyeti vardır. Dinamik fren dirençlerinin sürtünmeli frenlemeye göre avantajları ise;

  • Bileşenlerin daha az aşınması.
  • Güvenli seviyelerde motor voltajını kontrol edin.
  • AC ve DC motorların daha hızlı frenlenmesi.
  • Daha az servis gerektirir ve daha yüksek güvenilirliktir.

Dinamik frenleme, enerjinin periyodik olarak dağıtılması gerektiğinde kullanılır ve dejenerasyon genellikle motor sıklıkla bir jeneratör görevi gördüğünde tercih edilir. Fren dirençleri, elektrikli makinelerin çalışmasında önemli bileşenlerdir.

Motor çalıştırıldığında etkinleştirilirler ve motor için koruma görevi görürler. Motor ve direnç arasında bir frekans dönüştürücü vardır. Motor durdurulduğu anda frekans dönüştürücü vasıtasıyla azaltılır. Ancak motor çalışmaya devam eder ve azalan elektrik enerjisi üretilir. Frekans dönüştürücü bu nedenle çok yüksek bir voltajdır, fren direncinde ısıya dönüştürülür.

Frenleme Dirençleri

Uygulama açısından bakıldığında, konveyörler ve vinçler gibi elden geçirme yükleri enerjinin sürekli olarak üretilmesine neden olur ve geri kazanımı ve yeniden kullanımı daha uygun maliyetli hale getirir. Ancak fanlar gibi yavaşlama hızının değiştiği uygulamalar dinamik frenleme için uygundur.

Rejenerasyon enerji kullanımını azaltırken dinamik frenleme, sürtünmeye dayalı frenleme bileşenlerinin aşınmasını azaltır. Dinamik frenlemede enerji ısı olarak boşa harcanmasına rağmen, ön maliyeti rejeneratif sürücülerinkinden önemli ölçüde daha azdır. Sürücü üreticisi normalde frenleme görevi sırasında aşırı ısınmayı önlemek için gereken güç derecesini belirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here